Motorola aj Huawei nedávno predstavili nové smartfóny s cenovkou do 250 eur. Spravili sme s nimi niekoľko fotografií, aby si videl ako fotia.

Motorola so svojou sériou Moto G dlhodobo boduje v kategórii dostupných smartfónov. Úspešnú sériu Moto G6 nedávno nahradili štyri nové modely radu G7. Medzi nich patrí aj verzia Power, ktorá sa pýši najmä obrovskou batériou s kapacitou 5000 mAh. To je, samozrejme, kľúčový prvok a hlavný ťahák voči používateľom, ktorých však nevyhnutne bude zaujímať aj výkon fotoaparátu.

V tejto oblasti prináša smartfón výbavu v podobe 12 MPx zadného snímača, s clonou f/2.0 a pixelmi s veľkosťou 1,25µm. Predný fotoaparát disponuje 8 MPx senzorom a clonou f/2.2. Oficiálna cena Moto G7 Power je stanovená na 209 € a predáva sa už aj na Slovensku.

Ďalším smartfónom, ktorý prišiel do strednej triedy nedávno a nepresahuje cenovku 250 € je Huawei P Smart 2019. Ten k nám prišiel v úvode januára, ponúka výrazne menšiu baterku než G7 Power, kapacita dosahuje úroveň 3400 mAh, ale papierovo má navrch pri fotoaparáte.

Huawei

Jeho 13 MPx zadný snímač má clonu f/1,8, ktorému dokonca sekunduje aj druhý senzor s 2 MPx. Slúži na lepšie vypočítanie hĺbky poľa pri snímkach s rozmazaným pozadím. Predná kamera 8 MPx a clonu f/2.0. Cenovka Huawei P Smart 2019 sa v slovenskej distribúcii pohybuje na úrovni 230 až 250 eur.

Predstavenie špecifikácií

Moto G7 Power

Dátum predstavenia: február 2019

Zadný fotoaparát:

12 MPx, f/2.0, veľkosť pixelov 1.25µm, PDAF, HDR

Predný fotoaparát:

8 MPx, clona f/2.2

Cena: 209 €

Huawei P Smart 2019

Dátum predstavenia: január 2019

Zadný fotoaparát:

duálny, 13 MPx, clona f/1.8, PDAF, HD sekundárny: 2 MPx, meranie hĺbky poľa

Predný fotoaparát:

8 MPx, clona f/2.0, HDR

Cena: 230 – 250 €

Test

Zaujímavé kúsky od Motoroly a Huawei budú v nasledujúcich mesiacoch výrazne bojovať o záujem používateľov. Hlavne v rámci ponúk od operátorov môžu Moto G7 Power aj P Smart zaznamenať výrazný úspech a to vďaka kombinácii špecifikácií a ceny. Bližší pohľad do rozhodovania ti môže priniesť aj test fotoaparátov.

Pre porovnanie oboch smartfónov sme zosnímali niekoľko fotografií v rôznych prostrediach a svetelných podmienkach. Väčšina záberov je zachytená v automatickom režime a pri pôvodných nastaveniach výrobcu, prípadne v porovnateľných režimoch, ktoré smartfóny ponúkali. Počas uplynulého týždňa mali naši čitatelia možnosť výberu, ktorá fotka sa im páčila viac, teraz zverejňujeme výsledky spolu s naším komentárom.

Fotografia č. 1

Výsledky hlasovania čitateľov:

Moto G7 Power: 91 % hlasov

Huawei P Smart 2019: 9 % hlasov

Prvá fotografia má svojho jasného víťaza u čitateľov aj u nás. Moto G7 Power predviedlo na pomerne jednoduchej scéne oveľa lepší výkon ako Huawei P Smart. Najvýraznejší rozdiel je vo vyvážení svetla jednotlivých častí scény. Pri Huawei je väčšina fotografie prepálená, stráca sa tým nielen živosť farieb a kontrast, ale aj detaily. Moto G7 naopak zvládlo vyváženie a expozíciu slušne, zachovali sa krajšie a výraznejšie farby a väčšie množstvo detailov.

Fotografia č. 2

Výsledky hlasovania čitateľov:

Moto G7 Power: 81 %

Huawei P Smart 2019: 19 %

Druhá snímka za nás taká jednoznačná nie je. Išlo o test makro snímky, pri ktorej dôjde k rozmazaniu pozadia, ale na zariadeniach neboli zvolené portrétové režimy. Moto má opäť živšie farby a ďaleko lepšie zvládnutú expozíciu, ale snímka je rozmazaná aj na miestach, ktoré mali byť ostré. Ide najmä o okraj kmeňa, pričom v jeho dolnej časti je snímka navyše deformovaná. Huawei je pri zaostrení na objekt lepší, pri detailoch neexceluje ani jeden zo smartfónov.

Fotografia č. 3

Výsledky hlasovania čitateľov:

Moto G7 Power: 63 %

Huawei P Smart 2019: 37 %

Tretiu fotografiu by sme mohli rozdeliť na dve časti. Hlavným objektom snímky je tentoraz postava v tieni, ktorú výrazne lepšie zachytáva Moto G7 Power. Expozícia a vyváženie tejto časti snímky sú slušné, verné sú farby a dostatok je aj detailov. Naopak pri Huawei je čierne oblečenie nášho Miša stratené v tieni, chýbajú akékoľvek detaily a jednotlivé prvky splývajú. Pri pohľade na druhú časť snímky – pozadie, je ďaleko lepší Huawei. Má oveľa lepšie vyváženie expozície, viac detailov a krajšie farby. Pri celkovom hodnotení však musíme prihliadať na primárny objekt fotografie, kde vyhráva Moto G7. Z estetického hľadiska sa nám však viac pozdáva snímka z Huawei.

Fotografia č. 4

Výsledky hlasovania čitateľov:

Moto G7 Power: 52 %

Huawei P Smart 2019: 48 %

V tomto prípade oba smartfóny rozdielne pochopili náš zámer vytvoriť makro snímku šišky. Zatiaľ čo pri Huawei sa to podarilo, pri Moto, možno aj kvôli väčšej ohniskovej vzdialenosti, len čiastočne. Obe snímky sú tak trochu rozdielne a porovnanie je komplikovanejšie. Moto má opäť lepšie HDR, ale rozmazanie v dolnej časti znovu pôsobí deformovane. Zato s Huawei sa nám podarilo zachytiť fotografiu s lepšou atmosférou, no naopak, došlo trochu k ovplyvneniu farieb, ktoré menej zobrazujú realitu.

Fotografia č. 5

Výsledky hlasovania čitateľov:

Moto G7 Power: 42 %

Huawei P Smart 2019: 58 %

Už pri pozretí na špecifikácie je jasné, že nejde o top smartfóny určené na selfie. V tomto prípade, ale Huawei jednoznačne dokazuje vyššiu kvalitu. Na oboch snímkach je citeľný šum, avšak P Smart výrazne lepšie a presnejšie vykresľuje postavu v popredí a navyše lepšie zvláda expozíciu a HDR. To je aj primárnym cieľom selfie fotografie a v tomto ohľade je jasným víťazom Huawei a model P Smart.

Fotografia č. 6

Výsledky hlasovania čitateľov:

Moto G7 Power: 58  %

Huawei P Smart 2019: 42 %

V cenovej kategórii do 250 eur sú horšie svetelné podmienky naozaj kritickým faktorom pri fotoaparátoch smartfónov. V tejto oblasti najviac strácajú voči drahším a prémiovejším modelom a ukazuje sa to aj pri Moto G7 Power a Huawei P Smart 2019. V slabších svetelných podmienkach a v interiéri je už cítiť šum a strata detailov. O čosi lepšie to vďaka vyššiemu kontrastu lepšej expozícii zvláda Moto G7 Power. Obe snímky však trochu menia farebné podanie. Snímka od Motoroly získala jemný fialový nádych, od Huawei zas žltý.

Fotografia č. 7

Výsledky hlasovania čitateľov:

Moto G7 Power: 28 %

Huawei P Smart 2019: 72 %

Aj ďalšia fotka v interiéry dokazuje problém so šumom pri oboch smartfónoch. Huawei ponúka viac svetla, ale opäť to neznamená aj lepší celkový záber. Farby sú skreslené a fotografia navyše dostala nerealistický červený nádych. V oblasti detailov objektov vpredu je na tom lepšie Moto, čo je najlepšejšie vidieť na listoch a obaloch špáradiel. Zároveň je však na snímke aj viac šumu v popredí. Napriek výsledku hlasovania je výkon oboch smartfónov podobný, oba majú svoje chyby, ale za nás pôsobí o čosi lepšie Mot G7 Power.

Fotografia č. 8

Výsledky hlasovania čitateľov:

Moto G7 Power: 58 %

Huawei P Smart 2019: 42 %

Záverečná fotografia je už nasnímaná vo výrazne zhoršených svetelných podmienkach. Opäť ide pritom o vyrovnaný súboj s niekoľkými rozdielmi pri jednotlivých smartfónoch. Moto má lepšie HDR a fotografii dodáva síce nie reálnejšie, ale pohľadnejšie chladnejšie zafarbenie. Žltým svetlom svietacie nočné lampy totiž pri takýchto fotografiách často výrazne ovplyvňujú výsledné snímky. Ukážkou je snímka z P Smart, ktorej žltý nádych síce viac zodpovedá danej situácii, ale niekedy je viac na škodu. V ostatných oblastiach sú fotografie opäť veľmi podobné. Napríklad v množstve šumu a detailov. Pri hodnotení tak pôjde skôr o preferencii v podaní farieb. Za nás je fotografia Huawei zažltnutá až príliš a volíme Moto.

Záver

Pri celkovom pohľade na všetky fotografie tak môžeme usúdiť pár záverov. V používateľskom hlasovaní vyhral pri väčšine snímok Moto G7 Power a rovnako tomu tak je aj u nás. Zároveň však treba povedať, že rozdiel v jednotlivých fotografiách nie je okrem prvej snímky a selfie výrazný. Výsledky z jednotlivých smartfónov majú svoje silnejšie aj slabšie stránky a v mnohom rozhodnú preferencie používateľa.

Navyše, mnohé neduhy P Smart rieši umelá inteligencia, ktorú Huawei aj do tohto zariadenia implementoval. Rozhodujúcim faktorom pri výbere môže byť ešte selfie snímač, ktorý má ďaleko lepší P Smart. Zariadeniam sa budeme ešte bližšie venovať aj v samostatných recenziách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom