Aktualizácia 31. december: Najdrahší český film Jan Žižka, inšpirovaný známou postavou českej histórie, si už v online priestore môžu pozrieť aj diváci zo Slovenska a Českej republiky.

Historický veľkofilm do ponuky dnes uviedol Netflix. Jan Žižka je v rámci služby dostupný s českým dabingom. Ešte pred uvedením filmu u nás Netflix ambicióznu snímku zaradil aj do ponuky v iných regiónoch a podľa režiséra Petra Jákla išlo o veľký úspech.

Jan Žižka sa prebojoval do TOP 10 najsledovanejšieho obsahu vo viacerých krajinách a zmluva s Netflixom výrazne pomohla aj k ziskovosti filmu – v kinách išlo o prepadák a epos s rozpočtom pol miliardy českých korún (20,56 milióna eur) v kinách zarobil len necelé 4 milióny eur.

Pôvodný článok: Česká kinematografia zažíva svetový úspech. Veľkorozpočtová historická dráma Jan Žižka je na Netflixe obrovským hitom a podľa tvorcov už nie je pochýb o tom, že najdrahší film v histórii našich západných susedov si na seba zarobí.

Nezačal najlepšie

Statočné srdce na český spôsob. Aj tak režisér a producent Petr Jákl hovorí o svojom veľkofilme venovanom českému národnému hrdinovi Janovi Žižkovi. S rozpočtom presahujúcim 20 miliónov eur, teda takmer štvrť miliardy českých korún, ide s prehľadom o najdrahší film v histórii Česka.

Jan Žižka napriek tomu po premiére na začiatku septembra v kinách výrazne pohorel. V domácom Česku ešte bolo možné hovoriť o úspechu (aj keď išlo len 4. najväčšiu premiéru roka), režisér Petr Jákl však dobre vedel, že stredná Európa na takto nákladnú snímku nezarobí.

Svoj film preto nakrútil v angličtine a v hlavných úlohách nechýbali medzinárodné herecké hviezdy, ktorým jasne dominoval dvojnásobný držiteľ Oscara Michael Caine. Americkí diváci na Medieval, ako znel medzinárodný názov filmu, však neboli vôbec zvedaví a 20-miliónový Žižka tak dohromady v kinách zarobil len necelé 4-milióny eur.

Zachránil ho Netflix

Český veľkofilm však nakoniec v červených číslach nezostane. Informuje o tom portál CzechCrunch, ktorý zároveň dodáva, že Jan Žižka si našiel silnú medzinárodnú základňu. Nie v kinách, ale na Netflixe a ďalších streamovacích platformách, ktoré po historickom epose skočili.

Netflix snímku momentálne vysiela približne v 40 krajinách a vo väčšine z nich novinka rýchlo vystrelila do rebríčka TOP 10 najsledovanejšieho obsahu. Film sa dostal aj na veľký trh Severnej Ameriky, kde je dostupný na platformách iTunes a Google Play. Jan Žižka sa tak podľa režiséra Jákla s istotou dostane do čiernych čísel.

 „Predpredaje a prvé čísla z online trhov sú fantastické, takže ide iba o to, ako rýchlo sa budú financie vracať a kedy film začne vykazovať profit. Veľmi ma teší, že Jan Žižka na online platformách funguje výborne, pretože sú v dnešnej dobe dôležité a predovšetkým vďaka nim môžu filmy zarábať dlhodobo.“

Slováci majú smolu

Príbeh českého národného hrdinu si Slováci zatiaľ na Netflixe nepozrú. Streamovací gigant odkúpil vysielacie práva len pre vybrané krajiny, v strednej Európe bude film ešte chvíľu zarábať v kinách a do online priestoru sa dostane až neskôr. Kedy sa tak stane zatiaľ nevieme, vylúčené nie je, že u nás po vysielacích právach kvôli atraktívnosti námetu siahnu aj iné platformy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP