Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pre nové smartfóny sú v dnešných dňoch k dispozícií mnohé možnosti zabezpečenia, od PIN kódu, až po biometrické snímače. Ktorý zo všetkých spôsobov je však ten najbezpečnejší?

Smartfóny od rôznych výrobcov a s rôznymi platformami majú k dispozícii mnohé spôsoby zabezpečenia. iPhony si majitelia môžu ochrániť odtlačkom prsta či 6-ciferným PIN kódom. V novom iPhone 8 ale zrejme pribudne aj rozpoznávanie tváre používateľa. Jeho najväčší rival, Samsung, zasa k týmto spomínaným možnostiam pridal aj skener dúhovky oka. Ako alternatíva pre kód PIN môže byť tiež využitý vzor na uzamknutej obrazovke. Pre ešte väčšiu bezpečnosť našich zariadení do nich Google pridal rôzne „Smart Lock“ funkcie. Ide najmä o rozpoznávanie dôveryhodného zariadenia, identifikáciu tváre či hlasu majiteľa. Aj keď sú tieto bezpečnostné prvky skutočne užitočné, mnoho z nich stále trpí istými nedostatkami.

Bezpečnosť je krehká

Väčšina z doteraz využívaných zabezpečovacích prvkov smartfónov už bola prelomená. Treba ale pripomenúť, že sa to udialo v laboratórnych podmienkach, ktoré sa v reálnom svete veľmi ťažko napodobňujú. Najznámejším oklamaním biometrického zabezpečenia je zrejme odomknutie smartfónu so snímačom odtlačku prsta len pomocou kvalitnej fotografie odtlačku prsta nemeckej ministerky Ursuly von der Leyenovej.

samsung galaxy s8zdroj fotografie: Dávid Igaz/FonTech

Nenechaj si ujsť
Revolúcia skutočne prichádza. Qualcomm zabuduje snímač odtlačkov prstov do displejov

Hackeri zo skupiny Chaos zasa dokázali oklamať skener dúhovky oka Samsungu Galaxy S8 znova iba kvalitnou fotografiou. Tieto bezpečnostné „diery“ dokazujú, že ani biometrické zabezpečenie nemusí byť tak spoľahlivé ako sa na prvý pohľad zdá. Útočníci si zrejme nebudú dávať veľkú námahu vytvárať kvalitné fotografie len preto, aby sa do smartfónu obete dostali. Ak sa však napríklad odtlačok prsta alebo sken dúhovky oka ocitne v nejakej databáze, môže byť veľmi jednoducho zneužitý pri hackerskom útoku.

Iriszdroj fotografie: Samsung

V skutočnosti je väčšinu biometrických zabezpečovacích prvkov možné pomerne jednoducho oklamať. Napriek tomu je vraj kvôli viacerým skenovaným bodom bezpečnejší skener dúhovky oka ako snímač odtlačkov prstov. Špičkové zabezpečenie má poskytnúť aj prepracovaná technológia rozpoznávania tváre v novom iPhone 8. Reálna bezpečnosť týchto prvkov však nezávisí len od ich spracovania, ale tiež od iných faktorov.

Starý dobrý PIN kód

Podľa mnohých odborníkov je stále tou najideálnejšou voľbou zabezpečenia smartfónu práve kód PIN, ktorý je pre útočníkov veľmi ťažkým „orieškom“. Tento spôsob ochrany odporúča aj Scott Schober, generálny riaditeľ spoločnosti BVS Systems či Leigh-Anne Gallowayová z firmy Positive Technologies. Ani PIN kódy však nie sú dokonalé, no pri ich vytváraní robia často chybu samotní používatelia, ktorí si nevedia zvoliť dostatočne bezpečnú kombináciu.

zdroj fotografie: Pexels

Nenechaj si ujsť
Podľa najnovších únikov iPhone 8 príde o kľúčovú vlastnosť. Nahradí ju však oveľa inovatívnejšie riešenie

Biometrické zabezpečovacie systémy sú dobrým spôsobom ako preukázať niečiu identitu, no stále nie sú dostatočne dokonalé, aby pracovali samostatne. Lepšie využitie nájdu v dvojfaktorom overovaní, kedy sa k nim môže pridať napríklad práve PIN kód. Rôzne otázky vyvstávajú aj pri spôsoboch overovania a ochrany pre smartfóny od Googlu. Z nich je podľa spoločnosti AVG najmenej bezpečným systémom detekcia zariadenia na tele používateľa. Oveľa spoľahlivejším je overovanie pomocou dôveryhodných zariadení. Aj tieto metódy však obsahujú svoje riziká.

Bezpečnosťzdroj fotografie: Pixabay

Odpoveď na otázku, ktorý z tých všetkých spôsobov zabezpečenia je ten najlepší nie je jednoznačná, no ako najspoľahlivejšia ochrana sa javí PIN kód. Ten je pre útočníka síce menej náročným spôsobom ako sa dostať do smartfónu, no na druhú stranu by mohli byť odcudzené biometrické údaje využité pri falšovaní. Navyše ich nie je možné zmeniť, pretože tvár, odtlačok prsta či sken dúhovky oka používateľa ostáva stále rovnaký, no kombinácia čísel PIN kódu alebo vzoru zabezpečenia ostáva uložená v našich hlavách, kam sa len tak nikto nedostane. Neváhaj a daj nám vedieť, akzýs spôsob zabezpečenia využívaš

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú