Aj keď sa iOS pokladá za jeden z najbezpečnejších operačných systémov na svete, prostredníctvom aplikácií tretích strán sa jeho zabezpečenie rapídne znižuje. Podľa zistení vývojárov aplikácií, Tommyho Myska a Talal Haj Bakryho, dokáže množstvo populárnych iOS aplikácií čítať schránku kopírovania v smartfóne, informuje portál Mashable.

Tommy a Talal zatiaľ nepreukázali žiadne zneužitie sledovaných údajov prostredníctvom aplikácií, ktoré k nim majú prístup, no apelujú na Apple, aby v danej situácii konal. Samotní používatelia, ktorí dané aplikácie využívajú, totižto nemajú ani poňatia, že tieto aplikácie majú prístup k schránke dát, ktoré používatelia skopírovali.

Ak si teda kopíroval napríklad svoje číslo účtu, telefónne číslo alebo nebodaj nejaké heslo, inkriminované aplikácie si mohli tieto dáta v schránke prečítať. Celý postup toho, ako dvojica odhalila aplikácie, ktoré neoprávnene čítajú schránku kopírovania, si môžeš pozrieť na videu nižšie.

Zoznam aplikácií, ktoré podľa tejto dvojice narúšajú súkromie používateľov, je pomerne široký. Jedná sa o kopu spravodajských aplikácií, sociálnych sietí či iných služieb, ktoré určite využíva aj veľa slovenských používateľov.

Medzi tie najznámejšie patrí napríklad sociálna sieť TikTok či Viber, hry ako Fruit Ninja, Plants vs. Zombies Heroes alebo PUBG Mobile a aplikácie ako AliExpress, Accuweather, alebo Hotels.com. Kompletný zoznam aplikácií sa nachádza na tomto odkaze.

Autori inkriminovaných aplikácii nijakým spôsobom neporušujú, alebo neobchádzajú pravidlá spoločnosti Apple. Problém nastáva v tom, že aplikácie na prístup do spomínanej schránky nepotrebujú povolenie od samotného používateľa.

Dvojica preto apeluje na Apple, aby zmenili pravidlá a používatelia boli aspoň informovaní, že aplikácia môže mať prístup k citlivým údajom takouto cestou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom