Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia v septembri minulého roka objavili pomocou Hubblovho teleskopu tmavý vír na povrchu planéty Neptún. Pri skúmaní sa ukázalo, že sa jedná o ďalšiu z jeho typických obrích búrok.

Objav tejto obrovskej temnej búrky však nie je vôbec bezvýznamný. Astronómovia ho budú teraz skúmať a pokúsia sa zistiť, čo stálo za jeho vznikom a budú tiež sledovať, akým smerom sa búrka pohybuje.

Prvé zábery takejto búrky nám poskytla sonda Voyager 2, ktoré zachytila pri prelete okolo tohto modrého obra. Táto búrka sa však presúvala úplne iným smerom, ako astronómovia odhadovali, a preto sa teraz pokúsia prísť na to, kde spravili chybu.

Keď už hovoríme o tom, že sa jedná o obrovskú búrku, jej rozloha by prekryla územie od New Yorku až po najjužnejší cíp Južnej Ameriky. Búrka s takýmto rozsahom by bola na Zemi hotovou katastrofou. Navyše, tento tmavý oblak sa nestratí v priebehu pár dní či týždňov ako je tomu na Zemi. Búrku na Neptúne trvajú niekoľko rokov. Súčasným držiteľom rekordu je však planéta Jupiter, kde vedci odhadujú, že jedna búrka trvala približne 400 rokov.

Poďme však späť k Neptúnu. Posledný objav tohto tmavého víru je už šiestym v poradí takéhoto typu. Objav z roku 2015, ktorý astronómovia skúmali do roku 2017, napovedal, že tieto víry tvorí zmes jedovatého sírovodíka. Taktiež predpokladajú, že búrky podobného charakteru obrovských rozmerov sa začínajú formovať hlbšie v atmosfére a stávajú sa viditeľnými len v tedy, keď dosiahnu takýchto obrovských rozmerov a samotný vír ich vynesie vyššie do atmosféry.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú