Tak ako bolo naplánované, Xiaomi dnes na svojej konferencii v Pekingu predstavilo nový smartfón Mi 5X. Výbavou sa radí do vyššej strednej triedy a poďme sa teda pozrieť na to, čo znamená písmeno X v podaní Xiaomi.

Obávaný, no krásny dizajn

xiaomi mi 5x
zdroj fotografie: Xiaomi

Nenechaj si ujsť
MIUI 9 je tu. Privítaj doposiaľ najúžasnejší systém od Xiaomi

Dizajn novinky spoločnosť poodhalila už pred predstavením a hneď nám bolo jasné, že sa bude jednať o ďalší klon iPhonu 7 Plus (po OnePlus 5). Smartfón sa teda pýši nádherne zaoblenou kovovou konštrukciou, ktorá kladie dôraz aj na tenkosť na úrovni iba 7,3 mm. Prednú stranu obsadzuje 5.5-palcový IPS displej s FullHD rozlíšením, ovládacie kapacitné tlačidlá, selfie fotoaparát, reproduktor pre hovory a potrebné senzory.

zdroj fotografie: Xiaomi

Na pravom boku si našlo miesto zapínacie tlačidlo, tlačidlá na ovládanie hlasitosti a ľavý bok je miestom pre slot SIM kariet. Najviac prvkov dostala spodná hrana, a to konkrétne 3.5 mm jack, mikrofón, USB konektor typu-C a hlavný reproduktor. Horná hrana potom obsahuje už iba ďalší mikrofón a IR blaster pre ovládanie domácich spotrebičov.

xiaomi mi 5x
zdroj fotografie: Xiaomi

Veľmi zaujímavá je aj zadná strana. Hneď na prvý pohľad zaujme duálnym fotoaparátom. Vľavo od neho je umiestnený dvojtónový LED blesk a nižšie v strede snímač odtlačkov prstov. Celkové rozmery činia 155,4 x 75,8 x 7,3 mm a hmotnosť 165 gramov. Mimochodom, Xiaomi sa nebránilo ani použitiu dizajnu antén z iPhonu 7 Plus. Tie sa teda tiahnu pozdĺž hornej a spodnej strany a nijako výrazne z dizajnu nevyčnievajú.

xiaomi mi 5x
zdroj fotografie: Xiaomi

Mierne sklamanie po stránke výkonu

Niektorí fanúšikovia v kútiku duše aspoň trochu dúfali, že v Mi 5X bude konečne použitý procesor Snapdragon 660. Avšak nestalo sa tak a Xiaomi stavilo na svoj overený Snapdragon 625, ktorý je použitý aj v úspešnom Redmi Note 4X. Ten ale taktiež nie je na zahodenie, keďže je vyrobený 14 nm procesom a spolu s nadstavbou MIUI dokáže poskytnúť slušný výkon. Pri multitaskingu dopomáha 4 GB pamäť RAM a pre súbory používateľov je k dispozícii 64 GB úložisko. Batéria dostala priemernú kapacitu 3080 mAh, no vďaka úspornému procesoru a nadstavbe MIUI môže prekvapiť.

Duálny fotoaparát z Mi6 a kvalité audio

xiaomi mi 5x
zdroj fotografie: Xiaomi

Veľkým prekvapením je prítomnosť duálneho fotoaparátu z vlajkovej lode Mi6. Tvoria ho teda dva 12 MPx snímače, pričom jeden z nich je širokouhlý a druhý funguje ako teleobjektív. Pochváliť sa tiež môže veľkosťou pixelov 1.25μm/1.0 μm, clonou f/2.2, respektíve f/2.6, PDAF zaostrovaním, 2-násobným optickým zoomom či 4-osovou optickou stabilizáciou obrazu. Okrem toho ale čínsky gigant nezabudol ani na zvuk a smartfón preto vybavil DHS technológiou a samostatným audio zosilňovačom.

Testovacie fotky:

Ako je to s LTE?

Čo sa týka konektivity, smartfón je vybavený hybridný slotom pre dve nanoSIM karty alebo jednu nanoSIM a jednu microSD kartu. Nezabudlo sa, samozrejme, ani na plnohodnotné dvojpásmové Wi-Fi pripojenie či Bluetooth 4.2. Sklamanie však opäť nastáva pri podpore LTE. Z európskych frekvencií je podporované iba 1800, 2100 a 2600 MHz.

xiaomi mi 5x
zdroj fotografie: Xiaomi

Najlepší fotomobil do 200 €?

Oficiálna cena je, našťastie, oveľa lepšia než sa spočiatku predpokladalo. Predávať sa bude iba jediná konfigurácia so 4 GB RAM a 64 GB úložiskom, a to za veľkolepých 1499 junaov. Pre nás to vychádza v prepočte na 190 €. Pri kúpe si môžu záujemcovia vybrať z čierneho, zlatého alebo ružového farebného prevedenia. O dostupnosti a cene pre nás ešte budeme informovať. Čo hovoríš na túto pecku od Xiaomi?


zdroj fotografie: Xiaomi

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP