Sociálne siete už dlhé roky medzi sebou spájajú priateľov, ktorí tak môžu aj napriek veľkej vzdialenosti jednoducho komunikovať. Najpopulárnejšou je Facebook, na ktorom však teraz číha hrozba, kedy útočníci chcú od používateľov vylákať napríklad telefónne číslo na potvrdenie platby, pričom sa vydávajú za priateľov obetí.

Táto nová hrozba číha na používateľov Facebooku, ktorí majú verejne dostupný profil, kde si tak útočníci môžu jednoducho zistiť množstvo údajov o obeti a jej priateľoch. Profilovú fotku jedného z nich ako aj detailné informácie dokážu zúžitkovať vo falošnom profile.

Pozor na „priateľov“

Pomocou neho potom žiadajú od vytipovaného používateľa telefónne číslo, ktoré slúži ako potvrdenie pre platbu prostredníctvom mobilnej platobnej brány. To všetko sa udeje po pridaní obete do Messengeru, kde podvodník žiada aj o preposlanie potvrdzujúceho kódu z SMS správy.

zdroj fotografie: Pexels

Kód môžu potom útočníci využiť pri platbách cez niektorú platobnú bránu, pričom výška sumy sa pohybuje v rozmedzí od 50 do 54 €. Týmto spôsobom tak podvodník dokáže zneužiť dôveryhodnosť obete a rovnako aj identitu nevedomého priateľa. Práve na to si treba dávať aktuálne veľký pozor.

Nenechaj si ujsť
Facebook spustil reklamy v Messengeri. Takto budú vyzerať a nevyhnú sa im ani Slováci

Identitu „kamaráta“ žiadajúceho o podobné kódy či telefónne číslo si vždy treba overiť aj iným spôsobom ako prostredníctom Facebooku. Ďalšou dobrou alternatívou ako predísť podobnému podvodu je obmedzenie zobrazovaných informácii v profile verejnosti, čím sa tak útočník nedostane k detailným údajom o používateľovi a jeho priateľoch. V každom prípade si musíme dávať veľký pozor, čo v dnešnej dobe poskytneme na hociktorej sociálnej sieti. Mal si už podobnú skúsnosť s nebezpečným útokom hackerov?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP