Ľudstvo skúma Mars už celé desaťročia a aj keď kedysi ľudia verili, že na ňom nájdeme mimozemský život, realita je dnes odlišná a viaceré sondy, či už orbitálne alebo tie, ktoré pristáli priamo na jeho povrchu, dokazujú, že je táto červená planéta len suchou a chladnou pustatinou. Ako ale upozorňuje portál LiveScience, Mars môže byť chladný, avšak v skutočnosti nie je až tak suchý, ako sa najprv zdalo.

Vody je oveľa viac

Jedným z najdôležitejších ukazovateľov pri hľadaní mimozemského života je prítomnosť vody, ktorá je na našej vlastnej planéte pre život nesmierne dôležitá. Postupne sa ale ukázalo, že je tejto látky vesmír plný a nájsť ju na iných planétach nie je až tak vzácne. Zároveň ešte nutne neznamená, že sa na týchto planétach bude nachádzať život.

Práve naopak, na žiadnej z planét či exoplanét s potvrdenou prítomnosťou vody sa zatiaľ život nájsť nepodarilo a to ani na tých, na ktorých povrch sme dostali svoje sondy. Najlepšie preskúmanými cudzími objektami sú momentálne Mesiac a Mars, pričom na oboch z nich sa nachádza voda. Na Marse sa však v minulosti nachádzala v tekutom skupenstve a tvorila bohaté jazerá.

Voda na Marse
NASA

Prekvapením je však tentoraz obrovské množstvo vody, ktorá sa má nachádzať pod marťanským povrchom. Podľa EurekAlert ide o tak veľké množstvo vody, že by po rozprestretí po celom Marse vytvorila súvislý oceán hlboký celý kilometer. Dnešné sondy sa ale k tejto vode dostať nedokážu, keďže sa nachádza v skalách 11,5 až 20 km pod marťanským povrchom.

Pomôže pri osídľovaní?

Prítomnosť vody na Marse poriadne potešila aj nadšencov ľudskej expanzie v kozme, v ktorej má práve Mars zohnať dôležitú úlohu a poslúžiť ako druhá skutočná planéta, ktorú ľudstvo vo väčšej miere kolonizuje. Ešte väčším pomocníkom sa tak môže stať obrovský rezervoár životodarnej tekutiny umiestnený pod povrchom v poradí štvrtej planéty od Slnka.

Môže skrývať život

Odborníci si myslia, že môže byť tento gigantický rezervoár vody ideálnym miestom na hľadanie mimozemského života. Problémom je, pochopiteľne, fakt, že sa k nemu zatiaľ nevieme dostať, keďže vŕtanie do tak ohromnej hĺbky ostáva problémom dokonca aj na našej vlastnej planéte, nieto ešte na planéte, ku ktorej zatiaľ dokážeme posielať sondy vážiace maximálne pár ton a i to za miliardy eur.

Dáta odhaľujúce prítomnosť tohto rezervoáru pochádzajú zo sondy InSight, ktorá medzitým kvôli problémom so solárnymi panelmi pokrytými prachom skončila svoju prevádzku.

Sonda Insight merala otrasy, ktorých zaznamenala stovky a potvrdila tak, že je Mars naďalej seizmicky aktívnou planétou a pod povrchom môže dosahovať o poznanie vyššiu teplotu, než na povrchu chránenom len veľmi riedkou atmosférou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú