Mysteriózny objekt z inej slnečnej sústavy odkryl ďalšie vlastnosti. Tvorí ho unikátna skladba materiálov
V roku 2017 spôsobil návštevník nepochádzajúci z našej slnečnej sústavy poriadny rozruch a vyvolal mnoho otázok o svojom pôvode. Teraz po takmer troch rokoch nová štúdia naznačuje, že nejde o bežnú kométu a ani o asteroid. Oumuamua je ľadovec tvorený zamrznutým molekulárnym vodíkom.
Portál Universe Today priniesol nové zistenia o pôvode mysteriózneho medzihviezdneho návštevníka, ktorého poznáme pod názvom Oumuamua.
Prvýkrát sme o ňom čítali už v roku 2017, kedy bol objavený kanadským astronómom Robertom Werykom pomocou ďalekohľadu Pan-STARRS.
Záhadný vesmírny návštevník
Najzásadnejšie otázky sa týkali povahy medzihviezdneho návštevníka. Vedelo sa, že nepochádza z našej slnečnej sústavy, ale vedci neboli schopní určiť, či ide o kométu, alebo asteroid.
To, či Oumuamua je kométa, vylučoval napríklad fakt, že nemá chvost. Predpokladalo sa tak, že je asteroidom, no na druhej strane jeho tvar v podobe „podlhovastej cigarety“ nebol v zhode s bežne pozorovanými asteroidmi.
Postupom času sa začalo vynárať viacero štúdií, ktorých dôkladnosť brzdil veľmi rýchly prelet Oumuamuamy našou slnečnou sústavou. Štúdia z roku 2019 naznačila, že ide o fragment väčšej dezintegrovanej medzihviezdnej kométy.
Ďalšia štúdia z apríla 2020 potom potvrdila extrasolárny pôvod Oumuamua a tiež, že je fragmentom väčšieho rodičovského telesa.
Podľa všetkého bol Oumuamua ako fragment odtrhnutý slapovými silami, keď sa priblížil k svojej hviezde a prekročil takzvanú Rocheho medzu.
Týmto bola jeho trajektória nastavená mimo jeho solárnu sústavu smerom k našej. Najnovšia štúdia ale predstavuje dôkazy naznačujúce iný pôvod nášho prvého medzihviezdneho návštevníka.
Obrovský vesmírny ľadovec
Nejde teda o fragment oveľa väčšieho telesa, ale o kus zmrznutého molekulárneho vodíka, respektíve vesmírny ľadovec.
Ako hovorí hlavný autor štúdie, Darryl Seligman: „vysvetľuje to všetky jeho tajomné vlastnosti. A ak je to pravda, je pravdepodobné, že galaxia je plná podobných objektov.“
Ako bolo spomenutú vyššie, Oumuamuamu bolo veľmi ťažké pozorovať. Už v čase objavenia bol na svojej ceste mimo našu slnečnú sústavu a prechádzal okolo Slnka.
Jeho trajektória vedcom naznačovala, že skutočne pochádza z cudzej solárnej sústavy a až opustí tú našu, už sa nikdy nevráti.
Čo však bolo na jeho prelete našou solárnou sústavou zvláštne, je zrýchlenie, aj keď k nej neexistoval žiadny gravitačný dôvod.
To viedlo astronómov a vedcov k určitým domnienkam, že ide o kométu, pretože tie zvyknú zrýchliť, keď sa priblížia k Slnku. Toto zrýchlenie spôsobuje zbavovanie kométy plynov, čo zanecháva tzv. kometárny chvost.
Oumuamua však žiadny chvost nemala. V roku 2019 tí istí autori uverejnili publikáciu, v ktorej tvrdili, že Oumuamua je skutočne kométa, avšak veľmi neobvyklá.
Ľad z molekulárneho vodíka je jediným vysvetlením neočakávaného zrýchlenia
Vo svojej novej štúdii Seligman a Laughton túto myšlienku posunuli ďalej a napísali: „Ukazujeme, že všetky pozorované vlastnosti Oumaumua možno vysvetliť, ak obsahujú významnú frakciu ľadu tvoreného molekulárnym vodíkom (H2).“ Seligman v tlačovej správe zároveň dodal, že ide o jediný druh ľadu, ktorý by mohol vysvetľovať neobvyklé zrýchlenie Oumuamua.
Ľad z molekulárneho vodíka má totižto niektoré zvláštne vlastnosti. Tvorí sa iba pri špecifickej teplote -259,14 °C, čo je len niekoľko stupňov nad absolútnou nulou (-273,15 °C). Keď sublimuje, nevytvára a ani neodráža svetlo, čo vysvetľuje dôvod, prečo nebol v prípade Oumuamua pozorovaný kometárny chvost.
Celkovo je táto vlastnosť ľadu z molekulárneho vodíka dôvodom, ktorý sťažuje pozorovanie ďalekohľadmi.
Seligman a Laughton vo svojej správe vysvetľujú, že „sublimácia H2 pri rýchlosti úmernej dopadajúcemu slnečnému toku vytvára povrchový prúd, ktorý reprodukoval pozorované zrýchlenie.“
„Zbavovanie sa masy pri sublimácií vedie k monotónnemu zvýšeniu v pomere osí tela, čo vysvetľuje tvar Oumuamua,“ píšu vedci.
Seligman vyššie uvedený fakt prirovnal k mydlu. To má na začiatku tvar pravidelného obdĺžnika, pričom postupným používaním sa pomaly zmenšuje a zužuje. Všetky doposiaľ uvedené vysvetlenia tak prinášajú ďalšie otázky.
Vesmír je údajne plný takýchto objektov
Koľko ďalších týchto objektov jestvuje vo vesmíre a je ich výskyt bežný? Vedci tvrdia, že je to dosť pravdepodobné. „To, že sme vôbec jeden z nich videli, znamená, že vo vesmíre musí byť tona týchto vecí,“ povedal Seligman.
Ďalšou otázkou je, odkiaľ vlastne prišiel Oumuamua a kde a ako vznikajú tieto vodíkové ľadovce. Podľa Seligmana a Laughtona neexistuje veľa možností.
Hovoria, že Oumuamua sa pravdepodobne vytvoril v obrovskom molekulárnom mraku (Giant Molecular Cloud – GMC), respektíve z rovnakej štruktúry, z ktorej sa vytvárajú hviezdy.
GMC sú masívne štruktúry zmrazeného vodíka s priemerom 15 až 600 svetelných rokov, pričom prítomné je aj hélium. Je ale veľmi ťažké, ba dokonca nemožné, vidieť, čo sa deje vo vnútri týchto hustých mrakov.
Ich jadrá sú pre nás skryté. Keby existoval nejaký spôsob, ako zachytiť jeden z týchto objektov ako je Oumuamua, mohli by sme sa toho veľa naučiť.
Vedci a astronómovia by tak mali pripraviť svoje teleskopy na príchod ďalších objektov ako Oumuamua. Ak je teória Seligmana a Laughtona správna, podobne tvarovaných objektov s ľadovou štruktúrou z molekulárneho vodíka by sme mali vidieť v budúcnosti viac.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Obrovská nehoda vo vesmíre vydesila vedcov. Zachytili extrémnu zvukovú bombu, toto ju spôsobilo
Nič podobné nevideli: Vedci odhalili prvý detailný záber na hviezdu mimo našej Galaxie
Mimozemské svety, lode ako zo sci-fi a veľké záhady. Toto sú aktuálne najväčšie úspechy ľudstva vo vesmíre
Zem dosiahla kritickú hranicu. Otepľovanie je najrýchlejšie v histórii
Skrývajú sa pred nami na tomto mieste? Vedci prišli so šokujúcou teóriou o mimozemšťanoch
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
- ROZHOVOR s analytikom: Bitcoin by som teraz nekupoval. Prichádza úplne nová éra kryptomien
- Dojazd 700 km a na 80 % sa dobije za 10 minút. Európu ide dobyť nová značka, ukázala skvelý elektromobil
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
Oživili 55-ročný nápad. Japonci stvorili „ľudskú práčku“, ktorá ťa umyje a osuší za 15 minút
Musk zúri. Jeho konkurent nasadil geniálne funkcie, ktoré navždy pochovajú X
Z konkurenta záchranca. Vyhľadávanie Google sa topí v problémoch, spasiť ho môže ChatGPT
Je bezplatná a chceme ju úplne všetci. Obľúbená aplikácia dostane ultimátnu funkciu
Lukašenko prišiel s bizarnou vyhrážkou. Chce odpojiť od internetu celú krajinu
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené