Napriek tomu, že v pokračujúcom hospodárskom konflikte medzi čínskou spoločnosťou Huawei a americkou vládou nastalo zopár svetlých momentov, celá kríza môže trvať až do budúcoročných volieb. Na dennej báze sa totiž stále objavujú ďalšie vyhlásenia, riziká či obmedzenia, ktoré sú výsledkom trvajúceho sporu.

Portál Androidcentral informuje o ďalšom zákaze, ktorý sa tentokrát dotkne zamestnancov v organizácii IEEE. Inštitút elektrických a elektronických inžinierov predstavuje organizáciu so sídlom v USA, ktorá bola založená už v roku 1963, má približne 422 tisíc členov v 160 krajinách a vydáva takmer 200 publikácií ročne.

Prečítajte si tiež!
Nie je to len o Huawei. Trump môže zavariť celej svojej krajine a najmä technologickým firmám

Vo všeobecnosti tak môžeme hovoriť o jednej z najväčších technických, profesíjnych organizácií sveta, ktorá sa vďaka spolupráci s vedcami naprieč celou planétou zameriava na pokrokové technológie v prospech ľudstva. V Inštitúte majú svoje zastúpenie aj inžinieri spoločnosti Huawei, ktorým však bude odoprený prístup k dôležitým dokumentom.

Vážne právne následky

Práve kvôli tomu obdržali zamestnanci Huawei informáciu, podľa ktorej už ďalej nemôžu fungovať ako redaktori či recezenti pre proces vzájomného hodnotenia dokumentov, píše Techcrunch. V praxi sa však zamestanci môžu aj naďalej zúčastňovať stretnutí, naďalej im bude ponechaný prístup k digitálnej knižnici, konferenciám a môžu zostať aj vo svojich redakčných radách.

Po tomto oznámení sa však začínajú ozývať viacerí významní profesori, podľa ktorých je takýto prístup viac než nebezpečný. Hlavným problémom je podľa nich to, že politika ako taká by nemala zasahovať do akademickej spolupráce. Na druhej strane sme však mnohokrát svedkami toho, že politika je v súčasnosti už v takmer všetkých oblastiach a dotýka sa každého z nás.

Na znak nesúhlasu a vyjadrenia nespokojnosti sa viacero čínskych popredných profesorov a zároveň dlhoročných členov IEEE rozhodlo rezignovať. Medzi nimi sa objavil aj profesor Haixa Zhang, podľa ktorého je obmedzenie kvôli politike ďaleko za základnou líniou vedy a technológie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom