Po celom svete je Apple známy ako jeden z najväčších výrobcov elektroniky. Jeho prémiové zariadenia používajú milióny ľudí. Čo však stojí za produkciou každého nového iPhonu? Tvrdá práca čínskych pracovníkov, ktorú si mal možnosť na vlastnej koži vyskúšať aj mladý študent z New Yorku. Ten sa na 6 týždňov ocitol v priestoroch jednej z najväčších čínskych tovární, kde bol zaradený do výroby nových iPhonov.  

Mladý študent Dejian Zeng dostal príležitosť pracovať pre Apple. Nešlo však o prácu priamo v Kalifornii, ale miesto toho sa na 6 týždňov ocitol v obrovskej megatovárni Pegatron neďaleko Šanghaja. Počas tejto „brigády“ zažil toho naozaj mnoho a o všetky svoje zážitky sa podelil s verejnosťou.

Nasledujúce riadky ti tak prinesú pohľad do tejto továrne v Číne, kde sa na výrobe iPhonov podieľajú stovky tisíc zamestnancov. Tí sú častokrát vystavený veľkému pracovnému tlaku a zložitým podmienkam. Poďme sa však pozrieť na skúsenosti Zenga z jeho pohľadu. Najzložitejší bol, samozrejme, začiatok práce, kedy každý zamestnanec musí prejsť mnohými skúškami a zdravotnými prehliadkami, kým bude zaradený do výrobného procesu.

zdroj fotografie: Dejian Zeng

Medzi prvými krokmi, ktoré táto spoločnosť pri nábore nových zamestnancov vykonáva, je vytvorenie unikátneho identifikačného čísla. Údaje si kompetentní pracovníci nahrajú do počítača a následne im priradia aj odtlačky prstov. Každý z budúcich zamestnancov musí ovládať anglickú abecedu, pretože tá je často využívaná vo výrobnom procese.

Ďalším krokom je zdravotná prehliadka za približne 10 €. Zdravotnú prehliadku neabsolvujú tehotné ženy, ale ani tí, ktorí majú na svojom tele tetovanie väčšie ako 10 cm alebo majú pozitívne výsledky na HIV testy. Pred oficiálnym nástupom do práce je ešte potrebné vyplniť množstvo papierov. Keď spoločnosť vytvorí pre zamestnanca identifikačnú kartu, môže sa začať tréning.

zdroj fotografie: Dejian Zeng

V tejto časti sú budúci pracovníci oboznámení s bezpečnosťou pri práci, ale aj s pracovnými štandardmi. Každý zo zamestnancov musel mať stiahnutú špeciálnu aplikáciu, ktorá im prinášala stále nové inštrukcie o bezpečnosti. Kto ju nemá, koleduje si o výpoveď.

Po niekoľkých dňoch a nekonečných hodinách čakania mohol Dejian Zeng konečne nastúpiť do práce. Jeho náplňou bolo montovanie reproduktoru ku konštrukcii iPhonu, ktorý následne prichytával skrutkami. Spočiatku sa však musel prispôsobiť rýchlosti montážnej linky. Režim v továrni je veľmi prísny a zamestnanci nemohli počas práce počúvať hudbu a dokonca mali zakázané sa medzi sebou rozprávať.

zdroj fotografie: Dejian Zeng

Nenechaj si ujsť
Táto čínska továreň nahradila 90 % zamestnancov robotmi. Ich produkcia stúpla o 250 %

Počas každého pracovného dňa Zeng bežne vstával na nočnú šichtu o 18:00. Čakala ho niekoľkominútová cesta autobusom a následná bezpečnostná prehliadka v továrni. Po dvoch hodinách intenzívnej práce mali zamestnanci nárok na 10 minútovú pauzu, počas ktorej však bolo časovo náročné „skočiť“ si len po vodu. Mnohí pracovníci tento krátky čas využívajú na chvíľu odpočinku. Ďalšie 2 hodiny práce prinášajú „odmenu“ v podobe 50-minútovej prestávky na jedlo. Všetci zamestnanci jedia v obrovskej jedálni, no mnoho času aj tak nemajú. Kvalita jedla taktiež nie je na príliš vysokej úrovni, no podľa Zenga zasýti ponúkané menu každého zamestnanca. Niektorí dokonca využívajú aj počas tejto pauzy niekoľko minút na spánok.

zdroj fotografie: Twitter

Počas oddychu ich však nesmú prichytiť nadriadení ležať, pretože následne im môžu strhnúť z platu istú čiastku a všetky záznamy bodú priradené k identifikačnému číslu zamestnanca. Finančný postih majú pracovníci dokonca aj za to, ak náhodou prinesú do výrobnej haly telefón alebo akýkoľvek kúsok kovu. Po ôsmich hodinách náročnej práce sú všetci zamestnanci poriadne unavení, no mnoho z nich kvôli financiám ostáva pracovať nad rámec pracovných hodín. Odmeny za nadrobené hodiny závisia od dňa v týždni. Aj po nadčasoch však zamestnancom ostáva trocha času na pozeranie videí či filmov prostredníctvom plateného Wi-Fi pripojenia.

zdroj fotografie: Dejian Zeng

Po chvíľke zábavy si každý odpočinie na izbe, ktorú zdieľa s ďalšími siedmimi spolubývajúcimi. Kvôli rôznym pracovným zmenám sa však príliš často nestretávajú. Prácu v Pegatrone zamestnanci vnímajú ako spôsob vyhnúť sa životu na ulici. Platy nie sú vysoké a zamestnávateľ im platí iba minimálnu mzdu, ktorú stanovujú Šanghajské zákony.

K tejto sume sa však pripočítavajú príplatky za nadčasy, no aj napriek tomu mnohí svoje pôsobenie v tejto spoločnosti vnímajú bez väčšej perspektívy na lepšiu kariéru. Hlavnou motiváciou sú teda peniaze. Pracovníci dokonca nedostávajú dostatočné mzdy na to, aby si mohli dovoliť kúpiť produkt, na ktorom tak tvrdo pracujú.

zdroj fotografie: Dejian Zeng

Nenechaj si ujsť
Do roku 2020 chce Foxconn nahradiť drvivú väčšinu svojich zamestnancov automatizovanými robotmi

Samozrejme, nájdu sa aj výnimky s novým iPhonom, no tých je žalostne málo. Každý si dvakrát rozmyslí či minie svoj dvojmesačný plat na smartfón, ktorý vlastne ani nepotrebuje. Medzi zamestnancami prevládajú skôr čínske smartfóny, ako Oppo, Xiaomi a podobne. Z toho veľkého množstva pracovníkov dokonca len málokto pozná väčšinu histórie spoločnosti, pre ktorú vyrába smartfóny. Ak sa Pegatron začne pripravovať na produkciu ešte nepredstaveného modelu, celý výrobný proces ako aj bezpečnosť a kontrola kvality sa výrazne zvýšia. Popri montážnych linkách vtedy môžu zamestnanci vidieť manažérov priamo z Cupertina, ktorí dohliadajú na správny chod celého výrobného procesu a prípadné chyby. Zvýšenie bezpečnosti zahŕňa aj vyššiu citlivosť detektora kovov.

zdroj fotografie: deepapple.com

V tom čase, keď je celá výrobná linka zaneprázdnená testovaním nových modelov, sú dokonca zakázané dovolenky. Tie sú však istým problémom aj pri normálnej prevádzke a nadriadení len s ťažkým srdcom občas zamestnancom pracovné voľno schvália. Pri rozbehu produkcie minuloročného iPhonu 7 Zeng dokonca počul o prípadoch, kedy niektorí pracovníci museli pracovať až 11 dní za sebou. Z toho dôvodu im ostáva na iné aktivity či osobný život len veľmi malé množstvo času a Pegatron tým v podstate porušuje politiku Applu. Ďalším problémom je podľa Zenga nerovnomerné rozdelenie pracovných pozícií. Kým niektorí sú zaradení na pomerne ťažké pracovné pozície, iní si zas užívajú nenáročnú prácu, ako napríklad lepenie nálepiek či recyklovanie odpadu.

zdroj fotografie: Dejian Zeng

Aj keď si táto megatováreň dáva záležať na bezpečnosti, niekedy sa zamestnanec úrazu jednoducho nevyhne. V tomto smere je zamestnávateľ ohľaduplný a za každý pracovný úraz dostane zamestnanec finančné odškodnenie. Práve na bezpečnosť sa zameriava spomínaná aplikácia, ktorú musí mať vo svojom smartfóne každý pracovník.

Ružovo to pre väčšinu zamestnaných nevyzerá ani v prípade pracovného oblečenia. Všetci dostanú pri nástupe do práce iba jednu „sadu“, o ktorú sa starajú samotní zamestnanci. Tí kvôli časovo náročnej práci mnohokrát nestihnú oblečenie vyprať a v práci sa tak rozlieha zápach potu. Pred časom hovoril prezident USA, Donald Trump, o presunutí výroby Apple do rodnej krajiny, no podľa Zenga by zamestnancov v takom prípade rýchlo nahradili stroje.

Nenechaj si ujsť
Elon Musk tvrdí: Automatizácia výroby v budúcnosti prinúti hlavy štátov zaviesť základnú univerzálnu mzdu

Pracovné pozície v Šanghaji obsadzujú ľudia iba z toho dôvodu, že stoja spoločnosť menej ako samotné stroje. Pomaly sa dostávame k záveru Zenghovho príbehu z Pegatronu. Za 6 týždňov jeho pôsobenia v tejto megatovárni sa mu podarilo zarobiť približne 630 €.

V tejto sume sú však zahrnuté aj príplatky za nadčasy, ktoré si musia pracovníci tvrdo oddrieť. K zlepšeniu pracovných podmienok a platov v tejto továrni tak skoro nedôjde. Zrejme sa v najbližšom čase nepodarí ovplyvniť ani predaje. Vždy, keď budeš v rukách držať svoj drahý iPhone, spomeň si, že za jeho výrobou stojí tvrdá práca ľudí, ktorí pracujú vo dne i v noci a ani oni sami si takýto smartfón len tak nemôžu dovoliť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú