Malý vrtuľník Ingenuity na Marse svoju prevádzku pred niekoľkými mesiacmi kvôli nešťastnej nehode skončil, napriek tomu sa ale veľmi rýchlo po svojom štarte stal ikonou. Rover Perseverence, s ktorým sa Ingenuity na Mars dostal, vo výskume červenej planéty pokračuje a vedci už intenzívne pracujú na budúcich alternatívach k takýmto prieskumným helikoptéram. Niektoré sú inšpirované zemskými živočíchmi, píše Phys.org.

Roj robotických včiel

Reč je o robotických včelách, pričom tento projekt bol v minulosti súčasťou pokročilých konceptov NASA a od vesmírnej agentúry dostal aj slušný grant, ktorý vedcom pomohol v ďalšom vývoji. Takýto tvar drona je jedným z mála foriem dronov, ktoré na Zemi môžu lietať mávaním krídiel, avšak podmienky na Marse sa od tých zemských poriadne líšia.

Kým gravitácia je o poznanie nižšia, menej než polovičná, zároveň je redšia atmosféra. V porovnaní so zemskou má len 1 % hustoty a to je pre akékoľvek lietajúce zariadenie s krídlami alebo inými aerodynamickými plochami výzva. Zatiaľ ale musia vedci vyriešiť viacero technologických prekážok, ako je napríklad neistota správania sa ohybných krídiel v neistej marťanskej atmosfére.

Kang a spol.

Ďalšou výzvou je miniaturizácia, keďže tieto robotické včely potrebujú ľahšie batérie a zároveň dostatočne malý ovládací systém, ktorý si poradí s náhodnými poryvmi vetra v riedkej atmosfére. Výzvou má byť aj riadenie roja bez GPS, keďže takýto systém zatiaľ na Marse nemáme. Bohužiaľ ako dodáva UniverseToday, vývoj týchto robotických prieskumníkov inšpirovaných hmyzom stagnuje a čaká sa na technologický pokrok.

Jazero plné vody

Kráter Jezero na Marse mal byť v minulosti jazerom plným vody a s priemerom až 45 km. Naznačujú to dáta, ktoré sa podarilo získať vďaka roveru Perseverance. Ten na dne krátera pristál ešte vo februári 2021 a analýzou okolia potvrdili vedci aj to, že sa na dne jazera vytvorili sedimenty. Radarové snímky tiež ukázali, že sedimenty sú pravidelné a horizontálne, teda pripomínajú sedimenty uložené v jazerách na Zemi.

Vážka na Titane

Klasických dronov sa ale výskumníci rozhodne nevzdávajú a plánujú jeden poslať aj na Titan, najväčší mesiac Saturnu. Ten má pomerne hustú metánovú atmosféru a je zaujímavý aj z hľadiska hľadania mimozemského života, i keď nedávne zistenie naznačujú, že zrejme nie je obývateľný, dopĺňa portál Astrobiology.

Na tento veľkolepý svet chcú vedci poslať dron známy ako Dragonfly, teda Vážka, i keď v skutočnosti vážku nepripomína a na svoj pohyb použije osem vrtúľ. Odštartovať má do vesmíru v roku 2028 a keď na Titane pristane v roku 2034 (za predpokladu, že nebude misia odložená), bude vykonávať v rámci tohto mesiaca lety dlhé niekoľko kilometrov. Ingenuity zvládala naraz preletieť niekoľko stoviek metrov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú