Tím výskumníkov z MIT predstavil nový programovací jazyk, ktorý s využitím umelej inteligencie pomôže programovať každému. Technológia uplatnená v tomto jazyku zvláda riešiť komplexné úlohy aj miesto programátora, ktorý sa už nebude musieť trápiť manuálnym písaním zložitých kódov, informuje Interesting Engineering.

Nový jazyk Gen z dielne MIT nájde využitie pri vytváraní sofistikovaných modelov, ale aj inferenčných algoritmov, ktoré boli doteraz príliš zložité. Svoj nový počin predstavila univerzita MIT na konferencii Programming Language Design and Implementation.

Pomocou jazyka Gen má byť totiž programovanie s umelou inteligenciou dostupnejšie pre všetkých, vrátane nováčikov. Kódovanie pritom nájde uplatnenie vo viacerých smeroch, kde sa technológia AI využíva. Príkladom môže byť robotika, statika či počítačové videnie.

Programovací jazyk, ktorý zjednoduší aj náročné úlohy

Vo svojej práci výskumníci tiež demonštrovali, že aj krátky Gen kód dokáže predpokladať postavenie 3D modelu postavy, čo je inak náročnou úlohou inferencie počítačového videnia s uplatnením v autonómnych systémoch, interakciami medzi človekom a strojom alebo pri rozšírenej realite.

Nenechaj si ujsť
Expert odkazuje všetkým: Do dvoch rokov nastane na Slovensku hlad po programátoroch umelej inteligencie

Nový program taktiež obsahuje nástroje potrebné pre renderovanie grafiky modelov, strojové učenie a rôzne druhy simulácií, informuje MIT News. Vďaka svojej jednoduchosti a miere automatizácie procesu programovania môže Gen využiť aj začiatočník v oblasti programovania s umelou inteligenciou. Práve to bolo cieľom tvorcov nového programovacieho jazyka, ktorí chceli dosiahnuť, aby ho mohli využívať aj ľudia s menšími skúsenosťami v tejto oblasti.

Zobraziť celú galériu (0)
Ilustračný/Pixabay

Demonštrácia taktiež priniesla náhľad na zjednodušenie analytických dát pomocou iného Gen programu, ktorý dokáže automaticky generovať sofistikované modely pre analýzu, interpretáciu a predpoveď vzorcov v dátach. Uplatnením tohto nového programovacieho jazyka sa taktiež môže zvýšiť produktivita programátorov, ktorí budú schopní jednoduchšou cestou vytvoriť prototypy zložitých modelov a iterácie svojich prác.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú