Pacient s prvým mozgovým implantátom od americkej spoločnosti Neuralink, patriacej Elonovi Muskovi, sa objavil v podcaste Joea Rogana, kde sa podelil o prekvapivé informácie týkajúce sa tejto technológie. Ako totiž upozorňuje Futurism, 29-ročný Noland Arbaugh tvrdí, že mu dal špičkový mozgový implantát superschopnosti aj pri hraní počítačových hier, má však svoje limitácie.

Nová nádej vďaka BMI

Mozgové implantáty a čipy sú všeobecne známe ako BMI (brain-machine interface), teda zariadenia spájajúce ľudský mozog s počítačom. Noland Arbaugh, ktorý sa stal prvým pacientom Neuralinku, prišiel o schopnosť ovládania svojich končatín kvôli autonehode, pričom práve takýmto pacientom majú v budúcnosti mozgové implantáty pomáhať a to potenciálne aj navrátením pohyblivosti.

Tak ďaleko sa ale zatiaľ BMI nedostali a Neuralink sa momentálne zameriava na ovládanie elektronických zariadení mysľou, čo sa v prípade Nolanda podarilo otestovať. Mysľou totiž dokáže ovládať kurzor na obrazovke a tvrdí, dokonca, že mu dal implantát „aimbot“ pri hraní počítačových hier, teda schopnosť automatického mierenia.

Noland predpokladá, že budú mať v budúcnosti pre ľudí ako on špeciálne rebríčky v online hrách, keďže jeho výhoda nie je fér. Dodáva ale, že na hry ako Call of Duty zatiaľ Neuralink nestačí, avšak zahral si vďaka implantátu Civilization VI a Mario Kart. Očakáva tiež, že bude môcť o niekoľko rokov hrať rovnaké počítačové hry, ako všetci ostatní a dúfa, že si zahrá Halo.

Hrozila aj pokuta

Neuralink sa dostal v minulosti aj do viacerých problémov, pričom po obvinení zo zlého zaobchádzania so zvieratami prišla aj hrozba pokuty za porušenie predpisov o preprave nebezpečného materiálu. Spoločnosť údajne nelegálne prepravovala nebezpečné materiály vrátane mozgových implantátov, ktoré mohli byť nositeľmi nebezpečných patogénov.

Zatiaľ pokračujú len testy

Aj keď sú výsledky klinických testov prevažne pozitívne, prvý skutočný implantát Neuralink narazil aj na problémy. Noland si všimol, že začal strácať kontrolu nad kurzorom, pričom vedci z Neuralinku po preskúmaní problému zistili, že sa niektoré z elektród zavedených do mozgu stiahli naspäť a to pravdepodobne kvôli vzduchu, ktorý bol pod nimi uväznený.

V prípade druhého pacienta chce preto Neuralink skúsiť zaviesť elektródy hlbšie do mozgu, píše The Wall Street Journal. Noland tiež dodal, že je možné takýto implantát hacknúť, i keď by to v takejto forme žiadnu hrozbu nepredstavovali. Hacker by len uvidel jeho mozgovú aktivitu, čo je pre človeka zatiaľ nepoužiteľná informácia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú