Miniatúrne guličky objavené na dne oceánu neďaleko pobrežia prímorského štátu Papua-Nová Guinea s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z inej hviezdnej sústavy. Aspoň to naznačujú závery publikované v novej štúdii dostupnej na predtlačovom serveri arXiv. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Objekty mimozemského pôvodu

V apríli minulého roku sme ťa v samostatnom článku informovali o tom, ako americká vláda tajila existenciu objektu s názvom CNEOS 2014-01-08, ktorý 8. januára 2014 vstúpil do zemskej atmosféry neuveriteľnou rýchlosťou 210 000 km/h, čo je oveľa viac, než dosiahne drvivá väčšina malých prilietavajúcich asteroidov.

freepik/ESO/M. Kormesser

Začiatkom júla 2023 sme informovali o tom, ako uznávaný fyzik z Harvardu Avi Loeb založil projekt Galileo, ktorého cieľom je hľadať podpisy mimozemského pôvodu. Pátranie po pozostatku CNEOS 2014-01-08 (známom aj ako IM1) si preto Loeb nemohol nechať ujsť.

Prebádaním oceánskeho dna v danej oblasti prostredníctvom extrémne silného magnetu zo dna vytiahol objekt IM1 – aspoň také je jeho presvedčenie, ktoré je navyše podporené výskumom. Presnejšie členovia výskumného tímu Galileo pomocou silných magnetov zozbierali celú sadu malých guľôčok s priemerom 0,05 až 1,3 milimetra zo sedimentu ukrytého 2 kilometre pod povrchom.

Profesor z Harvardu po preskúmaní kovových guličiek sebavedomo prehlásil, že ide o objekt, ktorý nepochádza z našej slnečnej sústavy: „toto je prvýkrát, čo ľudia položili ruku na medzihviezdny materiál“. Avi Loeb však neváhal zájsť ešte ďalej a uviedol, že sa môže jednať o mimozemskú technológiu.

Predbežné hodnotenie 57 minerálnych objektov teraz podľa nových výsledkov naznačuje, že aspoň niektoré z nich neodrážajú znaky chémie typickej pre objekty nachádzajúce sa v slnečnej sústave. To podnecuje špekulácie o tom, že IM1 je v skutočnosti medzihviezdny objekt, čo znamená, že nepochádza z našej slnečnej sústavy.

Presnejšie sú tieto kovové sferuly bohaté na berýlium, lantán a urán, čo podľa vedcov nie je typické pre objekty v našom planetárnom susedstve, pričom pomer v akom sa tieto prvky nachádzajú nebol nikdy predtým zaznamenaný v žiadnom známom meteore.

Uvedené teda naznačuje, že objavené guľôčky pochádzajú z veľmi zvláštneho miesta, pričom by nebolo prekvapením, ak by ich rodiskom bola úplne iná planetárna sústava.

Treba ale upozorniť, že ide iba o predbežné závery, takže celú situáciu ohľadom pôvodu objavených objektov bude vedecká obec naďalej skúmať. Ako to už býva zvykom pri tak enormných objavoch, respektíve tvrdeniach, nie všetci s výsledkami zverejnenej štúdie súhlasia – niektorí vedci sú skôr skeptickí a neveria, že objavené objekty sú v skutočnosti medzihviezdne.

Jednoducho povedané, na definitívne potvrdenie toho, či tieto objekty boli skutočne „ukované“ v ohni vzdialenej hviezdy si budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Plná kontroverzií

Mimo to, samotná štúdia vyvoláva mnoho otázok a kontroverzií. Azda tou najväčšou zo všetkých je vysoký obsah uránu, ktorý sám o sebe môže vyvolávať otázku, či nejde o pozostatok mimozemskej technológie.

Kritiku však vyvolala aj samotná expedícia, keďže predstavitelia úradov  Papuy-Novej Guiney tvrdia, že niektorí členovia tímu Galileo do krajiny mali nesprávny druh víz, takže do krajiny vstúpili nelegálne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú