Ministerstvo dopravy len nedávno zaviedlo jednodňovú diaľničnú známku, ktorá bude k dispozícii od 1. augusta a jej cena bude 5,40 eur. Okrem zavedenia jednodňovej známky schválil parlament aj zrušenie tzv. ročnej známky, namiesto ktorej zostane v ponuke už len 365-dňová.

Jednodňová známka bude platiť počas kalendárneho dňa, na ktorý bola zakúpená, nie 24 hodín od nákupu. Rovnako to funguje napríklad v Česku či Rakúsku. Národná rada SR zároveň schválila aj zrušenie „ročnej“ diaľničnej známky, k dispozícii zostane už len „365-dňová“.

Stovky kilometrov bezplatných úsekov

Ministerstvo dopravy, na ktorého čele je minister Jozef Ráž, chce po novom rozširovať úseky diaľnic, za ktoré nebudeš musieť platiť vôbec. Má ísť najmä o lokality v tesnej blízkosti väčších miest. Cieľom je zjednodušiť dopravu v centrách a podporiť ekologickejšie prostredie pre obyvateľov. Návrh prešiel aj pripomienkovým konaním.

Novinky by mali byť uvedené do praxe už toto leto, a to konkrétne od 1. augusta tohto roka. Slováci môžu očakávať, že pribudne viac ako 100 kilometrov bezplatných úsekov.

„V krátkodobom horizonte možno očakávať rastúci trend intenzity dopravy aj naďalej, k čomu by malo prispieť najmä rozšírenie nespoplatnenej siete diaľnic a rýchlostných ciest o viac ako 100 km, ktoré sú súčasťou obchvatov väčších miest,“ uvádzaNDS.
Bez diaľničnej známky môžeš jazdiť prejazdom diaľnicou D4 v Bratislave, na diaľnici D2 od Stupavy a na úseku R7 a R1 pri Nitre. V okolí Žiliny bude bezplatný úsek D1 a D3. Takéto úseky pribudnú aj v okolí Popradu, Košíc či Prešova. V zozname nájdeš aj severný obchvat R4.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú