Elon Musk a jeho najväčšie spoločnosti Tesla a SpaceX sú obvinené z pyramídovej hry za účelom podpory kryptomeny Dogecoin, informuje agentúra Reuters. Keith Johnson, jeden z investorov, ktorý meme-kryptomenu pred časom nakúpil, teraz spolu s ďalšími žaluje Muska na federálnom súde. Ako náhradu škôd žiada šialenú sumu.

Dobre premyslený podvod?

Všetky tri entity sú v rámci žaloby obvinené z propagovania kryptomeny Dogecoin za účelom zdvihnutia jej hodnoty a následného pádu, pričom si údajne už od roku 2019 uvedomovali, že Dogecoin nemá žiadnu hodnotu. Musk mal zneužiť svoje postavenie najbohatšieho človeka na Zemi pre popularizáciu a následné „profitovanie z obchodovania“.

Johnson žiada sumu 86 miliárd amerických dolárov ako priamu finančnú ujmu, ku ktorej dospel pri pohľade na pád hodnoty Dogecoinu od mája 2021 – túto čiastku chce však až trojnásobne, kvôli započítaniu inej ujmy a nákladov na právnikov, píše Forbes. Celková suma žaloby tak dosahuje šialených 258 miliárd dolárov. Johnson dúfa tiež v zákaz propagovania tejto kryptomeny Muskom, Teslou a firmou SpaceX.

Freepik

Tesla oznámila nakúpenie Dogecoinu vo februári 2021 a to v hodnote až 1,5 miliardy $, pričom jeho predávanie započalo v období, keď Musk uvádzal populárnu show Saturday Night Live, kde si zahral finančného experta a spomínal aj kryptomenu Dogecoin. Spoločnosť na chvíľu povolila aj vykonávanie transakcií v kryptomenách.

Stratila aj na Bitcoine

Tesla nakúpila okrem Dogecoinu aj najpopulárnejšiu kryptomenu na svete, Bitcoin. Kvôli katastrofálnemu stavu všetkých kryptomien a ich pokračujúcemu drastickému pádu by teraz Tesla pochopiteľne stratila značnú časť majetku. Ešte v minulom roku sa jej ale podarilo časť týchto Bitcoinov predať, pričom zarobila cez 400 miliónov $. Ako ale dodáva Electrek, kvôli klesajúcej hodnote už stratila viac ako pol miliardy $.

Jeho hodnota je preč

Dogecoin je pomenovaný a navrhnutý podľa populárneho internetového vtipu a zdá sa, že presne tak aj skončí. Svoje maximum dosiahol v máji minulého roku, kedy sa jeho hodnota pohybovala na úrovni 0,74 $. Dnes je hodnota Dogecoinu nižšia ako 0,06 $ a nezdá sa, že má dôjsť k veľkej náprave. Ak by sa Tesle podarilo predať všetok Dogecoin počas jeho najvyššej hodnoty, mohla zvýšiť vloženú sumu viac ako desaťnásobne.

Freepik

„Obžalovaní klamlivo a zavádzajúco tvrdia, že Dogecoin je legitímnou investíciou, aj keď nemá absolútne žiadnu hodnotu. Odkedy začal obžalovaný Musk a jeho spoločnosti SpaceX a Tesla nakupovať, vyvíjať, propagovať, podporovať a narábať s Dogecoinom v roku 2019, žalobca stratil v tejto pyramídovej krypto hre približne 86 miliárd $,“ tvrdí podľa TechCrunch Keith Johnson.

Táto zdanlivo stratená kryptomena vystrelila nedávno nahor aj po tom, čo Elon Musk ohlásil odkúpenie sociálnej siete Twitter. Práve tú mali obžalovaní využiť na veľkú propagáciu Dogecoinu. Po tomto vyhlásení Dogecoin stúpol o 27 %, čo je síce pomerme dosť, no stále len zlomok v porovnaní s jej minuloročnou hodnotou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP