Moped s názvom Babetta bol v Česku a Slovensku nesmierne populárnym dopravným prostriedkom a niekoľko zachovalých kúskov jazdí po cestách ešte dodnes. Česká firma Mopedix uvádza na trh model Electrix, ktorý bez okolkov môžeme nazvať elektrickou Babettou.

Mopedix Electrix je dvojmiestny moped, na ktorom môžu jazdiť vodiči už od 15 rokov. Stačí na ňu vodičské oprávnenie AM, a to aj napriek tomu, že maximálna rýchlosť mopedu môže byť až 60 km/h.

Mopedix

Ako uvádza výrobca, moped má tri režimy jazdy:

  • Amatérix – do 20 km/h
  • Legálix – do 45 km/h
  • Ilegálix – do 60 km/h

Už samotný názov mopedu a jazdných režimov naznačuje, že Mopedix Electrix má byť nie len funkčný, ale aj zábavný produkt.

Keď dôjde batéria, môžeš použiť pedále

Batéria mopedu má 39 Ah a 60 V. To by malo podľa výrobcu stačiť na prejdenie minimálne 65 km a akumulátor vydrží až 1 000 nabíjacích cyklov. Doterajšie testy ale preukázali dojazd okolo 75 km. Výsledná hodnota však bude uvedená až po absolvovaní homologizačných testov, ktoré aktuálne prebiehajú.

Mopedix

Nabitie batérie by malo trvať 2,5 hodiny alebo 7,5 hodiny v závislosti od toho, či majiteľ použije „turbo“, alebo štandardnú nabíjačku.

Motor má výkon 3 kW a v prípade potreby môže jazdec využiť na pohon pedále. V režime jazdy Ilegálix sa ale výkon zvýši až na 4,4 kW. Motor je umiestnený v zadnom náboji a zabezpečuje zrýchlenie z 0 na 45 km/h za 4 sekundy, je teda pomerne svižný.

Mopedix

Výhodou elektrických vozidiel je tichý chod. To platí aj v prípade Mopedix Electrix. Ak sa ale jazdec rozhodne, že chce aby ho bolo počuť, môže si vybrať „umelý“ zvuk ľubovoľného stroja, napríklad motorky, lietadla, alebo tanku. Moped je vybavený kotúčovými brzdami a predným LED svetlom s troma úrovňami svietenia.

Mopedix Electrix je dokonalý produkt pre Čechov a Slovákov, nakoľko zadný nosič má ideálne rozmery na to, aby si naň umiestnil napríklad basu piva.

Mopedix

Zabiť ho môže jedine cena

Mopedix Electrix pôsobí ako dopravný prostriedok, ktorý chce mať doma každý. Lacné mestské a prímestské vozenie na štýlovom „retro“ mopede je ideálnym riešením počas horúcich letných dní.

Mopedix

Problémom môže byť jedine cena. Mopedix Electrix sa u našich susedov predáva za 134 444 korún, čo je v prepočte vyše 5 700 €. Za takúto sumu je na výber množstvo elektrických skútrov, niektoré sú dokonca aj o polovicu lacnejšie, no ani jeden z nich rozhodne nemá tak výrazný odkaz na legendárny produkt z minulosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP