Zrejme nejestvuje Slovák, ktorý by si na inzertnom bazári nikdy nič nekúpil. Hoci je takáto možnosť často lacnejšou cestou pre kúpu vytúženého zariadenia, v poslednom čase číhajú na ľudí hrozby aj na najznámejšom Bazoši. Podvody tam ohrozujú inzerentov, ale aj kupujúcich, ktorých môže najnovšie oklamať falošný inzerát na nedostatkové grafické karty.

Nedostatok grafických kariet zvýšil podvody na Bazoši

Podvody sa objavujú vo viacerých krajinách. Na problém upozornila spoločnosť Avast, ktorá redakcii FonTech.sk potvrdila, že takéto falošné inzeráty ohrozujú aj Slovákov. Samotný podvod zneužíva dlhodobo pretrvávajúcu globálnu krízu, kvôli ktorej trpia mnohé odvetvia nedostatkom čipov. Výrobcovia grafických kariet na tom nie sú inak.

A práve oné grafické karty od najznámejších značiek prilákali nielen pozornosť hráčov, ktorí sa k mnohým žiadaným modelom nemôžu dostať, ale tiež podvodníkov, ktorí ich ponúkajú v podvodných inzerátoch na Bazoši. Do kariet im nahráva aj fakt, že ceny grafických kariet v uplynulých mesiacoch výrazne rástli, čo zneužívajú aj vo svojich podvodných inzerátoch.

NEPREHLIADNI
Bazoš zamorili podvodníci vylepšeným trikom. Pokiaľ na ňom predávaš aj ty, na toto si dávaj pozor

Lacnou ponukou totiž dokážu zaujať množstvo potencionálnych kupcov – v tomto prípade obetí podvodu. Inzeráty majú rôznu podobu, no neraz sú písané aj so zlou gramatikou, čo by však na inzertnom portáli nebolo príliš podozrivé. Ľudia by však mali spozornieť, pokiaľ text javí znaky obyčajného strojového prekladu cez prekladač.

Podvodníci využívajú známe triky

Podvod vo falošných ponukách sa však začína po oslovení predávajúceho. Podľa Avastu, ktorý na svojom blogu popísal schému podvodu, existuje veľký nesúlad medzi informáciami uvedenými v inzerátoch na grafické karty a informáciami, ktoré poskytne predávajúci po oslovení kupcom. Líšiť sa tak môže nielen lokalita predávajúceho, ale aj stav grafiky a dokonca cena, ktorú podvodníci pre nalákanie obete dobrovoľne znížia o značnú sumu.

Príklad podvodného inzerátu na grafickú kartu z Česka. Zdroj: Avast

Pri podvode následne dostane záujemca pokyny k platbe. Transakcia má však prebiehať prostredníctvom bánk, ktoré nie sú v našich končinách vôbec známe. Aj tento fakt, že si chce predávajúci nechať zaslať peniaze vopred na účet, teda naznačuje, že sa jedná o podvod. Okrem toho však podvodníci využívajú aj ďalšiu a pomerne dobre známu taktiku.

NEPREHLIADNI
Trefa do čierneho: Exkluzívne sme odhalili masívnu sieť podvodných e-shopov, naďalej sú ich desiatky a vydávajú sa za známe značky

Obeti podvodu totižto nemusia poslať len pokyny k platbe vopred, ale tiež podvodný odkaz so zhrnutím objednávky, avšak v cudzom jazyku. Falošná verzia brány od záujemcu žiada aj citlivé údaje, ktoré by pri overenej a transparentnej platobnej bráne nikdy nemusel zadávať. Podvodníci totiž žiadajú aj vyplnenie všetkých čísel kreditnej karty a zrejme nemusíme zmieňovať, aké škody môžu následne napáchať.

Takto vyzerá príklad komunikácie s podvodníkom v Česku. Zdroj: Avast

Trúfalosť podvodníkov však nemá hraníc a okrem čísiel karty (vrátane 3-miestneho kódu) chcú od obete aj stav účtu, aby ju mohli následne obrať o všetky uložené financie. Podobne ako pri iných podvodoch tohto druhu, aj v tomto prípade využíva podvodník falošnú platobnú bránu, ktorá kopíruje oficiálnu bránu niektorej známej spoločnosti. Podvodník ďalej vyžiada aj overovací kód banky, samozrejme cez falošnú platobnú bránu.

Podvodníci číhajú v mnohých krajinách

Keď obeť všetky tieto informácie podvodníkovi odovzdá, je neskoro a môže prísť o všetky svoje úspory. Vypátrať takéhoto zločinca je aj napriek snahe polície a súčinnosti bánk mnohokrát nesmierne náročné a často to končí neúspechom. Problémom je aj fakt, že takýmto spôsobom operujú podvodníci v mnohých krajinách.

Avast

Konkrétne štáty, kde sa podvody s grafickými kartami na inzertných portáloch objavujú, zobrazil Avast na prehľadnej mape. S takýmito podvodnými inzerátmi sa tak môžeme stretnúť aj na Slovensku. Podobne ako v iných krajinách a susednom Česku, aj u nás podvodníci využívajú pri svojom konaní podvodné domény. Zoznam týchto domén poskytol redakcii FonTech.sk Avast.

Zoznam podvodných .sk domén:

 • https://bazos-sk.p2p-track.info/
 • https://bazos-sk.payment3ds.info/
 • https://bazos-sk.p2p-tracks.info
 • https://bazos.moblie.by/
 • https://bazos-sk.checkout3ds.com/
 • https://bazos.sk.p2p-code.info/
 • https://bazos-sk.tracksp2p.info/
 • https://bazos.sk.getpayfunds.online/
 • https://bazos-sk.payments-p2p.info/
 • https://bazos-sk.pays-3ds.info/
 • https://bazos-sk.p2p-online.info/
 • https://bazos-sk.3ds-track.info/
 • https://bazos.get
 • https://bazos-sk.trackp2p.info/
 • https://bazos-sk.p2p-pay.info/
 • https://bazos-sk.track-pays.info/
 • https://bazos-sk.p2p-3ds.info/
 • https://bazos-sk.trackpays.info/

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom