Musk vyvracia Bezosove mýty. Starship je ďaleko lepšia ako tvrdí Blue Origin
SpaceX naďalej pokračuje v intenzívnom vývoji a stavbe rakety Starship. Program berie obzvlášť vážne zakladateľ spoločnosti, Elon Musk, ktorý sa podľa vlastných slov už niekoľko dní nesprchoval. Okrem toho sa tiež podelil o množstvo noviniek ohľadom dizajnu tejto megarakety.
Aktualizácia 12. augusta 2021:
Elon Musk sa na Twitteri podelil o množstvo informácií týkajúcich sa Starship a zdá sa, že nie je ani zďaleka tak problematická a zložitá, ako sa snaží prezentovať konkurenčný Blue Origin.
16 flights is extremely unlikely. Starship payload to orbit is ~150 tons , so max of 8 to fill 1200 ton tanks of lunar Starship.
Without flaps & heat shield, Starship is much lighter. Lunar landing legs don’t add much (1/6 gravity). May only need 1/2 full, ie 4 tanker flights.
— Elon Musk (@elonmusk) August 11, 2021
Starship podľa neho na cestu k Mesiacu nepotrebuje až 16 letov. Na dočerpanie potrebného paliva ich stačí 8 a možno dokonca len 4. Dôvodom je, že lunárna verzia Starship nepotrebuje pomerne ťažké krídla ani tepelný štít . Vo verzii, kde nie je druhý stupeň opakovane použitý a nemusí pristáť, dokáže vyniesť na obežnú dráhu približne 150 ton.
Ak by ale naozaj potrebovala 16 letov, aby sa dostala k Mesiacu, nie je to podľa Muska problém. SpaceX toto množstvo letov údajne zvláda a dokovať s vlastnou loďou je jednoduchšie, než s ISS, s ktorou dokujú pravidelne.
Booster & Ship will return to orbital launch pad on Monday (winds allowing). Just finishing off some small plumbing & wiring, which is easier in high bay.
— Elon Musk (@elonmusk) August 12, 2021
Na orbitálnu štartovaciu rampu sa oba stupne rakety vrátia už v pondelok, ak to dovolí vietor. Zdá sa preto, že tepelný štít až taký vážny problém nemá.
Aktualizácia 10. augusta 2021:
Starship prináša zo Starbase pomerne znepokojujúce správy. Technici začali kontrolovať jej tepelný štít a dlaždice označujú rôznymi farbami.
They marked more tiles on #SN20 with colored tape since yesterday afternoon pic.twitter.com/WqZrrJMZcM
— Philip Bottin (@BottinPhilip) August 8, 2021
Nie je zatiaľ oficiálne známe, ako tieto značenia fungujú. Podľa jedného, údajne spoľahlivého zdroja, sú zelenou farbou značené dlaždice s nesprávnymi medzerami. Červená je pre prasknuté dlaždice a tie, ktoré sú v poriadku, sú popísané bielym písmom – to nie je na fotografiách dostatočne viditeľné.
To by ale znamenalo, že len kvôli manipulácii s raketou došlo k problémom s azda polovicou dlaždíc, čo je vysoko nepravdepodobné – tie totiž takmer vôbec neodpadávali ani počas testovacích letov.
Táto problematika musí počkať na oficiálne potvrdenie alebo konečné rozlúštenie týchto značení. Aj v prípade problémov s tepelným štítom zatiaľ o veľký problém nejde – Starship je ním kompletne pokrytá len po prvý raz a chyby sú očakávané. Prvý orbitálny let to však pravdepodobne oddiali.
Internetom sa medzitým šíri infografika od konkurenčnej spoločnosti Blue Origin, ktorú založil Jeff Bezos. Tá kvôli stratenému kontraktu Starship očierňuje a v infografike vyzdvihuje napríklad fakt, že pre transport lunárneho modulu k Mesiacu potrebuje až 10 letov – loď je totiž nutné naplniť palivom, aby sa na obežnú dráhu Mesiaca a následne aj jeho povrch dostala.
Turns out that Blue Origin was being nice with their infographic.
The official GAO report (https://t.co/vxZqQfyfCG) states that SpaceX requires 14 refuels of the propellant depot in orbit.
With the depot and HLS, that's 16 total launches to deliver HLS to lunar orbit. pic.twitter.com/MYxpF0OyCE
— Thomas Burghardt (@TGMetsFan98) August 10, 2021
Ako ale upozorňuje Thomas Burghardt, v skutočnosti je to až 14 individuálnych letov rakety Starship pre dočerpanie paliva. O túto činnosť sa zatiaľ vo vesmíre nikto nepokúsil a už vôbec nie v takejto škále.
SpaceX je ale odhodlaný s problémom dočerpávania paliva sa popasovať, čo naznačuje aj nový spôsob jeho presunu z jednej Starship do druhej. Spoločnosť totiž v poslednej dobe ukazovala dve lode, ktoré sú k sebe pripojené dolnými časťami.
🔥🔥
— Elon Musk (@elonmusk) August 9, 2021
To sa ale mení a aj podľa Muskovej reakcie sa firma vracia k pôvodnému plánu, ktorý predstavila ešte vo fáze, keď bola Starship známa pod názvom ITS (Interplanetary Transport System) a bola oveľa väčšia.
Aktualizácia 7. augusta 2021:
Starship sa na prvom stupni Super Heavy dlho neohriala a po niekoľkých fotografiách a kontrole stavu rakety ju SpaceX opäť zložil dole. Momentálne sa nachádza naspäť v najvyššej konštrukčnej budove v Starbase a čaká na dodatočné komponenty a kontroly.
Aktualizácia 6. augusta 2021 o 15:00:
V Texase, Starbase, sa stalo skutočnosťou čosi, čo si mnohí pred mesiacmi nedokázali ani len predstaviť. Kompletný orbitálny prototyp rakety Starship stojí na podstavci, z ktorého má ešte počas tohto roku odštartovať.
120 metrov vysoká raketa na približne 30 metrovom podstavci pôsobí skutočne majestátne, naozaj nezabudnuteľné pohľady sa ale naskytnú až počas prvého pokusu o orbitálny let. Ten sa teraz už nezadržateľne blíži.
Súkromná spoločnosť, ktorej idea vznikla v hlave jediného človeka, sa tak navždy zapísala do histórie tým, že skonštruovala najväčšiu raketu na svete. Z tohto hľadiska ostáva jediný míľnik, ktorý musí SpaceX dosiahnuť – dostať Starship úspešne do vesmíru.
Pre Muskovu firmu potom ale ostáva ešte jeden kľúčový cieľ, úspešne s oboma stupňami pristáť. Najprv to vyzeralo, že Starship bude pristávať rovnako, ako Falcon 9. Všetko sa ale zmenilo a prvý stupeň, známy ako Super Heavy, musia naučiť presne pristáť do ramien obrovskej veže, ktorú v Starbase postavili.
Aktualizácia 6. augusta 2021 o 12:00:
Oba stupne prvého orbitálneho prototypu Starship sú už vonku a podľa Muska momentálne čakajú na spojenie. To sa malo uskutočniť už včera, kvôli silnému vetru však museli plány mierne posunúť. K spojeniu Ship 20 a Boosteru 4 má dôjsť dnes – ak sa počasie umúdri.
Starship medzitým dostala takmer kompletný tepelný štít a technici pracovali na nádržiach, ktoré sú využívané pre čerpanie palív do rakety pred letom. Nadšenie je ale zatiaľ predčasné, pretože po spojení oba stupne opäť oddelia.
Nasledovať budú ďalšie testy a Musk naznačil, že môže prísť aj statický test prvého stupňa s použitím všetkých 29 motorov. Ani tie ale na rakete neostanú, ešte pred ich testovacím naštartovaním ich všetky z rakety odmontujú a opäť namontujú až pred testom.
Current plan for SpaceX seems to be something like this:
– Stack Ship 20 on Booster 4 for a fit check
– Destack the vehicles
– Uninstall Raptors
– Proof testing of both vehicles
– Begin Raptor reinstallation
– Static fire campaign for both vehicles
– Stack again
– Launch— Michael Baylor (@nextspaceflight) August 5, 2021
Aktualizácia 4. augusta 2021:
Super Heavy Booster 4, prvý stupeň rakety Starship, sa dal po obdržaní 29 raketových motorov Raptor do pohybu. Technici ho pomaly presunuli z konštrukčných hál k orbitálnej štartovacej rampe, kde momentálne čaká na svoje zdvihnutie a položenie priamo na rampu.
Booster 4 má už všetky štyri mrežové plutvy, ktoré dostali čierny náter. Počas prvého orbitálneho letu budú trochu netypicky celý čas vysunuté – na rakete Falcon 9 sa vysúvajú až pri opätovnom vstupe do atmosféry, čím je zlepšená aerodynamika počas štartu.
Kým sa Booster 4 presúval k štartovacej rampe, druhý stupeň Ship 20 sa dostal do najvyššej konštrukčnej haly (high bay). Tam dostal po prvý raz všetky motory, po prvý raz aj tri optimalizované na prevádzku vo vákuu (R-Vac).
All 6 engines mounted to first orbital Starship pic.twitter.com/l5QnQRSg3D
— Elon Musk (@elonmusk) August 4, 2021
V najbližších dňoch dôjde k spojeniu trupu Ship 20 s jej špičkou, ktorá je už tiež pokrytá tepelným štítom a dostala aj horné krídla.
Aktualizácia 3. augusta 2021:
Veci sa v Starbase hýbu rýchlejšie, než v ktorejkoľvek inej továrni na rakety na svete. Rapídne napredovanie spoločnosti SpaceX sa dokonca bez akýchkoľvek pochýb vyrovná či dokonca prekoná uponáhľané vesmírne programy z čias Studenej vojny.
Ako poznamenal aj Elon Musk, Starbase napreduje rýchlosťou Warp 9 (asi 1 500-násobok rýchlosti svetla – obrazne povedané). Za jedinú noc sa technikom podarilo pripevniť na prvý stupeň Booster 4 až 29 raketových motorov Raptor.
Podobný pohľad, na obrovskú raketu s takýmto množstvom motorov, sa ľudstvu nenaskytol od Studenej vojny, kedy Sovietsky zväz vyvíjal raketu N1, ktorou chceli dostať kozmonautov na Mesiac. Starship je ale silnejšia a celkovo ide o najsilnejšiu raketu, akú kedy ľudstvo skonštruovalo.
Veľký skok vpred zažil aj druhý stupeň Ship 20 (SN20), ktorého polovica je už takmer celá pokrytá dlaždicami tepelného štítu. Ship 20 dostala aj prvé spodné krídlo, taktiež z jednej polovica pokrytá tepelným štítom. Už čoskoro sa nám naskytne pohľad na celú raketu naraz a vízie spoločnosti sa začnú pretavovať do reality.
Aft flap install on Ship 20 is underway right now on Starbase Live via @BocaChicaGal! Look at those tiles!https://t.co/b3DDKu9UUz pic.twitter.com/2yJRdpO3Wy
— Michael Baylor (@nextspaceflight) August 2, 2021
Pôvodný článok:
Dni bez sprchy, Musk je zas vo svojom živle
Situácia môže niektorým pripomínať pomerne nedávne obdobie, počas ktorého miliardár Elon Musk prespával na pohovke v chladnej miestnosti jednej z tovární automobilov Tesla. Stalo sa tak počas štartovania masovej výroby Modelu 3, najúspešnejšieho auta spoločnosti.
Hadn’t showered in several days. We are going hardcore with Starbase Surge.
— Elon Musk (@elonmusk) July 31, 2021
Podobná situácia sa momentálne odohráva v Texase, vo fabrike a vesmírnom stredisku Starbase. Namiesto elektrických áut tu sa tu ale rozbieha sériová výroba rakiet Starship. Práve tento stroj je dôvodom, prečo sa Musk už niekoľko dní nesprchoval.
Prvý orbitálny debut rakety, ktorá bola v minulosti známa ako ITS (Systém medziplanetárneho transportu), sa mal odohrať už v júli. Tento cieľ SpaceX splniť nedokázal a čaká ich ešte niekoľko dôležitých krokov, prvý vesmírny let Starship je napriek tomu už za rohom.
Prvý stupeň dostane až 33 motorov
Elon Musk na Twitteri tiež potvrdil konečné rozhodnutie ohľadom prvého stupňa Super Heavy, ktorý dostane definitívne 33 raketových motorov Raptor. Oznámil tiež druhú generáciu týchto motorov, ktorá zvýši ich ťah na 2 250 kN.
Raptor V2.0 is a major improvement in simplication, while also increasing thrust from ~185 tons to ~230 tons. Long-term goal is engine cost below $1000/ton of thrust.
— Elon Musk (@elonmusk) July 29, 2021
V Starbase sa toho deje skutočne mnoho naraz a okrem intenzívnych prác na prvom stupni prebiehajú doteraz nevídané činnosti aj na druhom stupni. Celú jeho zvislú polovicu pokrývajú tepelným štítom a na rozdiel od minulých testov tentoraz vidíme aj zaoblené dlaždice.
Vývoj zažíva aj obrovská štartovacia rampa a podstavec pre raketu, ktorý dostal obrovskú kruhovú časť konštrukcie s otvorom uprostred. Tento otvor, v kombinácii s výškou, slúži ako ochrana okolia aj samotnej rakety.
Jej prvý stupeň totiž vyvinie počas štartu ohromnú energiu, ktorá môže poškodiť betónové plochy alebo voči rakete vymrštiť trosky. Vysoké odsadenia systému od povrchu takéto riziko drasticky zníži.
Mrežové plutvy ako Falcon 9
Prvý stupeň s označením Booster 4, ktorý vynesie do vesmíru Starship 20 (podľa starého označenia SN20), dostal aj prvé mrežové plutvy. Rovnaké využíva počas pristávania aj Falcon 9, avšak s jedným obrovským rozdielom – tieto sú skutočne gigantické. A to je už čo povedať, keďže aj pri tých pôvodných sa človek cíti, ako trpaslík.
Mrežové plutvy prvého stupňa budú aj o niečo pevnejšie, keďže zároveň nahradia pristávacie nohy. Tým sa čiastočne komplikuje aj konštrukcia, SpaceX si ale robí vrásky z inej časti prvého stupňa.
Najväčšie problémy, aspoň podľa slov Elona, predstavuje zložité potrubie pre zásobovanie veľkého množstva motorov palivom a komplikovaná kabeláž.
Do Starbase prúdi množstvo Raptorov
Ako potvrdzujú snímky a videozáznamy z rúk členov NASA Spaceflight, do Starbase neustále prúdia nové raketové motory Raptor. A to nie len klasické verzie, ale tiež oveľa väčšie s dýzou optimalizovanou pre vákuum.
Takéto rapídne dodávanie motorov by určite prijala spoločnosť ULA, ktorá uzavrela partnerstvo s Bezosovou firmou Blue Origin. Tá im má dodávať motory BE-4 pre raketu novej generácie, Vulcan. Kdesi však nastali problémy a Vulcan musel svoj prvý let kvôli chýbajúcim motorom odložiť.
Tri takéto motory využije druhý stupeň Starship, ktorý pracuje najmä mimo zemskej atmosféry a klasické Raptory sú v takomto prípade neefektívne. Na pristátie využije tri dodatočné motory bez vákuovej optimalizácie.
Mierne zmeny nastali aj v infraštruktúre osvedčenej rakety Falcon 9, ktorá spoločnosti zaručuje skvelé postavenie na trhu. Súčasťou flotily sa podľa NASA Spaceflight totiž stala nová autonómna plošina s názvom A Shortfall Of Gravitas (ASOG), ktorá poslúži ako plocha pre pristávajúce prvé stupne Falcon 9.
Najbližší let tejto rakety je naplánovaný na 10. augusta a po dlhšej odmlke pôjde opäť o misiu Starlink, globálneho internetu, ktorý prichádza aj na Slovensko. O jej priebehu budeme neskôr informovať v samostatnom článku. Len päť dní po nej poletí podľa Everyday Astronaut ďalšia misia rakety Falcon 9, opäť Starlink.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Do 100 rokov im hrozí vyhynutie. Vedci vyvinuli malých lietajúcich robotov, ktorými nahradia včely
Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
Vedci dosiahli rekordnú presnosť. Definícia sekundy času sa môže významne zmeniť
Záhadný signál z vesmíru odhalil zvláštnu hviezdu. Dokáže nemožné a nemala by existovať
VIDEO: Nová Starship počas letu explodovala. Obloha sa v sekunde zmenila na nebeské divadlo
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Dlhovekosť je v našej moci: Tieto návyky dokážu predĺžiť život až o 24 rokov, tvrdí prevratný vedecký výskum
Skryté nebezpečenstvo smart hodiniek: „Večné chemikálie“ nosí denne na tele 25 % Slovákov. Tieto značky prešli testom
Len 1 hodinu od Bratislavy vznikla špičková samoobslužná výberová kaviareň s „Porsche medzi kávovarmi“
V týchto mestách stráviš za volantom hodiny. Prvé miesto rebríčka najvyťaženejšej premávky ťa prekvapí
Policajný prezident končí na svojom poste. Dôvodom je tragédia v Spišskej Starej Vsi
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
Nemci priznali krutú realitu. Bez technológií Američanov by sme dlho neprežili
Jednoduchú fotku premení na 3D a je zadarmo. Tento AI nástroj je pre profíkov aj bežných ľudí
Každý človek má svojho nečakaného strážcu. Nové zistenia zmenia pohľad na baktérie
Jadrová ponorka USA nasadila podvodné drony. Vyšle ich na tajné misie proti nepriateľom
Je veľký ako semienko jahody. ESA vyvinula vesmírny čip, ktorý bude mať dôležitú úlohu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Dlhovekosť je v našej moci: Tieto návyky dokážu predĺžiť život až o 24 rokov, tvrdí prevratný vedecký výskum
Skryté nebezpečenstvo smart hodiniek: „Večné chemikálie“ nosí denne na tele 25 % Slovákov. Tieto značky prešli testom
Len 1 hodinu od Bratislavy vznikla špičková samoobslužná výberová kaviareň s „Porsche medzi kávovarmi“
V týchto mestách stráviš za volantom hodiny. Prvé miesto rebríčka najvyťaženejšej premávky ťa prekvapí
Policajný prezident končí na svojom poste. Dôvodom je tragédia v Spišskej Starej Vsi
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené