Investovanie môže byť pre mnohých zložitá téma. Z každej strany počúvame, ako je nevyhnutné začať šetriť peniaze a investovať ich čím skôr, aby sme vedeli zabezpečiť svoj dôchodok, svoje deti a aby sme dosiahli finančnú slobodu. Na trhu je však nespočetne veľa investičných príležitostí. Od nehnuteľností, cez akcie, komodity, rôzne fondy až po kryptomeny.

Je náročné neustále sledovať pohyby cien a hľadať vhodné príležitosti. Niektorí investori si preto svoje investície nechávajú spravovať niekým iným, prípadne volia rôzne fondy, ktoré ich majetok prerozdelia do viacerých aktív. Investovanie je však pre niektorých vášňou, prípadne veria, že majú oproti trhu výhodu. Takýto ľudia si často volia aktívne investovanie, pri ktorom sami vyberajú jednotlivé aktíva a sledujú vývoj cien.

Skončilo sa obdobie investovania do nehnuteľností?

Na Slovensku pri slove investovanie mnohým ako prvé napadnú nehnuteľnosti. Posledných niekoľko rokov stabilne rástli ceny nehnuteľností a minulý rok sa ocitli na svojich historických maximách. Podľa analytikov z Finaxu bol minulý rok ideálny čas vystúpiť z investovania do nehnuteľností a presunúť svoj majetok do akcií, ktoré boli v poklese.

Tento rok však ceny nehnuteľností klesli a stávajú sa tak opäť dostupnejšie. Podľa portálu nehnuteľnosti.sk spadli ceny nehnuteľností v niektorých okresoch aj o viac ako 10 %. To je dobrá správa pre tých, ktorí plánujú kúpiť investičný dom či byt. Úroky na hypotékach sú síce momentálne vyššie, a je len ťažké odhadnúť kedy klesnú a či vôbec môžeme v budúcnosti očakávať 1 alebo 2-percentné úroky, na ktoré sme boli zvyknutí od roku 2016.

investovanie do nehnuteľností
Finixio

 

Jednou z najväčších výhod, ktoré majú nehnuteľnosti oproti ostatným investíciám, je veľká dôvera medzi Slovákmi. Investovanie do zlata, ropy alebo akcií vnímajú mnohí ako špekulatívne a to ani nespomíname kryptomeny. Domy a byty sú vnímané naopak ako veľká istota, ktorá bude stúpať na hodnote. Preto investovanie do nehnuteľností na Slovensku nemusí byť zlý nápad ani v náročnejšom období.

Na druhej strane veľkou nevýhodou nehnuteľností je, že je potrebné sa o ne starať. Opravy a vylepšenia, hľadanie kupcov alebo nájomcov a následná komunikácia a riešenie problémov, ktoré majú nájomcovia. Toto všetko môže zabrať veľa času a peňazí. Aj keď vaša počiatočná investícia bude zisková, treba k nej pripočítať všetku snahu, ktorú do nehnuteľnosti vložíte. Iba ťažko teda môžeme hovoriť o pasívnom príjme.

Získajú kryptomeny naspäť svoju popularitu?

Kryptomeny patria medzi najnovšie a najmodernejšie investičné aktíva. Svojimi rozprávkovými nárastmi pritiahli pozornosť mnohých ľudí. Najväčšia kryptomena na svete Bitcoin mala vo svojich začiatkoch v roku 2010 cenu 0,05 dolára. V roku 2021 dosiahla svoju zatiaľ najvyššiu hodnotu 69 045 dolárov a podobné nárasty cien zaznamenali aj ďalšie kryptomeny. Lenže rovnako rýchlo ako kryptomeny stúpajú, vedia aj klesať. Nie je nevídané, že v priebehu jedného dňa sa hodnota vašej investície zmení o desiatky percent. Volatilita kryptomien niektorých investorov odstrašuje, iní ju naopak vyhľadávajú.

Investovanie do kryptomien na Slovensku bolo ešte donedávna pomerne nevýhodné. Avšak, nedávno bola prijatá novela zákona o zdaňovaní kryptomien na Slovensku. Podľa novely bude zisk z investícií do kryptomien zdaňovaný vo výške 7 %, namiesto doterajšieho zaťaženia 33 alebo 39 percent. Je však potrebné túto investíciu držať viac ako jeden rok, čiže prejsť časovým testom. V článku vo Forbes sa vyjadril zakladateľ Fumbi Network, že zmena zákona by mohla mať pozitívny vplyv na to, ako je momentálne vnímané investovanie do kryptomien.

Svet kryptomien je ešte veľmi mladý a má veľký potenciál v budúcnosti rásť. Preto jedna z najväčších výhod oproti ostatným investíciám, je možnosť byť medzi skorými investormi. Aj keď momentálne kryptomeny nie sú najhorúcejšou témou a ich ceny nerastú závratnou rýchlosťou, stále pribúdajú nové kryptoprojekty, do ktorých je možné investovať ešte v ich predpredaji. Skorí investori podstupujú riziko, no odmena pri úspešnom projekte vie byť naozaj veľká.

Medzi problémy, ktorým čelia kryptomenoví investori patrí zložitosť technológie blockchain a samotných kryptomien. Mnohí z nich nevedia ako kryptomeny fungujú a prečo majú hodnotu ako majú. Pre začínajúcich investorov môže byť dokonca problém zistiť, ako investovať do kryptomien. To vedie k neinformovaným rozhodnutiam a veľkému množstvu podvodov v tejto oblasti. Pokiaľ teda máte záujem investovať do kryptomien, mali by ste o jednotlivých projektoch zistiť čo najviac. Jedine tak nájdete tie, ktoré majú skutočný potenciál priniesť vám vytúžené zisky. Tu sa môžete dozvedieť viac o troch kryptomenách, ktoré zaujali nás.

Meme Kombat – platforma, ktorá vkladá meme coiny do vzájomných súbojov

Meme Kombat je nový kryptoprojekt, ktorý spája bojové arény, stávkovanie a najpopulárnejšie meme coiny. Meme coiny sú alternatívne kryptomeny, ktoré vznikli z internetového vtipu alebo majú zábavnú charakteristiku. Cieľom meme coinov nie je prilákať investorov svojím prínosom pre spoločnosť, ale svojou zaujímavosťou a zábavnosťou. Medzi najväčšie meme coiny patria Dogecoin, Shiba Inu alebo Pepe coin. Aj práve tieto meme coiny sa stretnú v aréne na platforme kryptoprojektu Meme Kombat.

Meme Kombat
Meme Kombat/Finixio

 

Postavy predstavujúce meme coiny a súboje medzi nimi sú vytvorené za pomoci umelej inteligencie. Užívatelia platformy môžu získať prístup súbojom v aréne a stávkovať na ne pomocou natívneho tokenu MK. Tieto tokeny môžete získať v predpredaji Meme Kombat, ktorý práve prebieha. Kryptoprojekt v ňom vyzbieral už takmer 650 tisíc dolárov. Tokeny MK majú cenu 0,1667 dolára a je možné ich zakúpiť pomocou kryptomien USDT, ETH alebo BSC.

Investovať do Meme Kombat

Bitcoin Minetrix – investovanie do ťažby Bitcoinu dostupné aj pre malých investorov

Bitcoin Minetrix je kryptoprojekt, ktorý sa taktiež práve nachádza v predpredaji. Cieľom tohto predpredaja je vybudovať platformu, vďaka ktorej budú môcť aj ľudia s nižším kapitálom investovať do ťažby Bitcoinu. Na ťaženie Bitcoinu je potrebná obrovská výpočtová sila, ktorú nie je možné dosiahnuť iba obyčajným domácim počítačom ako kedysi. Ťažba Bitcoinu vyžaduje komplexné a najmä drahé prístroje a mnoho energie. Malí investori preto nemajú možnosť investovať do ťažby bitcoinov priamo.

Bitcoin Minetrix
Bitcoin Minetrix/Finixio

 

Bitcoin Minetrix nie je prvý projekt, ktorý by umožňoval investovať do ťažby Bitcoinu a získavať tak časť profitu. Lenže v minulosti boli v odvetví decentralizovanej ťažby Bitcoinu viaceré podvody, kvôli ktorým stratili investori dôveru. Bitcoin Minetrix však na svojej platforme ponúka transparentnosť vďaka natívnym tokenom BTCMTX, z ktorých je možné získať ťažobné kredity. Ťažobné kredity nie je možné obchodovať a preto je vždy jasné, komu má patriť odmena z ťažby. Tokeny BTCMTX je možné získať za 0,011 $ pomocou kryptomien ETH, USDT, MATIC, BNB alebo pomocou platobnej karty.

Investovať do Bitcoin Minetrix

Druhá najväčšia kryptomena na svete – Ethereum

Ethereum môžete poznať aj pod označením ETH, ktoré sme spomenuli v predchádzajúcich kryptomenách. Ethereum je druhá najväčšia kryptomena po Bitcoine a jeho trhová kapitalizácia je 200 miliárd dolárov. Prečo by ste však mali investovať do Ethereum a nie do Bitcoinu?

Ethereum má oproti Bitcoinu najväčšiu výhodu v jeho využiteľnosti. Ethereum má programovateľný blockchain, ktorý umožňuje vytváranie inteligentných zmlúv. Vďaka tomu je obľúbenou voľbou pre vývojárov vytvárajúcich decentralizované aplikácie. Na blockchainovej sieti Ethereum sa tak budú neustále nové projekty. Navyše má Ethereum oproti Bitcoinu aj rýchlejšie a lacnejšie transakcie.

Sú akcie správnou voľbou?

Akcie sa stávajú čoraz populárnejším investičným nástrojom, najmä kvôli ich väčšej dostupnosti. Stáva sa štandardom, že akcioví brokeri umožňujú nákupy čiastkových alebo zlomkových akcií. To znamená, že môžete nakúpiť časť akcií Microsoftu za 50 dolárov, hoci jedna akcia má hodnotu viac než 300 dolárov. Vďaka tomu môžu s akciami obchodovať aj investori s nižším kapitálom a jednoduchšie diverzifikovať svoje portfólio.

Naučiť sa, ako investovať do akcií nie je nič zložité. Nájdete si akciového brokera, vytvoríte si u neho investičný účet, vložíte prostriedky a môžete začať obchodovať. Samozrejme je veľmi dôležité vedieť, podľa čoho si vyberať akcie, do ktorých chcete investovať. Rovnako dôležité, ak nie ešte dôležitejšie, je vedieť, ako nájsť toho najlepšieho brokera pre vás. Pokiaľ by ste si vybrali akciového brokera, ktorý nie je vhodný pre vaše investičné cieľa a stratégie, môžete na to doplatiť napríklad nevýhodnými poplatkami, ktoré vás pripravujú o zisk.

Podľa vicaerých analytikov, akciové trhy zvyknú rásť rýchlejším tempom ako nehnuteľnosti. To však nie je jediná výhoda, ktorú majú akcie oproti iným aktívam. Pri akciách môžete jednoduchšie ovládať svoje riziko tým, že investujete do akcií spoločností v rozličných sektoroch alebo spoločností, ktoré sú v iných geografických oblastiach. Pri investovaní do akcií sú transakcie rýchle a môžete mať váš majetok k dispozícií v prípade potreby. Obchodovanie s akciami je oproti kryptomenám a nehnuteľnostiam jednoduchšie na porozumenie.

Nevýhodou pri investovaní do akcií je, že vyžadujú veľkú dávku času, pokiaľ chcete obchodovať naozaj aktívne. Do vášho rozhodovanie bude vždy hrať ľudský faktor a pre niektorých môže byť skľučujúce, keď spravia zlé rozhodnutie, ako neodpredanie akcie pred jej pádom alebo odpredanie pred jej nárastom. Pravdepodobne sa nevyhnete chybám, pretože nie je možné stopercentne predvídať pohyb ceny akcií. Je preto potrebné zvážiť, či dokážete zvládať aj takéto situácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP