Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť Apple v minulosti prehlásila, že výrazným spôsobom dbá na to, aby ich dodávatelia dodržiavali isté morálne zásady a nevyužívali napríklad detskú prácu, alebo neprevádzali prácu v zlých či nebezpečných podmienkach. Podľa správy portálu The Information však spoločnosti trvalo roky, pokým prerušila väzby s dodávateľom, ktorý ich pravidlá porušoval.

V roku 2013 Apple odhalil, že vedenie spoločnosti Suyin Electronics, ktorá Applu dodávala súčiastky na výrobu MacBookov, zamestnáva vo fabrike neplnoleté osoby, čo je v rozpore s najprísnejšími morálnymi zásadami kalifornského giganta.

V tom čase poverení ľudia od Apple zaznamenali dvojicu 15-ročných zamestnancov, vedenie spoločnosti Suyin však prisľúbilo vyriešenie tejto situácie. O tri mesiace neskôr malo dôjsť k ďalšej kontrole, pri ktorej sa vo fabrike našiel dokonca iba 14-ročný pracovník.

Za opätovné porušenie prísnych morálnych noriem malo prísť zo strany Apple okamžité prerušenie obchodných vzťahov, no nestalo sa tak a so spoločnosťou Suyin Electronics obchodoval gigant z Kalifornie ďalšie tri roky a až v roku 2016 prerušil vzťahy s čínskou spoločnosťou. Tieto informácie sa však na verejnosť prevalili až koncom roku 2020.

Apple

Apple sa v tomto smere ohradil tým, že v danom čase na trhu nevedeli nájsť spoločnosť, ktorá by bola schopná pokryť dopyt HDMI, USB a iných portov, ktoré pre nich firma Suyin Electronics vyrábala. Problém predstavovali aj vyššie náklady a dodržanie istých štandardov, ktoré by sa prejavili pri zmene dodávateľa.

Ako informuje portál 9to5mac, Apple sa k danej situácii vyjadril tak, že spoločnosť, ktorá poruší ich etický kódex, už od Apple nebude môcť získať nové zákazky, tie existujúce však môže bez problémov dokončiť. Ak ale problém do uplynutia rozbehnutých kontraktov tieto spoločnosti odstránia, môžu od Apple získať aj nové zákazky.

Vyššie popísaný scenár je takmer totožný s problémom v spoločnosti Wistron, ktorá pre Apple produkuje iPhony. V tomto prípade však podľa Apple zamestnanci nedostávali adekvátnu mzdu, no aj tu obe spoločnosti medzi sebou ďalej obchodovali.

Ešte lepšie znázorňuje postavenie Apple voči vlastným morálnym pravidlám aj situácia, ktorú popisuje Washington Post. Po tom, čo sa v čínskej spoločnosti Lens Technology prevalili fakty o nútenej práci Ujgurov, začali americkí právnici podnikať kroky voči domácim spoločnostiam, ktoré obchodujú s čínskymi firmami zneužívajúcimi nútenú prácu Ujgurov.

Apple sa podľa NewYork Times snažil tento návrh sabotovať, no kalifornská spoločnosť sa znova bránila tým, že nebojuje proti návrhu zákona, iba hľadá nejaké rozumnejšie a konštruktívne riešenie.

Je teda otázne, či majú tieto pravidlá a ich následné postihy na dodávateľské spoločnosti aj nejaký význam, nakoľko aj pri ich porušení môžu s Applom pokojne obchodovať ešte niekoľko rokov v závislosti na dĺžke kontraktu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú