Mars zrejme nebude taký mŕtvy, ako sme mysleli. Prostredníctvom nových techník odborníci v štúdii publikovanej v žurnále Nature Communications, odhalili doposiaľ nedetegované marsotrasenia. Najlepším vysvetlením je prebiehajúca sopečná aktivita. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Mars je stále aktívny

Ako objasňuje geofyzik Hrvoje Tkalčić z Austrálskej národnej univerzity podieľajúci sa na novej štúdii, „poznatok, že plášť Marsu je stále aktívny, je rozhodujúci pre pochopenie toho, ako sa Mars vyvinul“.

ESA/DLR/FU Berlin

Okrem uvedeného, tieto vedomosti pomôžu zodpovedať niektoré zo základných otázok o slnečnej sústave, ale aj o stave marťanského jadra, plášťa a histórii jeho aktuálne chýbajúceho magnetického poľa.

Hoci dlhú dobu sa vedci z celého sveta nazdávali, že vo vnútri Marsu sa toho veľa nedeje, opak je pravdou. Postupne sa totiž začali vynárať stále nové dôkazy o jeho aktivite. Minulý rok tiež sonda InSight zaznamenala tri veľké zemetrasenia, ktoré naznačovali, že červená planéta sa „prebrala k životu“.

NEPREHLIADNI:
Nový kandidát na objavenie mimozemského života. Je na dosah a má tekutý oceán plný kyslíka

Nové marsotrasenia majú vulkanický pôvod

Ako píše portál Phys, teraz sa však zdá, že na Marse sa toho deje omnoho viac. V novej štúdii sa totiž podarilo odhaliť až 47 predtým nepozorovaných marsotrasení. Tieto doposiaľ neznáme otrasy červenej planéty boli odhalené prostredníctvom dvoch nekonvenčných techník.

Všetky marsotrasenia sa odohrali v oblasti známej ako Cerberus Fossa, ktorá je stará menej ako 20 miliónov rokov. Autori sa teraz domnievajú, že príčinou ich vzniku je magmatická aktivita v plášti červenej planéty.

ESA/DLR/FU Berlin

Ako Tkalčić objasnil pre portál IFLScience, sonda InSight detegovala vysoko a nízkofrekvenčné zemetrasenia. Tie odborníci porovnali s podobnými prípadmi zemetrasení na Zemi a objavili podobné vlnové vzory. Tie boli spôsobené otrasmi spiacich sopiek. Z toho dôvodu sa nazdávajú, že marsotrasenia majú vulkanický pôvod.

Táto teória je v rozpore s predchádzajúcimi teóriami, ktoré naznačovali, že marsotrasenia sú spôsobené tektonickými silami.

Podľa Tkalčića, opakujúca povaha týchto marsotrasení a skutočnosť, že boli všetky zaznamenané v rovnakej oblasti, naznačuje, že Mars je seizmicky aktívnejší, než sme si mysleli.

Ukázalo sa tiež, že k otrasom dochádzalo v rôznych časových úsekoch počas celého marťanského dňa. Predchádzajúce marsotrasenia, pritom sonda dokázala zaznamenať iba v noci, keď je Mars tichší (v noci utícha vietor). To umožnili nové pokročilé metódy spracovania a oddelenia signálov od šumu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú