Milovníci smartfónov boli v posledných rokoch uchvátení, aké rôznorodé inovácie ich obľúbené zariadenia dostali. Teraz však prichádza prelom, na ktorý sme všetci čakali. Qualcomm totiž oznámil, že už v budúcom roku prinesie na trh novú technológiu zabudovaného snímača odtlačkov prstov v displeji.

Qualcomm patrí medzi najdôležitejších hráčov nielen na poli mobilných procesorov, ale aj v segmente snímačov odtlačkov prstov. Po mnohé roky smartfóny využívali kapacitné snímače, avšak s príchodom nových technológií ich začali nahradzovať ultrazvukové ekvivalenty. Na rozpoznanie odtlačku využívajú zvuk s vysokou frekvenciou generovaný piezoelektrickým prevodníkom. Zvuk sa následne odráža od prstov s odtlačkami, ktoré sú u každého používateľa unikátne. Odrazené vlny potom na snímači vytvoria akýsi obraz, vďaka ktorému je odtlačok rozpoznaný.

čítačka odtlačkovzdroj fotografie: Google Play

Výhodou tejto technológie je najmä to, že dokáže pracovať aj pri zašpinenom povrchu a dokonca aj s mierne poškodenou epidermálnou vrstvou kože. Tento princíp však chce Qualcomm využiť aj pri zabudovaných snímačoch v displeji, nakoľko tie cez tenké sklo dokážu jednoducho identifikovať vzor odtlačku. Skvelé správy oznámil len nedávno na konferencii MWC 2017 v Šanghaji. Displej však nesmie prekročiť hrúbku 1200 µm a musí byť výhradne typu OLED. Implementácia do LCD displejov tak nepripadá aspoň zatiaľ do úvahy. Okrem snímania odtlačkov však nový snímač od Qualcommu bude schopný cez vrstvu skla snímať aj tep srdca či prietok krvi a navyše bude pracovať bez ohľadu na to, či je obrazovka zapnutá, alebo nie.

zdroj fotografie: Qualcomm

Nenechaj si ujsť
Toto je zrejme dôvod, prečo Samsung pri Galaxy Note 8 nepoužije snímač odtlačkov prstov v displeji

Rýchlosť odomykania a rozpoznávania vzoru ostane minimálne na takej úrovni ako je tomu pri dnešných ultrazvukových snímačoch. Veľkým plusom však bude možnosť využívania pod vodou, čo výrobcom značne uľahčí výrobu vodeodolných smartfónov. Okrem snímača, ktorý si prvýkrát v histórií nájde miesto v obrazovke, Qualcomm pripravuje aj jeho ďalšie dve verzie. Tie budú schopné rozoznať odtlačok cez vrstvu kovu či skla, no nebudú vhodné pre zabudovanie do obrazovky. Sú to práve tieto snímače, ktorých sa v nových smartfónoch dočkáme už čoskoro.

zdroj fotografie: Qualcomm

O čosi neskôr po nich prídu aj displeje so zabudovanými snímačmi. Zaujímavosťou však je, že všetky z nich budú spolupracovať aj s čipmi konkurenčných výrobcov, vďaka čomu si Qualcomm môžu vyslúžiť pozíciu lídra. Komerčné využitie sa predpokladá až na leto budúceho roka, no nateraz je najväčším konkurentom čínske Vivo, ktoré už taktiež demonštrovalo svoju technológiu zabudovaného snímača odtlačkov prstov v displeji. Ako táto inovácia funguje si môžeš pozrieť na priloženom videu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom