Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Technologický nadšenci z celého sveta sa zišli pod jednou strechou, aby spoločne objavili tie najväčšie vychytávky z prostredia digitálnych inovácií. MWC (Mobile World Congress) v Barcelone si každoročne pre návštevníkov pripraví desiatky až stovky prekvapení a tento rok tomu nebol výnimkou.

Fascinujúcich inovácií a revolučných technológií, ktorými ožila nedávna udalosť, bolo neúrekom. Novinky odhalili Samsung, Lenovo, Motorola, Xiaomi, Honor, ako aj veľa iných známych firiem. V skratke napísané, na podujatí sa ukázala každá firma, ktorá vo svete technológií niečo znamená (s výnimkou Apple). Čo všetko sa teda odohralo na pôde najväčšieho technologického podujatia v Európe? MWC 2024 predstavil pôsobivú škálu technologických noviniek, pričom umelej inteligencii sa venovalo mimoriadne veľa pozornosti.

MWC 2024 v Barcelone (fotogaléria)

Redakcia FonTech.sk si takúto udalosť nemohla nechať ujsť, a to vďaka operátorovi Orange Slovensko, ktorý nám poskytol skvelú príležitosť ponoriť sa do sveta najnovších trendov a technologického vývoja. V článku sa pozrieme na tie najzaujímavejšie a najinovatívnejšie novinky, ktoré MWC prinieslo, a spoločne s nami sa nechajte na malý moment unášať vlnou pokroku, ktorý technologický svet neúprosne ponúka na každom kroku.

Samsung predstavil svoj najmenší, ale najinovatívnejší produkt

Minulý mesiac, presne 17. januára, spoločnosť Samsung teasovala prsteň na svojej akcii Galaxy Unpacked. Hoci podrobnosti boli v tom čase obmedzené, videli sme aspoň prvé fotografie o novinke s názvom Galaxy Ring. Na veľtrhu Mobile World Congress v Barcelone, ktorý zabalil kufre pre tento rok ešte len včera, sa inteligentný prsteň dostal aj medzi ľudí a my sme boli pri tom.

Už roky ignorujeme fámy o prsteňoch Apple Watch, ale faktom je, že inteligentné krúžky si pomaly získavajú záujem širokej verejnosti. Predsa len, zážitok bez obrazovky oslovuje mnohých používateľov, ktorí chcú sledovať svoj stav bez rozptyľovania modrým svetlom.

Prsteň ponúkne funkcie ako meranie prietoku krvi, spánku, regenerácie, EKG a potešia aj bezkontaktné platby. Hovory však prijímať nebude možné. Poteší ale hmotnosť, pričom prsteň váži iba 2,9 gramov – čo je menej ako polovica hmotnosti Oura Ring 3.

Samsung Galaxy Ring
FonTech

Ak niekoho zaujíma výdrž, tá veru nesklame. Samsung na MWC prezradil novinárom (vrátane nás), že Galaxy Ring má výdrž približne päť až deväť dní. Príde dokonca až v 9 veľkostiach a pridáva možnosť prepojenia s ekosystémom inteligentnej domácnosti Samsung cez SmartThings. Momentálne pracujú na tom, aby bol Galaxy Ring kompatibilný s inými telefónmi s Androidom. Ako sme si už zvykli, spárovanie s iPhonmi nebude možné.

Prsteň je neuveriteľne ľahký a bude dostupný vo viacerých farbách – čierna, zlatá a strieborná, s plánovaným uvedením na trh ešte v roku 2024. Cenovku sme zatiaľ nespoznali, ale pokročilá technológia potrebná na premenu malého prsteňa na životaschopný fitness tracker stojí veľa peňazí. Od toho sa bude pravdepodobne vyvíjať aj cenovka produktu, ktorú experti odhadujú v niekoľkých stovkách eur.

Všetky oči zlákal naložený elektromobil od Xiaomi

Xiaomi na MWC 2024 predstavilo svoj prvý elektromobil, Xiaomi SU7. Model je dostupný v dvoch variantách: základný SU7 s maximálnou rýchlosťou 210 km/h a výkonnejší SU7 Max s maximálnou rýchlosťou až 265 km/h. Ponúka motor s výkonom 220 kW a dojazdom 668 km, zatiaľ čo SU7 Max s dvojmotorovým pohonom všetkých kolies ponúka výkon 425 kW a dojazd 800 km.

Oba modely ponúkajú vynikajúcu aerodynamiku s nízkym odporom vzduchu, čím prekonávajú konkurenciu ako Porsche Taycan alebo Tesla Model S Plaid. Vozidlá sú vybavené operačným systémom HyperOS, ktorý umožňuje integráciu s ekosystémom Xiaomi na hranie hier či sledovanie filmov. 16,1-palcová dotyková obrazovka a asistenčný systém Xiaomi Pilot s komplexným senzorovým vybavením prináša funkcie aj pre kompletne autonómnu jazdu.

Xiaomi elektromobil
FonTech

SU7 je tiež vybavené Brembo 4-piestikovými brzdovými kalipermi, Bosch DPB brzdovým riadičom a Bosch ESP10.0 stabilizačným systémom. V tomto ohľade vsadil čínsky výrobca na bezpečnosť vodiča a pasažierov, ktorá je prioritou, pričom nijak výrazne nezasahuje do výkonu. Jediným negatívom je interiér, do ktorého nám na MWC čínsky výrobca nedovolil nahliadnuť. Preto nám neostáva nič iné, ako si ešte počkať.

Xiaomi elektromobil
FonTech

Čo všetko ponúkne Xiaomi SU7?

 • Maximálny Krútiaci Moment: 400 Nm
 • Maximálna Rýchlosť: 210 km/h
 • Zrýchlenie 0-100 km/h: 5,28 sekundy
 • Kapacita Batérie: 101 kWh
 • Napätie Batérie: 871 V
 • Hmotnosť: 2205 kg

Xiaomi neostalo len pri jednom produkte a ukázalo svoju najnovšiu verziu robotického dobermana s názvom Xiaomi CyberDog 2. Aktivity robotického psa neustále monitoruje 19 senzorov, ktoré prakticky nahrádzajú jeho zrak, sluch, dotyk, rovnováhu a ďalšie základné systémy.

Xiaomi robotický pes
FonTech

Nechýba ani farebná a interaktívna kamera, senzor merajúci hĺbku obrazu, ultrazvukový senzor, 4 mikrofóny a mnoho ďalšieho. Medzi jeho najväčšie pokroky patrí mobilita, vďaka ktorej vie udržať rovnováhu na jednej nohe a svojou nežnosťou nerozbije ani len vajce.

Honor

Tento rok nezaháľal ani HONOR, ktorý predstavil trojicu produktov s integrovanou AI – smartfónu Magic6 Pro, notebooku MagicBook Pro 16 a tabletu Pad 9. Výrobca zariadenia navrhol s dôrazom na súčasnú dobu umelej inteligencie, čo pre používateľa prinesie niekoľko uľahčení pri vykonávaní základných procesov. My sme si najnovší smartfón vyskúšali priamo na predstavení a potvrdzuje skutočnosť, že smart technológie budú v blízkej budúcnosti vedieť aj doteraz nepredstaviteľné.

HONOR
FonTech

HONOR Magic6 Pro, najnovší prírastok do série HONOR Magic, prináša pokroky v oblasti fotografovania, zobrazovania, výkonu a užívateľského zážitku s podporou umelej inteligencie. S operačným systémom MagicOS 8.0 a užívateľským rozhraním založeným na zámeroch užívateľa prináša nový spôsob interakcie s inteligentnými zariadeniami, ktoré sme videli napríklad pri sérii S24 od Samsungu.

Smartfón je vybavený mobilnou platformou Snapdragon® 8 Gen 3, ktorý v porovnaní s predchodcom prináša značné zlepšenie. CPU je o 30% a GPU o 25% výkonnejšie. Vďaka Qualcomm® AI Engine sú funkcie umelej inteligencie v HONOR Magic6 Pro plynulé a stabilné s 98% zlepšením oproti predošlým modelom. Platforma Snapdragon® 8 Gen 3 taktiež poskytuje herné zážitky s vynikajúcou výdržou batérie, ktorú ocenia aj náročnejší hráči.

Kľúčové vlastnosti notebooku a tabletu:

MagicBook Pro 16:

 • Umelá inteligencia HONOR pre optimalizovaný výkon
 • Bezproblémová spolupráca medzi zariadeniami HONOR vďaka MagicRing

Pad 9:

 • Kompaktný dizajn
 • 12,1-palcový 2,5K displej HONOR FullView s obnovovacou frekvenciou 120 Hz
 • Audiosystém s ôsmimi reproduktormi s technológiou HONOR Histen

HONOR predstavil aj Porsche Design HONOR Magic V2 RSR a odhalil upútavku na Porsche Design HONOR Magic6 RSR so štýlom inšpirovaným motoristickým športom.

HONOR Magic6 Bude k dispozícii v zelenej a čiernej farbe od začiatku marca na e-shope honorslovensko.sk za zvýhodnenú cenu 1.099 eur. Taktiež bude dostupný u mobilných operátorov Orange a O2 v priebehu marca.

Motorola

Motorola konečne naživo predviedla svoj ohýbateľný smartfón, ktorý môžeš nosiť aj ako hodinky. Ohybný telefón sa pripája k magnetizovanému remienku na zápästí, čo mu umožňuje ešte väčšiu všestrannosť ako inteligentné hodinky a smartfóny. Telefón je „kontextovo vedomý“, takže sa prispôsobuje v závislosti od toho, ako bol ohnutý.

Ohýbanie zariadenia mu umožňuje sedieť aj v vzpriamenej polohe vďaka čomu si ho dokážeš postaviť aj bez externého stojanu. Smartfón disponuje 6,9-palcovým full HD+ displejom, ktorý okrem všetkého disponuje aj umelou inteligenciou.

Lenovo

Čínsky technologický gigant Lenovo predstavil na MWC 2024 prototyp notebooku s priehľadnou obrazovkou. Notebook je vybavený trackpadom, ktorý obsahuje okrem iného aj dotykovú klávesnicu. Prototyp disponuje tenkou tyčinkou s citlivým koncom, ktorá slúži na písanie, kreslenie alebo interakciu s dotykovou obrazovkou.

Kamera zabudovaná v notebooku dokáže identifikovať objekty a následne o nich pomocou umelej inteligencie poskytnúť detailné informácie. Inovatívny koncept budúcnosti sa však predaja nedočká a Lenovo ho na trh neuvedie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú