Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť OneWeb, ktorá pracuje na stavbe obrovskej satelitnej konštelácie za účelom poskytovania internetového pripojenia po celom svete, sa po problémoch s Ruskom obrátila nielen na SpaceX a Indiu, ale tiež jednu z najambicióznejších kozmických spoločností vôbec, Relativity Space, upozorňuje portál SpaceNews.

Jedinečný stroj

OneWeb kedysi bojoval s konšteláciou Starlink spoločnosti SpaceX o obežné dráhy a práva na ich používanie, po nezhodách s Ruskom a zrušeniu letov na ruských raketách Sojuz sa však vzťahy zlepšili a s Muskovou firmou sa OneWeb dohodol na spolupráci. Tá naberie formu vynášania družíc OneWeb na opakovateľne použiteľných raketách Falcon 9.

Ako ale informuje TechCrunch, spoločnosť uzavrela kontrakt aj s oveľa mladšou firmou Relativity Space, ktorá má obrovské ambície a chce uviesť do prevádzky jedinečnú raketu. Zatiaľ sa len chystá na inauguračný let Terran 1, rakety, ktorá je vyrobená takmer kompletne pomocou 3D tlačenia.

Relativity Space

Družice konštelácie OneWeb má však v rámci kontraktu vyniesť na raketách Terran R, ktoré sa vzhľadom nápadne podobajú na Starship a takisto sú kompletne opakovateľne použiteľné – to znamená, že pristanú oba stupne, raketa neodhodí aerodynamické kryty nákladu či iné komponenty. Relativity Space má pre túto, zatiaľ neexistujúcu, raketu, už nahromadené kontrakty v hodnote približne 1,2 miliardy amerických dolárov.

Zatiaľ zaostáva

V pokrytí a poskytovaní služieb zatiaľ OneWeb zaostáva a skutočnosť, že nemá vlastné rakety je takisto jednou zo zásadných nevýhod. Podľa tlačovej správy začne vynášať družice internetovej konštelácie na raketách Terran R až v roku 2025, keďže tento stroj zatiaľ nie je v prevádzke a firma sa k nemu musí najprv dopracovať.

Relativity Space sa momentálne blíži k svojmu prvému testu Terran 1, ku ktorému dôjde ešte počas tohto leta a neponesie žiadny náklad. Misie OneWeb na raketách Falcon 9 zatiaľ bližšie ohlásené nie sú, avšak India a jej vesmírna agentúra ISRO chystá vynesenie týchto komunikačných družíc už na september, s raketami firmy SpaceX firma očakáva podobný scenár, dodáva SpaceNews.

Doručenie satelitov spoločnosti OneWeb. Na fotografii je nákladné lietadlo Antonov An-124-100. Zdroj: Roskosmos

Na rozdiel od Starlinku je OneWeb dostupný napríklad na Aljaške, kde však pýta za hardvér, dopravu a inštaláciu neuveriteľných 16 000 $ – pre porovnanie, cena hardvéru Starlink sa pohybuje na úrovni 500 $ a zákazník zvládne montáž svojpomocne. O nič lepšie na tom nie je ani mesačný poplatok vo výške 1 372 $, na rozdiel od 110 $ za Starlink. A nepoteší ani rýchlosť, ktorá nie je ani len desatinná (10 Mbps download).

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú