Elon Musk a jeho spoločnosť The Boring Company už dávnejšie zaujali prísľubom vytvorenia potencionálne revolučnej dopravy v mestách. Zdá sa, že všetko naberá veľmi reálne kontúry. Hlavný predstaviteľ spoločnosti teraz na Twitteri zverejnil prekvapivý dátum spustenia prvého projektu dostupného pre verejnosť.

Ešte pred rokom v auguste dostali v The Boring Company povolenie na stavbu prvého tunela vysokorýchlostnej podzemnej dopravy, ktorá sa dnes označuje názvom Loop. Povolenie vydali v americkom Los Angeles a práve v tomto meste sa môžu začať tešiť na skorý štart pilotného projektu. Elon Musk totiž na Twitteri prezradil, že otvárací ceremoniál prvého tunelu prebehne 10. decembra.

V spomínaný dátum prebehne slávnostné otvorenie, pričom už na druhý deň bude môcť tunel vyskúšať aj verejnosť. Podľa ďalších tweetov Muska budú tieto úvodné jazdy zadarmo, následne by podľa informácií z portálu CNet mala služba stáť len jeden dolár za jazdu. Pilotný projekt má primárne slúžiť na prepravu chodcov a cyklistov, v budúcnosti sa však očakáva, že v tuneloch The Boring Company bude možný aj presun áut.

Doprava Loop sa odlišuje od konceptu Hyperloop, na ktorom pracuje Musk v rámci spoločnosti SpaceX. Hyperloop by mal v budúcnosti pomôcť najmä na dlhších trasách medzi mestami. Rýchlosť podov v špeciálnych trubiciach by mohla dosahovať hranicu rýchlosti zvuku.

Nejde o Hyperloop, ale bude to rýchle

Podzemná doprava, ktorú chcú Musk so svojou spoločnosťou vybudovať by sa mala odlišovať od metra najmä početnejšími menšími stanicami a rýchlosťou. Nástup pasažierov má prebiehať na úrovni bežnej premávky, pričom stanica zaberie len priestor približne jedného parkovacieho miesta. Po nástupe sa špeciálna prepravná kapsula následne presunie pod zem. Tento koncept prezentovala spoločnosť už skôr a nie je úplne potvrdené, či presne tak bude služba fungovať aj v prvom tuneli pod Los Angeles.

Musk nateraz len dodal, že rýchlosť kapsúl v pilotnom projekte môže dosiahnuť v maxime 250 km/h. Pre porovnanie, rýchlosť vlakových súprav v podzemnom metre je vo väčšine prípadov maximálne do 100 km/h. Uvidíme, či teda Musk a The Boring Company stihnú stanovený dátum otvorenia, reputácia šéfa spoločnosti, nie je v tomto smere veľmi pozitívna. Prísľub novej hromadnej dopravy však vyzerá nádejne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom