Od 15. júla 2025 vstúpila do platnosti významná úľava pre majiteľov vozidiel, ktoré už fyzicky neexistujú, no stále sú vedené v evidencii. Vďaka novele zákona o odpadoch z dielne Slobody a Solidarity sa zavádza generálny pardon, ktorý výrazne znižuje poplatok za trvalé vyradenie takýchto vozidiel. Namiesto pôvodných 500 eur zaplatia občania iba 50 eur. Výrazne nižší poplatok bude platiť počas šesťmesačného obdobia až do 14. januára 2026. Na tému upozornil portál Startitup.

Neviditeľné autá v evidencii končia

Podľa predkladateľa novely, poslanca Mariána Viskupiča, ide o spravodlivé riešenie pre tisíce ľudí, ktorí sa v minulosti dopustili chyby alebo len nevenovali pozornosť formálnemu vyradeniu starého auta. „Ľudí chyba či nedôslednosť z minulosti dobehla aj s drakonickou konzekvenciou – fyzicky neexistujúce vozidlo bolo doteraz možné trvalo vyradiť z evidencie za poplatok 500 eur. 500 eur je, špeciálne pre starších ľudí, drakonická sankcia,“ vysvetľuje Viskupič.

Dôchodcovia často doplácali na vysoké sankcie, pretože si nevedeli poradiť s byrokraciou alebo ani netušili, že ich staré vozidlo je stále vedené v systéme. Generálny pardon dáva šancu dať si všetko do poriadku bez zbytočných finančných bremien. „Mnohým ľuďom, najmä dôchodcom, hrozili vysoké pokuty za vozidlá, ktoré už dávno nemajú. Vďaka generálnemu pardonu zo zákona SaS si môžu dať veci do poriadku rozumne a férovo,“ dopĺňa Viskupič.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Marián Viskupič (@viskupicmarian)

Úľava má pozitívny dopad aj na štát. Evidencia vozidiel sa prečistí, ubudne zbytočná administratíva a zlepší sa prehľad o vozidlách, ktoré skutočne jazdia po slovenských cestách. Ako uvádza SaS vo vyhlásení, „zároveň ušetrí kopu zbytočnej agendy na úradoch, čím šetrí peniaze daňových poplatníkov. Zabezpečí aj všeobecný záujem, aby štát mal čo najpresnejší prehľad o vozidlách, ktoré sú evidované na jeho území a ktoré aj reálne existujú.“

Občania môžu podať žiadosť o vyradenie vozidla priamo na dopravnom inšpektoráte. Musia však preukázať, že vozidlo už fyzicky neexistuje, napríklad čestným vyhlásením. Od 15. januára 2026 sa poplatok opäť zvýši na pôvodných 500 eur.

Čítajte viac z kategórie: Tech

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP