Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

CEO Intelu, Pat Gelsinger, tvrdí, že Moorov zákon stále platí. Najnovšie však počas rozhovoru na Manufacturing @ MIT priznal, že došlo k jeho spomaleniu. Na tému upozornil portál Tom’s Hardware.

Moorov zákon

Moorov zákon platí od roku 1965 a vyslovil ho Gordon E. Moore, neskorší zakladateľ spoločnosti Intel. Podľa jeho slov, približne každých 12 mesiacov sa zdvojnásobí počet tranzistorov na integrovanom obvode, pričom cena ostáva zachovaná. V podstate sa tak zdvojnásobuje výpočtový výkon procesorov, no v posledných rokoch toto tvrdenie už nie je tak presné a tento odhad sa musel presunúť na každých 24 mesiacov.

Aj tu sú však už určité obmedzenia, ktoré pramenia predovšetkým z materiálov, ktoré sa na stavbu procesorov využívajú. Kým v roku 1971 mal procesor Intel 4004 2300 tranzistorov a bol vyrobený 10 mikrometrovou technológiou, tak v súčasnosti sa počet tranzistorov na jednom čipe pohybuje na úrovni desiatok miliárd, pričom čipy sú vytvárané nanometrovou technológiou.

Dochádza k spomaleniu

Čím väčší je počet tranzistorov na čipe, tým je výkonnejší. Ako sme ale písali v samostatnom článku, ich obrovský počet prispieva k niekoľkým obmedzeniam, vďaka čomu sa tempo rastu navyšovania výkonu spomalilo.

Max Roser/Wikipedia

Za spomalením rastu sú dva hlavné dôvody, ktoré sú navzájom prepojené. Prvým je počet tranzistorov. Nakoľko je výrobný proces veľmi úsporný, je úsporný aj samotný čip, jednotlivé tranzistory totiž medzi sebou prenášajú elektrický prúd na kratšiu vzdialenosť. To však produkuje teplo, ktoré postupne opotrebuje jednotlivé súčiastky.

Z tohto dôvodu sa musí znižovať napätie na procesore, čím sa zároveň obmedzí aj výkon čipu. Druhým dôvodom sú ekonomické náklady. Zdvojnásobenie počtu tranzistorov navýši aj vyprodukované teplo, hoci nepriamo úmerne, a  to je potrebné uchladiť. V domácich podmienkach to je možno irelevantné, no v podnikoch a veľkých dátových úložiskách ide o položku, ktorá sa stále zvyšuje a postupne sa stáva neudržateľnou.

Intel má riešenie

Hoci Gelsinger zatiaľ nehádže „flintu do žita“ a tvrdí aj naďalej, že Moorov zákon stále platí, priznáva, že tempo zvyšovania počtu tranzistorov na čipe je čoraz pomalšie, pričom tranzistory sa na čipe zdvojnásobia približne každé tri roky. Oproti pravidelnej binaunálnej kadencii ale ide o výrazné spomalenie.

Gelsinger však jedným dychom dodáva, že napriek zjavnému spomaleniu Moorovho zákona by spoločnosť Intel do roku 2030 mala byť schopná vytvoriť čip s 1 biliónom tranzistorov.

Túto revolúciu majú podľa CEO dosiahnuť  prostredníctvom nových technológií vrátane, tranzistorov RibbonFET, napájania PowerVIA, procesnej a výrobnej technológii novej generácie a 3D stohovania čipov.

Svoju reč zakončil slovami: “Pre všetkých kritikov, ktorí vyhlasujú, že sme mŕtvi…kým sa nevyčerpá celá periodická tabuľka, neskončili sme“.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú