Venezuela spustila predpredaj svojej kryptomeny Petro. Je to vôbec celosvetovo prvá digitálna mena, oficiálne predstavená vládou štátu. Petro má pomôcť juhoamaerickej krajine s divokou infláciou.

Pri klesajúcej hodnote bolivaru, ktorá je momentálne 0,00004 dolára sa venezuelskí predstavitelia snažia skrotiť infláciu vydaním štátnej kryptomeny. Dostupných je v predpredaji 82 miliónov tokenov. Oficiálne by prvotná ponuka mincí (ICO) mala nasledovať budúci mesiac.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro sa spolieha, že nová digitálna mena pomôže naštartovať ekonomiku a bude alternatívou k národnej mene bolivar. Jeho plánom je vydať 100 miliónov digitálnej petro meny, ktoré budú kryté 100 miliónmi barelmi ropy. Maduro vo vyhlásení tiež vyjadril presvedčenie, že petro pomôže prekonať finančnú blokádu, ktorou pravdepodobne myslel sankcie zo strany USA. Podľa agentúry Bloomberg prezident tiež povedal, že nová mena by mala byť krytá aj zlatom a diamantmi. Nebude však možné vymeniť petro za tieto fyzické statky. Zdá sa však, že u mnohých vyvolávajú plány venezuelskej vlády pochybnosti.

Opozícia je proti, USA varujú

Venezuelská opozícia sa postavila proti plánom na vydanie štátnej kryptomeny a varovala investorov, že ak Maduro skončí ako prezident (voľby sa konajú v apríli tohto roku), mena sa stane bezcennou a neplatnou.

„Oni ohlásili vydanie údajnej kryptomeny, ktorá je nezákonná a neustavná. Nový podvod režimu,“ vyhlásil zákonodarca Jorge Milán prostredníctvom Twitteru v januári.

Analytici a ekonómovia tiež vyjadrili svoje pochybnosti o novej digitálnej mene. Americká štátna pokladnica už varovala investorov pred investíciou do petra aj vzhľadom na americké sankcie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom