Niektorí majitelia Xiaomi smartfónov možno postrehli, že spoločnosť vydala pre zopár vyvolených modelov prvé MIUI 9. V novej verzii tejto grafickej nadstavby nájdeme mnoho skvelých noviniek, vďaka ktorým je ešte rýchlejšia a dokonalejšia ako kedykoľvek predtým. Šťastní majitelia Xiaomi Mi6 si mohli nové MIUI 9 v Developer verzii nainštalovať, a to vďaka známej československej komunite Miuos.cz.

Počas veľkolepého predstavenia sme videli niekoľko dôležitých noviniek, ktoré nové MIUI prináša, no inovácií je ešte o čosi viac. Mnohí používatelia na možnosť inštalácie tejto novej verzie si ešte musia niekoľko dní počkať. Majitelia modelov Mi6, Mi5X a Redmi 4X s procesorom Qualcomm ju ale môžu objavovať už v týchto dňoch.

Úprava domovskej obrazovky

zdroj fotografie: MIUI

V porovnaní s predchádzajúcou verziou MIUI 8 je úprava domácej plochy omnoho jednoduchšia. Bolo skutočne nepohodlné premiestňovať aplikácie z jednej plochy na druhú poťahovaním. Teraz stačí len vybrať požadovanú aplikáciu a v dolnej časti sa zobrazia náhľady obrazoviek, na ktoré ju môžeš presunúť. Zmeny prišli aj do sekcie widgetov, ktoré sa teraz zobrazia v náhľade ešte predtým ako ich používateľ reálne umiestni na plochu.

zdroj fotografie: MIUI

Rozdelenie obrazovky

Konečne, hovoria si mnohí majitelia. Funkciu rozdelenej obrazovky zaviedol Google už vo verzii 7.0 Nougat. Aj keď ho už mnohé modely tohto čínskeho giganta využívajú, doteraz v nich táto možnosť chýbala. Xiaomi ale po dlhom čase vyslyšalo naše prosby a zdokonalilo multitasking pomocou tejto skvelej funkcie, kedy je možné používať 2 aplikácie súčasne.

zdroj fotografie: MIUI

Ako teda túto funkciu využívať? Stačí otvoriť zoznam naposledy používaných aplikácií, kde sa v ľavom hornom rohu zobrazí tlačidlo režimu rozdelenej obrazovky. Po jeho stlačení stačí vybrať požadované aplikácie a umiestniť ich do jednotlivých sekcii rozdelenej obrazovky.

zdroj fotografie: MIUI

Pokiaľ by ti táto možnosť nefungovala vždy, nemusíš sa ľakať, nakoľko režim nepodporuje každá aplikácia. Nové MIUI 9 je ale schopné zistiť, ktorá môže byť v tejto funkcii využitá. Rozdelenú obrazovku napríklad nezvládajú hry, no to používateľ môže napraviť zmenou veľkosti zobrazenia v „Možnostiach pre vývojárov“. Túto možnosť však neodporúčame, pretože hry budú trpieť rôznymi problémami a môže dôjsť aj k ich náhlemu ukončeniu.

Skratky na zamknutej obrazovke

Pre prístup k skratkám niektorých funkcií museli používatelia Xiaomi smartfónov neustále zhora sťahovať lištu, no tomu je teraz koniec. Xiaomi zapracovalo aj na zamknutej obrazovke, a tak teraz stačí jednoducho potiahnuť prstom smerom zľava a zobrazia sa skratky aplikácií ako Svietidlo, Mi Home a Mi Remote.

zdroj fotografie: MIUI

K týmto možnostiam sa môže používateľ dostať priamo zo zamknutej obrazovky, pokiaľ nemá nastavenú ochranu heslom, ktoré je nutné najprv zadať.

zdroj fotografie: MIUI

Nenechaj si ujsť
Video: MIUI 9 v súboji proti MIUI 8 ukazuje svoju úžasnú rýchlosť a optimalizáciu

Tichý režim

zdroj fotografie: MIUI

V novom MIUI 9 bola upravená aj možnosť aktivácie tichého režimu. Jednoduchým stlačením tlačidla hlasitosti sa zobrazí ponuka, kde je možné aktivovať „Tichý režim“ alebo tzv. „DND režim“. Pri prvej voľbe sa deaktivujú zvuky pri prichádzajúcich hovoroch a upozorneniach. V druhej možnosti nebudú prehrávané žiadne zvuky okrem budíka. Samozrejme je dostupný aj časovač, v ktorom si používateľ môže zvoliť ako dlho chce mať konkrétny režim aktivovaný.

Rýchlosť prenosu súborov

zdroj fotografie: MIUI

Ďalším vylepšením je zobrazenie rýchlosti v reálnom čase pri kopírovaní súboru, kedy môžeme zistiť, či bol v prípade poruchy prenos napríklad zastavený alebo nepracuje tak ako by mal.

zdroj fotografie: MIUI

Rýchlosť nabíjania

zdroj fotografie: MIUI

Nenechaj si ujsť
Video: Xiaomi Mi6 s MIUI 9 je neprekonateľné. V rýchlostných testoch nechalo konkurenciu ďaleko za sebou

Počas nabíjania je možné odteraz zobraziť aj detailné informácie o čase nabíjania, veľkosti napätia a prúdu, vďaka čomu nie je potrebné inštalovať aplikáciu tretej strany. Zmenila sa taktiež ikona rýchleho nabíjania, v ktorej je teraz „blesk“ zahrnutý v kruhu.

zdroj fotografie: MIUI

Témy, ikony a animácie prechodov

S MIUI 9 prichádzajú aj nové témy, ikony a animácie, ktoré ho robia ešte krajším v porovnaní s prechádzajúcou verziou. Niektorým sa tieto grafické novinky nemusia pozdávať, no stále majú možnosť využívať základnú tému so známymi ikonami a animáciami.

Limitless

zdroj fotografie: MIUI

Základná téma

zdroj fotografie: MIUI

Otváranie samotných aplikácií je teraz omnoho rýchlejšie ako predtým, a to vďaka optimalizovanej haptickej spätnej väzbe. K nej sa pridáva aj inteligentné zrýchlenie procesora a inteligentné rozdeľovanie zdrojov aplikáciám.

zdroj fotografie: MIUI

V tejto kombinácií je MIUI 9 rýchle ako blesk, čo sme mohli vidieť aj v porovnaní so smartfónmi Samsung Galaxy S8 či Huawei P10.

Natáčanie obrazovky

zdroj fotografie: MIUI

Okrem režimu rozdelenej obrazovky bolo dlho očakávanou funkciou aj „Nahrávanie obrazovky“, ktoré už ale mohli niektorí používatelia okúsiť ešte vo verzii MIUI 8 s Androidom 7.0 Nougat. Táto možnosť príde vhod najmä tým, ktorí si chcú napríklad natočiť hranie hry. Záznam môžu potom kopírovať, zdieľať alebo nahrávať.

Výkon v aplikácii Antutu

zdroj fotografie: MIUI

Nenechaj si ujsť
Najprepracovanejšia Android nadstavba, MIUI 9, už dostupná na stiahnutie. V slovenskom aj českom jazyku

Prví používatelia, ktorí si nové MIUI 9 vyskúšali, podrobili svoje smartfóny aj benchmarkovému testu Antutu. Po aktualizácii sa výsledky testovania značne zvýšili, no aj podľa samotného Lei Juna netreba brať na tieto čísla prílišný ohľad. Je však skvelé vidieť, ako veľmi sa vďaka novej grafickej nadstavbe Xiaomi Mi6 v tomto prípade zdokonalilo.

Inteligentný filter upozornení

zdroj fotografie: MIUI

Aj táto novinka pomáha vylepšovať používateľský zážitok, ktorý je s MIUI 9 omnoho lepší. Odteraz ťa tak nebudú trápiť otravné upozornenia, pretože si môžeš zvoliť, ktoré z nich sa ti budú a ktoré nebudú zobrazovať. Tie menej dôležité je možné „zahodiť“ potiahnutím doľava, pričom sa zobrazí tlačidlo „Nedôležité“.

zdroj fotografie: MIUI

Po potvrdení v dialógovom okne ich tak už používateľ nebude musieť sledovať a budú presunuté do sekcie nedôležitých upozornení. Túto akciu je možné vrátiť späť rovnakým potiahnutím doľava v zozname nedôležitých notifikácií, kde sa objaví tlačidlo „Dôležité“. Po potvrdení v ďalšom dialógovom okne sa upozornenia danej aplikácie znova budú zobrazovať.

Aktualizovanie aplikácií

zdroj fotografie: MIUI

Na aktualizáciu systémových aplikácií odteraz už nemusia majitelia Xiaomi smartfónov čakať na novú verziu. Do Nastavení v MIUI 9 bola pridaná nová funkcia, vďaka ktorej je možné jednotlivo aktualizovať všetky predinštalované aplikácie.

zdroj fotografie: MIUI

Ak máš teda možnosť vyskúšať si túto novú verziu, rozhodne tak urob a stiahni si ju z fóra československej komunity Miuos.cz, kde nájdeš aj pokyny ako ju správnej nainštalovať. Žiaľ, nie všetky nové možnosti sú zahrnuté v tejto prvotnej verzii, no časom rozhodne bude nových funkcií pribúdať. Ako sa páči MIUI 9 tebe?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom