Demänovská Dolina ide s dobou a od pondelka ťa na lyžiarsky svah v Jasnej dostane elektrický skibus. Ak sa táto novinka osvedčí, v budúcnosti sa stane pilierom ekologickej dopravy v jednom z najkrajších lyžiarskych stredísk na Slovensku, uvádza obec Demänovská Dolina na svojom webe.

Elektrický skibus je k dispozícii hosťom, ale aj domácim obyvateľom obce Demänovská Dolina od pondelka 27. decembra. Špeciálna linka premáva štyrikrát denne z Rybníkov až k Grand Hotelu v Jasnej v doobedných hodinách.

Demänovská Dolina

V poobedných hodinách ťa zasa elektrický skibus odvezie späť. Hostia ubytovaní v doline navyše majú jazdu ekologickým skibusom úplne zdarma.

„S ochranou životného prostredia v obci to myslíme vážne a plníme to, k čomu sme sa zaviazali. Demänovská Dolina, jej prírodné hodnoty, obyvatelia i návštevníci si to zaslúžia. Podporujeme ekologickú verejnú dopravu, elektrický autobus s nulovými emisiami je v súčasnosti optimálne riešenie,“ hovorí starostka Ľubomíra Klepáčová.

Ideálny scenár pre elektrický autobus?

Vieme, že elektrickým vozidlám zima neprospieva. V mrazoch majú elektromobily nižší dojazd, a tak môže vyzerať umiestnenie elektrického autobusu do chladnej oblasti ako nezmysel.

Trasa, na ktorej nový skibus premáva, je však dlhá 12 kilometrov. Ak teda spočítame všetky štyri jazdy aj s cestami späť, elektrický autobus najazdí iba 84 kilometrov . Ak zarátame aj poobedné jazdy, pri ktorých premáva linka z Jasnej smerom k Rybníkom, je to zhruba 170 km.

To by mal elektrický autobus na jedno nabitie bez problémov zvládnuť aj napriek chladnejšiemu počasiu. Ak by aj nie, počas obeda sa môže nabiť, takže využitie elektrického autobusu v lyžiarskom stredisku je úplne ideálny prípad.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú