CEO Tesly má ďalší miliardový dôvod na radosť. Spoločnosti sa totiž za posledné mesiace nesmierne darí a naplnila ďalšie ciele, ktoré sú pre Muska podmienkou, aby získal kompenzačnú odmenu. Hoci nedostáva pravidelný plat, dostatočnou útechou sú miliardy dolárov v odmenách. Za posledné mesiace získal už druhú takúto kompenzáciu vo výške viac ako 2 miliárd dolárov, informuje Electrek.

Získané peniaze však Elon Musk neplánuje previesť na osobný účet, ale pretaviť do investícií, ktoré budú zúžitkované prostredníctvom SpaceX na kolonizáciu Marsu.

Keďže akcie Tesly v posledných mesiacoch výrazne rástli, zvýšila sa aj kompenzačná odmena pre jej riaditeľa.

Musk získal ďalšie miliardy za úspechy Tesly

Hoci nedávno akcie spoločnosti klesli o 3 %, trhová kapitalizácia firmy dosiahla v priebehu polroka 150 miliárd dolárov. Musk tak splnil druhý z 12 cieľov, čo mu umožnilo získať ďalšiu z odmien. Zakaždým, keď trhová kapitalizácia Tesly stúpne o 50 miliárd dolárov, získa jej CEO akcie v hodnote 1,69 miliardy dolárov s pevnou cenou 350 dolárov za akciu.

Táto cena je len zlomkom v porovnaní s aktuálnou hodnotou akcií Tesly. Ak by teda Musk svoje akcie predal, zarobil by miliardy. Po splnení druhého cieľa získal prístup k akciám v hodnote 2,1 miliardy dolárov. Keďže však ešte nesiahol ani na akcie, ktoré získal pred pár mesiacmi po splnení prvého cieľa, má prístup k celkovej sume až 4,2 miliardy dolárov v akciách.

Peniaze plánuje investovať do SpaceX

Všetky kompenzácie a odmeny má Musk prisľúbené v dohode, ktorú uzavrel v roku 2018. Prvú odmenu vo výške 700 miliónov dolárov získal ešte v máji. Keďže sa však odvtedy zvýšila hodnota Tesly, stúpla aj hodnota akcií v tejto kompenzačnej odmene, informuje Reuters. CEO Tesly, majoritný vlastník a riaditeľ SpaceX tak má po ruke obrovskú sumu peňazí, ktorú zatiaľ nevyužil.

 

To sa však môže neskôr zmeniť. Podľa nových vyjadrení na Twitteri Elon Musk informoval, že z dlhodobého hľadiska je úlohou jeho akcií v Tesle pomôcť v napredovaní SpaceX a pláne spoločnosti kolonizovať Mars. Od minulého roka pritom akcie Tesly vzrástli o vyše 500 %, za čo spoločnosť vďačí najmä zvýšeniu výrobnej kapacity a predajom dostupnejšieho Modelu 3.

Nenechaj si ujsť
Elon Musk tvrdí, že implantát Neuralinku bude schopný streamovať hudbu priamo do mozgu

Stal sa piatym najbohatším človekom

Zdá sa teda, že časy, kedy sa neustále šírili správy o krízovej situácii a zlej ekonomike Tesly nateraz pominuli. Musk si odnáša ďalšiu gigantickú odmenu a plánuje ju využiť pre budúci rozvoj Spacex a jeho plánov. Naplnenie cieľov však pomohlo Muskovi aj v raste na rebríčku najbohatších ľudí sveta.

V priebehu niekoľkých mesiacov sa totiž dostal na 5. miesto v hodnotení magazínu Forbes a aktuálne tak patrí k špičke boháčov, medzi ktorými nájdeme aj Marka Zuckerberga a ďalšie známe osobnosti nielen z technologického sveta. Ešte v polovici marca bol pritom Elon Musk na 36. mieste.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom