Smartfóny od čínskeho Xiaomi si zamilovali milióny spokojných zákazníkov nielen vďaka ich kvalitnému spracovaniu. Jedným z dôvodov, prečo sú tieto zariadenia vo svete tak populárne, je aj grafická nadstavba MIUI. Len pred pár dňami sme uzreli najnovšiu verziu MIUI 9, ktorá fanúšikom prináša bleskovú rýchlosť systému a mnoho skvelých funkcií. 

Keď v roku 2010 vstúpilo na trh so smartfónmi čínske Xiaomi, len málokto by predpokladal, že o niekoľko rokov neskôr bude spoločnosť žať také úspechy. Ešte pred predstavením prvého modelu, v auguste 2010 bola predstavená prvá verzia grafickej nadstavba MIUI. Tá si svoje miesto o rok neskôr našla aj v prvom smartfóne Xiaomi Mi1. Postupom času jej popularita spolu s produktami spoločnosti neustále rástla. MIUI je do dnešného dňa preložené až do 55 jazykov, pričom ho aktívne využíva až 280 miliónov používateľov v 142 krajinách sveta. Pred pár dňami sme boli svedkami oficiálneho predstavenia najnovšej verzie MIUI 9. Tá sa do Xiaomi smartfónov začne šíriť už v auguste a prinesie mnoho skvelých funkcií, o ktorých ti viac detailov prezradia nasledujúce riadky.

Rýchle ako blesk

zdroj fotografie: miui.com

Najnovšia verzia grafickej nadstavby MIUI svojou rýchlosťou dokáže konkurenciu hravo odpísať. Preto sa niet čo diviť, že jej Xiaomi pridelilo kódové označenie „Lightning“. Nové MIUI 9 používateľom prináša viac ako 50 vylepšených funkcií, pričom 3 spomedzi nich vytŕčajú. Jedná sa o Vyhľadávanie fotografií, Inteligentného asistenta a Inteligentný launcher aplikácií. Aj na týchto novinkách si dalo Xiaomi nesmierne záležať a spolu s ostatnými vylepšeniami tak tvoria dokonalú nadstavbu, ktorú si zamiluje každý fanúšik Xiaomi smartfónov.

Extrémne rýchly a stabilný systém

U mnohých Android smartfónov sa po istom čase používania začnú vyskytovať nepríjemné problémy v podobe celkového spomalenia systému, ktoré sú zapríčinené jeho nedokonalou optimalizáciou. Xiaomi sa však pri vývoji MIUI 9 vydalo práve cestou optimalizácie a svoju najnovšiu verziu tejto grafickej nadstavby vylepšilo natoľko, že dokáže silnú konkurenciu hravo poraziť. Veľké vylepšenia sa týkajú celkovej stability, správy systémovej pamäte, systémových súborov či akcelerácie bezdrôtových technológií.

zdroj fotografie: miui.com

Všetky tieto inovácie v celku vytvárajú špičkový a bleskovo rýchly systém, na ktorý mnohí tak dlho čakali. Aby nás Xiaomi presvedčilo o významných vylepšeniach, urobilo ostrý test so svojou vlajkovou loďou, Xiaomi Mi6. Tá sa s nainštalovaným MIUI 9 postavila proti modelu Samsung Galaxy S8 a Huawei P10. Kto však z tejto trojice vyšiel po 6 hodinovom teste ako absolútny víťaz? Odpoveď nájdeš v priloženom videu.

Ešte rýchlejšie spúšťanie aplikácií

zdroj fotografie: miui.com

Za bleskovými reakciami novej nadstavby MIUI 9 sú vylepšenia týkajúce sa tiež inteligentného zrýchlenia procesora, optimalizácie rozdelenia vlákien, ale aj spätnej väzby. Odteraz bude úplne jedno, či používateľ bude spúšťať niektoré zo systémových aplikácií, alebo dá prednosť stiahnutým titulom, pretože rýchlosť otvárania ho ohromí v každom prípade.

zdroj fotografie: miui.com

Nenechaj si ujsť
Prvá kamenná Xiaomi predajňa otvára v Česku už o pár dní. Takéto majú byť ceny

Aj teraz nám bleskovú rýchlosť otvárania aplikácií Xiaomi dokázalo testom Mi6-ky s MIUI 9 proti svojim rivalom. Každý zo smartfónov mal nainštalovaných 50 najpopulárnejších aplikácií v Číne a všetky boli v tejto skúške otvárané. Teraz skús hádať, ktorý z modelov to dokázal najrýchlejšie? Viac ti prezradí aj priložené video.

Dynamické rozdeľovanie zdrojov

zdroj fotografie: miui.com

Prideľovanie zdrojov rôznym aplikáciám a činnostiam na pozadí významne ovplyvňuje plynulosť celého systému. Na tom Xiaomi poriadne zapracovalo a s dynamickým rozdelením zdrojom vzhľadom na prioritu aplikácií si môže používateľ vychutnať dokonale plynulý zážitok z používania MIUI 9. Odteraz bude tento systém uprednostňovať to, čo je aktuálne využívané. Znova nechýba rýchly test, ktorý dokazuje, aký vplyv má táto inovácia na chod celého systému.

zdroj fotografie: miui.com

V prvej časti testovania sa v systéme iba prepína medzi jednotlivými otvorenými aplikáciami, pričom na pozadí beží sťahovanie veľkého súboru. Druhá polovica testu odhaľuje výsledok latentného testovania, kedy popri hraní hier začne používateľ na pozadí taktiež sťahovať veľký súbor. Xiaomi Mi6 s nadstavbou MIUI 9 znova zvíťazilo s najnižším pingom.

Vyhľadávanie fotografií

zdroj fotografie: miui.com

V našich smartfónoch sa často nachádzajú stovky fotografií a nájdenie jedinej konkrétnej môže byť často ako hľadať ihlu v kope sena. Xiaomi však prichádza s ohromným vylepšením, ktoré dokáže snímku vyhľadať na základe kľúčových slov. Tie sa priamo spájajú s obsahom fotografie. Ak chce používateľ nájsť spoločnú fotografiu so svojou priateľkou, stačí tak len do vyhľadávania napísať napríklad „Ja a moja priateľka“, pričom funkcia Vyhľadávania fotografií sa už postará o zvyšok.

zdroj fotografie: miui.com

Taktiež je možné nájsť rôzne zábery, ktoré vyjadrujú určité emócie. S touto možnosťou tak v Galérii bude možné vyhľadať aj smejúce sa bábätko len vďaka kľúčovému slovu „úsmev“ vo vyhľadávaní. Tento inteligentný nástroj dokáže naozaj značne uľahčiť hľadanie fotografií, ale aj textu v nich, no okrem toho zvláda aj nájdenie rôznych dokumentov a identifikáciu kreditných kariet, pasov, či vizitiek.

Inteligentný asistent

zdroj fotografie: miui.com

Nenechaj si ujsť
Noviniek od Xiaomi nikdy nie je dosť. Prichádza s reproduktorom s umelou inteligenciou a čoskoro do predaja vypustí exkluzívnu verziu Xiaomi Mi6

S touto funkciou dokáže používateľ vo svojom Xiaomi smartfóne pristupovať k vyhľadávaniu tých najrôznejších informácií či aplikácií. Všetko je dostupné len pomocou jedného kliknutia a s touto fantastickou možnosťou je možné nájsť čokoľvek, na čo si len spomenieš.

Inteligentný laucher aplikácií

zdroj fotografie: miui.com

Pri čítaní obsahu s mnohými informáciami si môže o každej z nich v novom MIUI 9 používateľ zistiť bližšie detaily len vďaka dvom krokom. Stačí dlhým podržaním jednoducho vyznačiť text, meno, výraz alebo odkaz a k danému obsahu sa následne zobrazia všetky relevantné informácie. S touto možnosťou je možné zisť bližšie detaily o osobách, produktoch alebo službách. Šťastní používatelia tejto nadstavby v Číne môžu s funkciou Inteligentného launchera aplikácií dokonca aj nakupovať bez toho, aby museli spustiť príslušnú aplikáciu.

Rozdelená obrazovka

zdroj fotografie: miui.com

Na túto možnosť čakali majitelia Xiaomi smartfónov už od predstavenia nového Androidu 7.0 Nougat, no dočkali sa jej až v najnovšej verzii MIUI 9, ktorá teraz vyzdvihne multitasking na novú úroveň. Prístup k tejto funkcii sa nachádza v zobrazení posledných otvorených aplikácií, kde je možné zvoliť tú, ktorá sa má ocitnúť v druhej časti rozdelenej obrazovky. Majitelia modelov Xiaomi Mi6 či Xiaomi Mi Max 2 si už túto funkciu môžu vychutnať, no ďalšie modely ju dostanú v priebehu augusta.

zdroj fotografie: Miuios.cz

Žiaľ, nie každá aplikácia bude v MIUI 9 podporovať zobrazenie v tejto novej funkcii. Podobná situácia sa týka aj titulov od vývojárov tretích strán, ktorí musia pre podporu tejto novinky aktualizovať svoje programy. To však mnoho z nich neurobí a môže sa tak stať, že tvoja obľúbená „appka“ sa v režime Rozdelenej obrazovky nezobrazí.

Filter reklám

zdroj fotografie: miui.com

Otravovali ťa doteraz časté notifikácie zobrazujúce reklamy, o ktoré vôbec nemáš záujem? S novým MIUI 9 a funkciou Filtra reklám na tieto nepríjemnosti môžeš zabudnúť. Funkcia bude automaticky určovať prioritu upozornení, pričom tie nezaujímavé nebudú používateľovi zobrazované. Blokované ale nebudú všetky notifikácie, no vývojári, ktorí zarábajú najmä vďaka reklamám, touto novinkou zrejme nie sú nadšení.

Úprava domácej obrazovky

zdroj fotografii: miui.com

Zmeny sa dotkli aj tejto súčasti grafickej nadstavby MIUI 9. Vďaka tomu budú môcť používatelia svoju domovskú obrazovku upravovať efektívnejšie a jednoduchšie. Pri prechode do možností úprav sa tak budú zobrazovať iba tri záložky, ktoré sú kategorizované do nastavení tapety, miniaplikácií a domovskej obrazovky.

Nové témy

Prvotné správy o MIUI 9 hovorili aj o nových grafických zmenách, ktoré sa do nadstavby dostávajú spolu s novými témami. K tým aktuálnym tak teraz pribudli 3 nové, ktoré je možné nájsť pod názvami No Boundary, Cool Black a Color Fantasy. Nové vylepšenia tiež odstránili text pod aplikáciam v spodnej lište, aby bol vzhľad novej nadstavby ešte uhladenejší a jednoduchší. Veď presvedč sa sám ako skvelo tieto nové zmeny vyzerajú.

zdroj fotografii: miui.com

Nenechaj si ujsť
Xiaomi Mi 5X prichádza s fotoaparátom z vlajkovej lode a cenou, ktorá sa len ťažko prekonáva
Vypustenie aktualizácií

Na novú grafickú nadstavbu MIUI 9 sa už tešia milióny fanúšikov, no nie každý z nich dostane aktualizáciu v rovnakom čase. Medzi prvými príde na nové Xiaomi Mi5X, Xiaomi Mi6 a Xiaomi Redmi 4X (procesor Qualcomm) už 11. augusta. O dva týždne neskôr, teda od 25. augusta, bude nová aktualizácia s MIUI 9 uvoľňovaná aj pre ďalšie modely spoločnosti. Medzi ne patrí Xiaomi Mi MIX, Mi Note 2, Mi 5, Mi 5s, Mi 5s Plus, Mi 5c, Mi Max 2, Mi Max 32G, Mi Max 64G/128G, Mi 4S, Mi 4c, Mi Note Pro a Xiaomi Redmi 4X s procesorom MediaTek.

Kúpiť Xiaomi Redmi Note 4X za 117 € bez DPH
Zľavový kupón xiaomi4x

Tento čínsky gigant ale nezabudol ani na staručké modely Xiaomi Mi1 a Mi1S či Mi2A, ktoré sa po niekoľkých rokoch od predstavenia dočkajú poslednej verzie MIUI 9 už v septembrových týždňoch. V rovnakých časových obdobiach vypustí svoju aktualizáciu aj česko-slovenská komunita Miuios.cz, ktorá najnovšie MIUI s kompletným slovenským aj českým prekladom už niekoľko týždňov aktívne testuje.

zdroj fotografie: Miuios.cz

Treba však brať do úvahy, že funkcie obsiahnuté v globálnej a čínskej verzii tejto nadstavby sa môžu líšiť. Používatelia v našich končinách tak nemusia mať po aktualizácii prístup ku všetkým funkciám, ktoré tak ostanú dostupné iba pre čínskych majiteľov Xiaomi smartfónov. Malé zmeny rovnako môžu nastať aj v zozname podporovaných smartfónov, no v prípade akýkoľvek úprav ťa budeme o nových správach ihneď informovať. Aký je tvoj názor na nové MIUI 9 a všetky jeho nové funkcie?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom