V hĺbkach južného Atlantiku sa podarilo to, čo bolo doteraz len snom hlbokomorských biológov – vedci vôbec po prvýkrát zaznamenali živé mláďa legendárnej obrovskej chobotnice (Mesonychoteuthis hamiltoni), upozorňuje Phys.org.

Trvalo to storočie

Zábery vznikli 9. marca 2025 pri Južných Sandwichových ostrovoch, v oblasti medzi Antarktídou a Južnou Amerikou, vo veľmi málo preskúmaných hĺbkach oceánu. Pomocou podvodného robota SuBastian sa výskumnému tímu na palube lode Falkor (too) podarilo zachytiť 30 cm dlhé mláďa v hĺbke 600 metrov. Tento objav je výnimočný nielen vedecky, ale aj symbolicky – presne sto rokov po opísaní tohto druhu.

Obrovská chobotnica, často zamieňaná s príbuznou obrovským kalamárom Architeuthis, je najťažší známy bezstavovec planéty. Dospelé jedince môžu dosiahnuť až 7 metrov na dĺžku a vážiť vyše pol tony. Ich telo je masívne, s mohutnými svalmi a veľkými očami – najväčšími v živočíšnej ríši.

Až doteraz však vedci poznali tieto tvory takmer výlučne ako mŕtve telá vyplavené na brehy alebo vybraté zo žalúdkov veľrýb. Nikdy predtým nevideli mláďa ani dospelého jedinca živého v jeho prirodzenom prostredí.

Stále ich dobre nepoznáme

Mláďa obrovskej chobotnice má takmer priehľadné telo, čo je častý znak hlbokomorských hlavonožcov z čeľade Cranchiidae. Príbuzná Galiteuthis glacialis, tiež zachytená po prvý raz v januári 2025, má podobný výzor, no chýbajú jej typické háčiky na stredových ramenách – znak, podľa ktorého vedci mláďatá od seba odlíšili.

Tieto tvory sa vo vode pohybujú elegantne a ticho. G. glacialis bola dokonca zachytená v tzv. „kakadu póze“ – s ramenami vystrčenými nad hlavou, čo môže slúžiť na kamufláž alebo detekciu pohybu v okolí.

Za úspechom stojí kombinácia špičkovej technológie a medzinárodnej spolupráce. ROV SuBastian je vybavený vysokokvalitnými kamerami, manipulačnými ramenami a senzormi, ktoré umožňujú dlhodobý výskum vo veľkých hĺbkach. Vďaka tele-prítomnosti sa do identifikácie záberov zapojili aj vedci z celého sveta v reálnom čase. Expedícia bola súčasťou globálnej iniciatívy Ocean Census, ktorá sa snaží zmapovať doteraz neznámu biodiverzitu hlbokomorského prostredia.

Sú plné neznámych

Oceány ostávajú aj naďalej plné neznámych a keďže ich výskum pokračuje, stále dokážu prekvapiť. Jednou zo záhad z oceánov sú aj zvláštne zvuky, ktoré znejú na nahrávkach takmer mimozemsky. Doterajšie výskumy naznačujú, že za týmito zvukmi sa skrýva druh veľrýb – vráskavec minke. Ide o najmenší druh z pomedzi vráskavcov, avšak pri vydávaní týchto zvukov sa ich zachytiť nepodarilo.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP