Kampaň pred 2. kolom prezidentských volieb je v plnom prúde. Slováci si nového prezidenta budú voliť už o týždeň 6. apríla, pričom volebné moratórium začne platiť od polnoci 4. apríla. Zdá sa však, že do kampane sa zapájajú aj podvodníci. Facebookový profil Hoaxy a podvody upozornil na podvodný web o Ivanovi Korčokovi.

Dôveryhodná doména

Do volebnej kampane pred 2. kolo prezidentských volieb sa zjavne chystajú prehovoriť aj podvodníci. Tí vytvorili falošnú internetovú stránku o kandidátovi Ivanovi Korčokovi, kde sa začali objavovať zjavne vymyslené citáty a stanoviská.

Oficiálny web prezidentského kandidáta sídli na doméne ivankorcok.sk, falošná verzia, ktorá sa snaží tento web napodobniť, má doménu ivankorcok2024.sk.

Screenshot redakcie

Špecializovaný profil Hoaxy a podvody informuje, že „ide o hrubú manipuláciu v rámci volebnej kampane na základe zverejnenia falošných a zmanipulovaných informácií tváriacich sa ako reálny obsah.“

Analytici zistili, že v zdrojovom kóde tejto stránky sa nachádza odkaz na videosúbor v tvare „https://ik.creoadvertising.online/…/2024/03/video.mp4“, čo môže naznačovať, že táto stránka bola vytvorená na neznámej a nedohľadateľnej adrese. Následne vo finálnej fáze došlo k presunu na doménu ivankorcok2024.sk.

Profil ďalej informuje, že programátori zanechali stopu, ktorá môže naznačovať pozadie výroby falošného webu. „Buď priamo indikuje jeho autorov alebo došlo k uvedeniu veľmi konkrétneho odkazu na video bez vedomia osôb spojených s „https://ik.creoadvertising.online/“ (a teda došlo aj k zneužitiu komerčnej značky),“ píše sa na Facebooku.

Vymyslené citáty a disclaimer v pätičke

Falošná stránka sa nápadne podobným vizuálom snaží navodiť dojem oficiálnej stránky prezidentského kandidáta. Používa podobný font písma a totožné náhľadové logo v rámci karty na lište prehliadača, no je podstatne jednoduchšia ako oficiálny web.

Na jej domovskej obrazovke sa nachádza 10 „kartičiek“, na ktorých sú vymyslené citáty Ivana Korčoka súvisiace s danou témou. Týkajú sa napríklad bombardovania Juhoslávie, vojny na Ukrajine, intervencie v pásme Gazy a tiež údajný postoj Korčoka voči Robertovi Ficovi, Igorovi Matovičovi či Vladimírovi Mečiarovi.

Screenshot redakcie

Podvodníci si zjavne chceli nechať akési zadné vrátka, pretože v spodnej časti falošnej webstránky informujú, že ide o zrejmé fabulácie. „Udalosti, javy a osoby tu spomínané môžu byť fiktívne, javy náhodné, spomienky nepresné, fabulácie zrejmé. Želám vám príjemnú zábavu,“ píše sa v „disclaimeri“ v pätičke webu.

Falošný web bol heknutý

Tento web bol v čase vytvárania tohto článku mimoriadne nestabilný a pravidelne nám padal, pričom vypisovalo https error 429. Portál Živé.sk informoval, že okolo polnoci bola zrejme stránka heknutá a jej obsah odstránený. Taktiež sa v úvode písalo, že ide o podvrh.

„Tiež by som rád poukázal na fakt, že tvorca tejto stránky použil úplne rovnakú verziu WordPressu a rovnaké pluginy ako tvorca stránky protikandidáta Ivana Korčoka. Chalani, nabudúce si aspoň dajte trocha záležať na tom, nech to nie je také okaté,“ písalo sa v heknutej verzii dnes v skorých ranných hodinách.

Screenshot redakcie

Korčok reagoval

Na podvodnú webstránku už stihol zareagovať aj samotný Ivan Korčok. V statuse na Facebooku uviedol, že jeho web čelí od piatkového večera hekerským útokom. „Priatelia, od včera večera naša stránka čelí hackerským útokom a dnes je nedostupná. Preto vás prosím, sledujte naše sociálne siete, aby vám nič neuniklo,“ uvádza Korčok.

„Po tom, čo sa v ostatných dňoch objavil falošný web, ktorý sa tvári ako môj kampaňový a očividne ho vyrobil ten istý človek, ktorý robil aj web Petra Pellegriniho, asi nie je úplne ťažké zistiť, čo sa deje. Voľby sú už o týždeň,“ dodal prezidentský kandidát.

Aktualizácia 14:30 dňa 30. marca 2024

Kandidát na prezidenta Peter Pellegrini odmieta výroky svojho súpera v druhom kole prezidentských volieb Ivana Korčoka, v ktorých spája „údajné útoky na svoje stránky“ s Pellegriniho kampaňou. TASR o tom informovala hovorkyňa kandidáta Patrícia Medveď Macíková.

Korčok podľa hovorkyne skúša rovnaký scenár ako niekoľko dní pred uplynulými parlamentnými voľbami Progresívne Slovensko, keď informovalo o útoku hekerov. „Nikdy sme sa nedozvedeli, ako to bolo v skutočnosti, pretože to progresívcom v kampani zjavne nepomohlo, a tak celý ´útok´ išiel po voľbách dostratena,“ uviedla.

Okrem oficiálnej stránky Ivana Korčoka však padal aj oficiálny web jeho protivníka v prezidentských voľbách – Petra Pellegriniho. Rovnako, ako v prípade falošnej stránky nám web vypísal error 429. Dávaj si preto pozor na autenticitu webových stránok a radšej ju prescrolluj od začiatku do konca.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú