James Lauer Green, dlhoročný zamestnanec a v poslednej dobe aj vrchný vedec, sa rozhodol opustiť NASA. Pre The New York Times pritom uviedol, že má v pláne „teraformovať“ Mars, teda priblížiť jeho atmosféru tej, ktorej poznáme zo Zeme. Je presvedčený o tom, že tento proces je možný.

Kolos sa rozbieha

James L. Green sa stal súčasťou NASA ešte v roku 1980 po tom, čo vyštudoval vesmírnu fyziku na Univerzite v Iowe. Vo vesmírnej agentúre začal najprv pracovať ako radový vedec v odvetví pre magnetosférickú fyziku – koncom minulého roka sa pritom jeho meno objavilo na štúdii, ktorá pojednáva o vytvorení umelej magnetosféry pre Mars, píše Universe Today.

Posledné tri roky slúžil Green ako hlavný vedec, dvanásť rokov predtým strávil ako riaditeľ Planetárnej vedeckej divízie NASA. A aj keď je mnoho odborníkov proti teraformácii Marsu v presvedčení, že je čosi také nemožné, Green je presvedčený o opaku.

Pixabay (Úprava redakcie)

„Je to možné. Zastavíme ubúdanie atmosféry a zvýši sa tlak. Mars sa začne teraformovať sám. Presne to chceme, aby sa planéta zúčastnila, akokoľvek dokáže. Keď sa zdvihne tlak, zdvihne sa aj teplota,“ vyjadril sa v rozhovore pre The New York Times, informuje Futurism.

Umelá magnetosféra a jadrové bomby

Green je rozhodnutý podieľať sa na megaprojekte teraformácie cudzej planéty práve naštartovaním jej magnetosféry. Verí pritom, že tento proces umožní ľuďom pestovať na jeho povrchu rastliny a dlhodobo na ňom žiť.

Možností je však viac a nové sily potešia aj Muska, pre ktorého sa stala kolonizácia Marsu v poslednej dobe, zdanlivo, zmyslom bytia. Navyše navrhol, aby sme na zamrznuté póly červenej planéty zhodili jadrové bomby, vďaka čomu sa odparia a vytvoria o niečo hustejšiu atmosféru.

NASA/JPL

Sám o sebe je tento plán možno nedostatočný, v kombinácii s potenciálnou magnetosférou však môže skutočne fungovať. Vedci navrhujú použiť malý marťanský mesiac Fobos, ktorého ionizované častice je možné vystreliť z povrchu na vytvorenie ionizovaného prstenca plazmy okolo Marsu.

Musia presvedčiť komunitu

Ešte väčším problémom než financie a technické požiadavky, je skutočnosť, že takýto nápad nemá plnú podporu v planetárnej komunite. Mnohí vedci totiž nesúhlasia ani len s veľkou kolonizáciou Marsu, kvôli strachu z kontaminácie – teraformácia tak pre nich nepripadá vôbec do úvahy.

ESO/M. Kornmesser: Názory o prítomnosti povrchovej vody na Marse sa medzi vedcami líšia

Zatiaľ však nie je jasné, ktorým smerom sa chce Green vydať. Nebolo by však prekvapivé, keby sa stal súčasťou SpaceX podobne, ako množstvo iných bývalých zamestnancov NASA pred ním. Teraformácia Marsu zatiaľ ostáva aj naďalej len sci-fi – ľudia sa zatiaľ nedostali ďalej, ako na  Mesiac, nie to k meneniu meneniu jeho atmosféry.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP