Škandinávske krajiny sú známe tým, že sú veľmi ekologicky orientované a v čo najväčšom množstve sa snažia čerpať energiu z obnoviteľných zdrojov. Dokonca sa tu plánuje úplný zákaz predaja spaľovacích a dieselových motorov, no až v horizonte niekoľkých rokov. 

Spoločnosť Travel Retail Norway, ako prevádzkár piatich obchodov Duty Free na letiskách v Nórsku sa rozhodla, že na prepravu tovaru už viac nebude využívať klasické ťahače. V snahe čo najmenej zaťažovať životné prostredie sa firma rozhodla objednať dva ťahače Tesla Semi, ktoré budú zásobovať ich prevádzky na letiskách.

Dátum dodania je zatiaľ neznámy

Ekologické opatrenia nie sú pritom uplatňované len v doprave, ale rovnako ekologický je ich aj centrálny sklad, ktorý je napájaný zo solárnej energie. Kedy však bude elektrifikovaná aj ich doprava je zatiaľ neznáme a nevedia to ani predstavitelia spoločnosti. Tesla Semi sa totiž zatiaľ ešte ani nezačala vyrábať. Sériová výroba by sa síce mala spustiť už v tomto roku, no pôjde o americkú verziu. Vozidlá pre Európu je nutné kvôli iným zákonom upraviť a pozmeniť aj špecifikácie.

Travel Retail Norway však nie je jedinou európskou spoločnosťou, ktorá si ťahače Tesla Semi objednala. Tesne po predstavení si ich rovno desať objednala iná nórska spoločnosť (ASKO). Predpokladá sa, že celkovo na celom svete bola predobjednaných približne 2000 vozidiel.

Za každé vozidlo je nutné zložiť zálohu vo výške 20 000 dolárov, pričom výsledná cena môže atakovať sumu až 200 000 dolárov. Čo sa týka dojazdu, môžme hovoriť o rozsahu 480 až 800 kilometrov, pričom Elon Musk tvrdí, že efektívnejšou výrobou sa môže táto hodnota navýšiť aj na viac ako 1000 kilometrov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom