Satelity Starlink od spoločnosti SpaceX sú problémom, na ktorý upozorňujú mnohí astronómovia z celého sveta. Hoci firma prisľúbila riešenie tejto situácie, zatiaľ vypustila na orbitu len satelit so špeciálnym náterom, čo však podľa expertov nestačí. CEO SpaceX, Elon Musk, počas nedávnej konferencie prezradil, ako sa chce spoločnosť vysporiadať s dopadom konštelácie satelitov Starlink na pozorovania nočnej oblohy, informuje TechCrunch.

Doteraz sa spoločnosti podarilo úspešne vyslať na obežnú dráhu Zeme celkovo 422 satelitov Starlink, ktoré budú súčasťou veľkej konštelácie niekoľkých tisícok ďalších satelitov poskytujúcich internetové pripojenie pre celú planétu. Odvážny plán Elona Muska však doteraz narazil na niekoľko problémov a okrem pár zlyhaní rakety Falcon 9 pri štarte sa objavili aj sťažnosti zo strany astronómov.

Satelity Starlink totiž svojim reflektívnym povrchom, ktorý odráža v noci svetlo zo Slnka až na Zem, kazia pozorovanie oblohy a fotografovanie hviezd. Pribúdajúce množstvo týchto zariadení pritom znepokojuje túto komunitu vedcov stále viac, pretože problém stále nemá definitívne riešenie. Pokusom SpaceX bol tiež špeciálny tmavý náter na jednom zo satelitov, ktorý ale nie je dostatočne účinný. Musk však teraz prišiel s novým nápadom.

Riešením môže byť slnečná clona…

Počas konferencie odhalil možné riešenie, ktoré by malo byť účinnejšie ako špeciálny náter povrchu. SpaceX totiž plánuje otestovať VisorSat, slnečnú clonu, ktorá by zabránila odrážaniu svetla od povrchu satelitu. Takáto pomôcka by sa mohla po vypustení satelitu rozvinúť a zatieniť tak antény a ostatné časti konštrukcie Starlinku. Práve toto tienidlo má mať podľa Muska zásadný vplyv na zníženie odrážania slnečného svetla.

Nenechaj si ujsť
Nad Slovenskom prelietavajú Muskove satelity Starlink. Takto zistíš dôležité informácie a presný čas preletu

SpaceX však vynáša satelity do vesmíru len raz mesačne. V každej várke je pritom 60 takýchto zariadení. Naposledy vyniesol Starlinky pred týždňom a ďalší let rakety by sa mal konať v priebehu mája.

Práve počas najbližšieho letu by mohlo dôjsť k prvému testu spomínanej clony. Zatiaľ však nie je známe, koľko satelitov ju dostane, ale ani to, kedy presne sa najbližší let Falconu 9 uskutoční, informuje Space News.

…alebo pootočenie solárnych panelov

Ďalšou alternatívou môže byť pootočenie solárnych panelov, ktorými sú satelity vybavené. Práve od nich sa vo veľkej miere slnečné žiarenie odráža, a tak Musk informoval, že sa pokúsia o ich natočenie do relatívnej polohy voči Zemi, aby sa znížilo odrážanie svetla. Vďaka tomu by taktiež nemali byť satelity v budúcnosti tak viditeľné, ako je tomu dnes. Momentálne je však otázne, aký úspech budú mať tieto návrhy.

Každopádne sú astronómovia satelitmi Starlink znepokojení a situáciu nezlepšuje ani fakt, že SpaceX plánuje celkovo vypustiť až 12 000 Starlinkov na vyššiu obežnú dráhu a ďalších 30 000 kusov na nižšiu orbitu Zeme. Aj takéto zariadenia však majú svoju obmedzenú životnosť.

Podľa Muska ich bude potrebné po 3 až 4 rokoch zosadiť z orbity späť na zem a nahradiť ich vylepšenými modelmi, ktoré majú podľa jeho tvrdení priniesť v druhej verzii ešte lepšie možnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom