Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky pred mesiacom (9.6) informovalo, že rodné číslo v informačných systémoch postupne nahradia takzvané indentifikátory fyzickej osoby. Rezort vnútra ďalej dodáva, že súčasné rodné číslo už nepostačuje požiadavkám dnešných informačných systémov a kvôli tomu postupne zapracuje pripomienky do návrhu nového zákona o základných indetifikátoroch fyzickej osoby.

Za hlavný dôvod ministerstvo považuje predovšetkým chybovosť, ktorá nastáva pri prideľovaní rodných čísel. Tá následne umožňuje neželané duplicity či možnosť zneužiť osobné údaje, ktoré sa z rodného čísla dajú veľmi ľahko vyčítať. Na základe zistených informácií je podľa nich pri hromadnom spracovaní možnosť poskytnúť zaujimáve informácie s komerčným využitím pre rôzne subjekty.

Najskôr o 10 rokov

Nakoľko sa téme bližšie venovali kolegovia zo Startitup, vo všeobecnosti teda pôjde o vytvorenie identifikátorov, pod ktorými budú príslušné informačné systémy evidovať fyzické osoby. Táto zmena však nepríde hneď a ministerstvo odhaduje, že účinnosť nového zákona by mohla byť nadobudnutá v roku 2020 a využívanie nových služieb by bolo k dispozícii v roku 2030. Postupne sa však začína objavovať čoraz väčšia kritika zo strany občanov a najnovšie aj politikov.

Prečítajte si tiež!
Elektronické občianske preukazy: Nočná mora Slovenska alebo krok k jednoduchšej budúcnosti?

Miliónové výdavky

Na sociálnych sieťach sa v diskusiách postupne začínajú pridávať používatelia, ktorí o zrušení rodných čísel nechcú ani počuť. Podobný názor zdieľa aj bývaly prezident Andrej Kiska, podľa ktorého sú rodné čísla niečo, s čím žili naši rodičia, žijeme s nimi my aj naše deti. Podľa Kisku je hlavným problémom, že ministerka vnútra Denisa Saková pri tejto téme preskočila spoločenskú diskusiu a rozhodla sa rovno predložiť zákon.

„Zrušenie rodných čísiel by znamenalo milióny eur na nové softvérové riešenia pre množstvo inštitúcií na Slovensku. Vláda doteraz nevyčíslila, koľko by nás to malo stáť. Spolu s Veronikou Remišovou sme preto vyzvali premiéra Petra Pellegriniho, aby zrušenie rodných čísiel zastavil a podávame podnet na NKÚ, aby celý projekt preveril“, dodal bývalý prezident, ktorý po skončení prezidentskej funkcie založil politickú stranu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP