Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Elon Musk údajne zablokoval žiadosť Ukrajiny o používanie satelitného internetu Starlink na Kryme v prípade, že príde k snahám Ukrajincov oslobodiť tento Ruskom okupovaný polostrov, informuje Business Insider.

Musk, ktorý stojí na čele americkej spoločnosti SpaceX, zodpovednej aj za satelitnú konšteláciu Starlink tvrdí, že chce zabrániť jadrovej vojne.

Inžinier v geopolitike

Musk v posledných dňoch prekvapil svojim postojom k vojne na Ukrajine a geopolitickej situácii medzi Ruskom, Ukrajinou a spojeneckými krajinami. Navrhol totiž ponechať Krym Rusku, čo je jednou z Putinových požiadaviek pre dosiahnutie „mieru“.

Zároveň navrhol, aby sa v nových anektovaných oblastiach konali nové referendá pod dohľadom dôveryhodnej medzinárodnej organizácie – po tom, čo Rusko z týchto oblastí vysídlilo milióny Ukrajincov a nahradilo ich ruským obyvateľstvom. Také niečo je však pre Západ neprijateľné, legitimizovalo by to totiž ruskú agresiu a svojvoľnú anexiu cudzieho územia – hoci nie „celej“ Ukrajiny, na veci to nič nemení.

US Air Force

Po intenzívnej kritike Musk na svoju obranu uviedol, že Ukrajine poskytol Starlink a je na jej strane, pričom týmto krokom prišiel o množstvo peňazí. Faktom však je, že pri celkovom majetku vyše 200 miliárd je spomínaných 80 miliónov len sotva veľká čiastka a za terminály poslané na Ukrajine neplatil len SpaceX, ale aj vláda USA a tiež niekoľko krajín Európskej únie.

Ako navyše spomína Financial Times, v poslednej dobe to so Starlinkom na Ukrajine nie je tak ružové a spôsobuje obrovské problémy počas posúvania frontu v prospech Ukrajiny. Dochádza totiž k častým výpadkom, niekedy dokonca nefunguje vôbec a vojakom tak spôsobuje vážne problémy, keďže ho v mnohých prípadoch používajú aj na komunikáciu s dronmi.

Rozhovor s Putinom poprel

Ukrajina údajne požiadala aj o spustenie Starlinku na Kryme pre prípad, že sa front posunie až tam a armáda ho bude používať pri oslobodzovaní polostrova. Elon Musk túto požiadavku údajne zamietol so slovami, že pokus o oslobodenie polostrova môže vyvolať jadrovú vojnu.

Rusko by riskovalo vlastné územie

Rusko máva svojim jadrovým arzenálom už dlhú dobu a tieto vyhrážky sa zintenzívnili po vypuknutí vojny na Ukrajine. Faktom ale ostáva, že by si použitím takýchto zbraní Rusko kopalo vlastný hrob, prišlo by o posledných spojencov v podobe Číny a ako naznačujú simulácie, takmer určite by zamorilo vlastné územie a zasiahlo vlastných obyvateľov a armádu.

K situácii na bojisku sa Musk priamo nevyjadril a dodal, že sa jedná o utajené informácie. Business Insider ale tvrdí, že koncom septembra v rozhovore s politickým analytikom Ianom Bremmerom potvrdil, že k vypínaniu služby dochádza úmyselne.

„Nikto by nemal veriť Bremmerovi,“ vyhlásil Musk prostredníctvom svojho profilu na sociálnej sieti Twitter, ktorú chce kúpiť. Na povrch vyplávali informácie o tom, že Musk sa pred touto sériou názorov a nápadov rozprával priamo s Putinom. To ale miliardár poprel a dodal, že s Putinom hovoril len raz a to pred 18 mesiacmi, pričom témou rozhovoru bol vesmír.

Ukrajin aktuálne na bojisku prevzala iniciatívu a nie je vylúčené, že nakoniec dôjde aj k bojom o samotný Krym. Bez Starlinku môžu byť operácie o poznanie komplikovanejšie, avšak ukrajinská armáda ostáva aj naďalej lepšie vybavená, než tá ruská.

SpaceX/Flickr

Muskove motívy v tomto smere ostávajú nejasné a znechutení ostali aj jeho fanúšikovia. Vyskytli sa špekulácie od strachu zo zničenia Starlinku ruskými protisatelitnými zbraňami, cez túžbu po nerastnom bohatstve Ruska až po ďalšiu manipuláciu s akciami Tesly.

SpaceX ani oficiálni predstavitelia Ukrajiny sa ale k tejto situácii nevyjadrili a slová analytika Bemmera nie je možné spoľahlivo overiť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú