Len niekoľko mesiacov po náborovej prezentácii firmy Neuralink, kde Elon Musk s kolegami prezentovali pokrok v mozgových implantátoch, prichádza výstredný miliardár s ďalšími neuveriteľnými správami.

Podarilo sa im napojiť mozog opice tak, aby len pomocou neho dokázala hrať videohru, informuje Bloomberg.

Doplnené 26. apríla:

Po nedávnej demonštrácii možností mozgového implantátu od Neuralink pri hraní videohry opicou zdieľal Musk na Twitteri ďalšie zaujímavé novinky, ktoré sa však už týkajú prvého reálneho produktu jeho firmy. Hoci zatiaľ stále prebieha výskum čipu, ktorý bude spoločnosť implantovať do mozgu, Muskovou víziou je ako prvý komerčný produkt poskytnúť technológiu, ktorá umožní ľuďom s paralýzou ovládať smartfón len pomocou mysle.

Týmto spôsobom má byť ovládanie podľa jeho slov omnoho rýchlejšie aj ako doterajšie ovládanie dotykovej obrazovky prstami. Po týchto informáciách však Elon Musk nadviazal na ešte odvážnejší cieľ, ktorým je podľa neho vysielanie signálov čipom od Neuralink v mozgu až do neurónových spojení motorických a senzorických častí ľudského tela. To by umožnilo napríklad paraplegikom opätovne chodiť.

Medzi ovládaním hry mysľou opice a vysielaním signálu z mozgu človeka do neurónových spojení pre navrátenie základných motorických schopností je však ohromný rozdiel. Neuralink tak má pred sebou ešte náročný vývoj s odvážnym cieľom. K tomu Musk ešte pridal aj plán prinavrátiť slepým ľuďom zrak pomocou ďalších verzií čipu. Takúto technológiu by mala priniesť podľa jeho vyjadrení už 2. alebo 3. verzia technológie od Neuralink.

Ľudia s takýmto implantátom pritom nemajú pociťovať žiaden diskomfort. Zariadenie bude do lebky implantované zarovno s kosťou a bude nabíjané bezdrôtovo, takže človek s takýmto čipom bude môcť vyzerať a fungovať normálne bez akýchkoľvek obmedzení. Aká však bude realita v budúcnosti, ukáže až nasledovný vývoj.

Aktualizácia 9.apríla 2021:

Spoločnosť Neuralink v príspevku na svojom blogu demonštrovala, ako pokračuje s vývojom svojho implantátu. Cieľ poskytnúť testovanej opici možnosť zahrať si „mind-pong“, teda ping-pong len pomocou svojej mysle, avizovala firma už dávnejšie a dnes poskytla aj video s ukážkou, že makakovi menom Pager sa to s Neuralinkom naozaj podarilo, upozornil Techcrunch.

NEPREHLIADNI
Spoluzakladal Neuralink s Muskom, teraz dostal šialený nápad. Máme technológiu na oživenie dinosaurov ako z Jurského parku

Prostredníctvom implantátu Neuralink najskôr snímal základnú líniu aktivity v Pagerovom mozgu počas hrania ping-pongu joystickom, ktorú následne prostredníctvom strojového učenia dokázal preniesť do „mind-pongu“, teda predpovedať Pagerov krok skôr, než ho urobí.

Vedci nakoniec odstránili joystick úplne a Pager tak kontroloval celú hru iba prostredníctvom svojej mysle a zabudovaných neurálnych vlákien v čipe Neuralink. Celý experiment si môžeš pozrieť vo videu nižšie.

Pôvodný článok z februára 2021:

Ošípané, opice – ani sa nenazdáme a na rade sme my

Neuralink je jedna z najmladších firiem Elona Muska, oficiálne predstavená len v roku 2017, avšak svojim tempom sa intenzívne snaží dohnať spoločnosti ako Tesla či SpaceX – svojim potenciálom ich však ďaleko prevyšuje, v hre je totiž ďalší krok v evolúcii ľudstva. Len koncom augusta 2020 firma prezentovala implantát napojený na mozog prasaťa, ktorý monitoroval jeho aktivitu a systém úspešne zaznamenával hmatové vnemy z jeho rypáka.

Najnovšie vyjadrenie však posúva úspechy Neuralinku na míle vpred – úspešne totiž bezdrôtovo prepojili mozog opice, ktorá teraz dokáže pomocou implantátu hrať videohry. Na jej lebke navyše nie je viditeľná ani jazva a ako povedal Musk na novej sociálnej sieti Clubhouse, je to šťastná opica. Momentálne sa však snažia zistiť, či medzi sebou dokážu opice hrať „mind-pong“, teda ping-pong len pomocou svojej mysle, píše IGN.

Robot špeciálne vyvinutý firmou Neuralink pre veľmi presné implantovanie elektród do mozgu. Zdroj: Neuralink / YouTube Screenshot

Pre Neuralink je však aj čosi tak abstraktné a šialené ako „mind-pong“ len pomerne krátkodobý cieľ. Ich potenciál totiž siaha oveľa ďalej, už koncom tohto roka chcú začať s implementáciou svojich špičkových mozgových čipov priamo do ľudských lebiek.

Musk to oznámil jednému z používateľov sociálnej siete Twitter po tom, čo sa dobrovoľne ponúkol na ľudské pokusy pre firmu Neuralink, informoval Business Insider. Musk na požiadavku reagoval so slovami, že veľmi intenzívne pracujú na zaistení bezpečnosti svojich mozgových implantátov a úzko spolupracujú aj s Úradom pre kontrolu potravín a liečiv.

Liečenie chorôb a následné splynutie s umelou inteligenciou

Neuralink má dva hlavné ciele. Tým prvým, krátkodobejším, je riešenie zranení ľudských mozgov a chrbtíc. Mozgové implantáty totiž v mnohých prípadoch dokážu pacientovi prinavrátiť napríklad schopnosť ovládať svoje končatiny, či dokonca mu dať sluch a zrak. Len nedávno sa vedcom podarilo pomocou stimulácie špecifických oblastí mozgu zlepšiť priebeh a potlačiť prípady vážnej depresie.

Druhým cieľom, oveľa šialenejším a pre človeka takmer nepochopiteľným, je úspešné vytvorenie symbiotického prepojenia medzi ľudským mozgom a umelou inteligenciou. Kritickým je totiž pre ľudstvo rýchlosť evolúcie, ktorá je vzhľadom na rýchlosť vývoja technológií príliš pomalá.

Takéto prepojenie BMI (Brain-Machine Interface) dokáže napríklad eliminovať stratu dát počas komunikácie – človek totiž nie je nútený formulovať vety, ale svoju myšlienku prenesie priamo k príjemcovi.

Neuralink

Tie najvzdialenejšie a najkrajnejšie aplikácie sú však ešte čudnejšie – perfektné ukladanie a opätovné prehrávanie spomienok, riešenie matematických a logických problémov rýchlosťou počítača, či dokonca „manuálne“ ovládanie telesných funkcií. Čosi také je nielen skok v technológii, ale predovšetkým skok v evolúcii.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú