Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Mobilné telefóny sa stali neodmysliteľnou súčasťou nášho života.  Zatiaľ čo v minulosti boli skôr vzácnym luxusom, v súčasnosti zmenili spôsob, akým komunikujeme, pracujeme a zabávame sa.

Sú dokonca natoľko všadeprítomné, že zvyčajne ani nerozmýšľame nad tým, ako táto technológia vôbec funguje.

Odhalia nás kvôli mobilom?

Ako píše portál ScienceAlert, kľúčom k ich funkčnosti sa stalo obrovské množstvo vysielacích veží, ktoré pokrývajú značnú časť zemského povrchu, pričom neustále vysielajú mikrovlnné signály. Ich hlavnou funkciou je prenos signálov medzi telefónmi a telekomunikačným operátorom. Tieto veže sú vybavené anténami, ktoré vysielačom a prijímačom signálu umožňujú komunikáciu na diaľku.

O2

Vzhľadom na to, že tieto veže sa nachádzajú už takmer v každom kúte sveta, naskytá sa otázka, či by signály z týchto veží nemohli byť detegované vzdialenou mimozemskou civilizáciou. Presne touto otázkou sa zaoberali vedci v novej štúdii publikovanej v periodiku Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Hoci vysielanie vojenských radarov je stále najsilnejším zdrojom unikajúceho rádiového signálu zo Zeme, vysielacie BTS stanice sa v priebehu rokov stali druhým najvýraznejším činiteľom spôsobujúcim vysielanie rádiových signálov do vesmíru.

Vzhľadom na početnosť týchto veží a fakt, že každá vysiela rádiový signál s výkonom 100 až 200 W, do vesmíru z týchto zariadení spoločne uniká niekoľko GW. Za predpokladu, že sa niekde v našom okolí nachádza vyspelá mimozemská civilizácia, ktorej rádiové detektory sú aspoň na úrovni teleskopu Horizont, potom podľa novej štúdie táto civilizácia dokáže zaznamenať signály zo Zeme v okruhu zhruba desať svetelných rokov.

Záviselo by však aj od toho, kde presne vo vesmíre by sa mimozemská civilizácia nachádzala. Vysielacie veže totiž vyžarujú väčšinu rádiovej energie paralelne s povrchom Zeme. Navyše, väčšina veží sa nachádza na severnej pologuli, čo znamená, že k vzdialeným hviezdam na severnej časti oblohy sa dostáva omnoho viac signálov.

liuzishan/freepik

Mierne komplikácie ale spôsobuje fakt, že jednotlivé signály z vysielacích veží sú odlišné a prekrývajú sa takým spôsobom, že mimozemská civilizácia by nebola schopná rozpoznať žiadnu konkrétnu správu. Stále by však tieto signály mohli použiť na zistenie niektorých skutočností o našej planéte ako je rýchlosť rotácie, sklon, ale tiež množstvo pôdy a jej rozloženie na Zemi.

Čo ukázala štúdia?

Konkrétne vedci zistili, že na severnej pologuli Barnardova hviezda vzdialená 6 svetelných rokov od Zeme a hviezda HD95735 vzdialená 8 svetelných rokov sú pomerne výrazne zásobované rádiovými údajmi zo Zeme. Navyše, je známe, že okolo týchto hviezd obiehajú planéty, hoci o žiadnej nie je známe, že by mohla byť potenciálne obývateľná.

ESO/Janson et al.

Na južnej časti sa zasa množstvo signálov dostávala k hviezde Alpha Centauri, ktorá je vzdialená len 4 svetelné roky. K planétam v blízkosti týchto hviezd sa podľa štúdie dostáva merateľné množstvo rádiových signálov, čo znamená, že ak sa mimozemská civilizácia ukrýva na nejakej planéte blízko týchto hviezd, prípadne možno iných blízkych hviezdach, civilizácie by mali byť schopné zaznamenať práve signály určené pre naše mobilné telefóny.

Za zmienku tiež stojí fakt, že všetky tri spomenuté hviezdy sú červené trpaslíky, teda tie vôbec najmenej hmotné telesá, vo vnútri ktorých môžu ešte prebiehať termojadrové reakcie zlučovania prócia na hélium.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú