V tomto texte boli použité materiál TASR.

Aktualizované 25. augusta 2024 – Americká vesmírna agentúra NASA konečne rozhodla o osude dvoch uviaznutých astronautov vo vesmíre. Kompetentní museli prehodnotiť svoje plány návratu dvoch astronautov z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) kvôli technickým problémom s loďou Starliner od spoločnosti Boeing.

Barry Wilmore a Sunita Williamsová, ktorí sú na orbite od júna tohto roka, sa namiesto pôvodne plánovaného týždňového pobytu vrátia na Zem až vo februári 2025, a to prostredníctvom lode Crew Dragon od spoločnosti SpaceX.

Riaditeľ NASA Bill Nelson zdôraznil, že toto rozhodnutie bolo prijaté s prioritou na bezpečnosť posádky. Zmena ovplyvní aj nadchádzajúcu misiu SpaceX Crew-9, ktorá bude mať v septembri namiesto štyroch len dvoch členov posádky. Wilmore a Williamsová sa k tejto misii pripoja a spolu s ďalšími dvoma kolegami sa vrátia na Zem začiatkom roka 2025.

Starliner, ktorý čelí viacerým technickým výzvam, sa vráti na Zem bez ľudskej posádky. Tento vývoj nastáva po tom, čo sa na lodi objavili viaceré problémy počas prvého skúšobného letu s posádkou v júni. Na rozdiel od Crew Dragon, ktorý pristáva na vode, je Starliner navrhnutý na pristátie na pevnine, čo pripomína funkciu bývalého raketoplánu Space Shuttle, ktorý NASA vyradila v roku 2011.

Aktualizované 24. augusta 2024 – Agentúra NASA stojí pred kľúčovým rozhodnutím týkajúcim sa návratu dvoch astronautov z vesmíru, informuje portál Futurism. Pôvodne krátky pobyt Sunity Williams a Butcha Wilmora sa môže predĺžiť až na osem mesiacov, čo komplikuje situáciu.

NASA plánuje v najbližších hodinách preskúmať pripravenosť misie a oznámiť, či astronauti využijú problematický Starliner od Boeingu alebo sa vrátia vo februári prostredníctvom osvedčeného Crew Dragon od SpaceX.

NASA v poslednom období prehodnotila svoj postoj k Boeingu, prechádzajúc od vyjadrení dôvery k verejným diskusiám o alternatívnych možnostiach návratu s pomocou SpaceX.

Atmosféra v rámci prostredia agentúry je poriadne hustá. Minulý týždeň predstavitelia NASA pripomenuli tragické udalosti raketoplánov Challenger a Columbia, zdôrazňujúc význam otvorenej komunikácie o bezpečnostných otázkach.

„Táto silná výmena názorov je nevyhnutným aspektom kultúry zdravej bezpečnosti, ktorá je dôležitá pre úspech ľudských vesmírnych letov,“ komentoval napätú situáciu Russ DeLoach, šéf pre bezpečnosť misií NASA. Zároveň poznamenal, že tento prístup môže spomaliť rozhodovací proces.

Čas však hrá proti NASA. Hrozba vybitia batérií Starlineru núti agentúru konať rýchlo. S každým dňom odkladu sa zvyšuje pravdepodobnosť, že na návrat astronautov bude použitá kapsula SpaceX Dragon.

Zatiaľ čo využitie Crew Dragon by malo byť rutinnou záležitosťou, voľba Starlineru by mohla priniesť väčšie komplikácie. NASA dôkladne analyzuje všetky riziká v snahe predísť potenciálnym problémom. Rozhodnutie, ktoré agentúra prijme, bude mať zásadný vplyv nielen na bezpečnosť astronautov, ale aj na budúcnosť spolupráce s komerčnými partnermi v oblasti vesmírnych letov.

Aktualizované 14. augusta 2024 – Akoby nestačilo, že na Medzinárodnej vesmírnej stanici kvôli kozmickej lodi Starliner americkej spoločnosti Boeing uviazli dvaja astronauti, podľa Futurism môže byť ohrozená aj samotná stanica.

Niektorí z expertov sa totiž boja, že keď sa Starliner od ISS konečne odpojí a započne svoju cestu naspäť na Zem, môžu jeho trysky spôsobiť vychýlenie z kurzu a nakoniec aj náraz do stanice.

Takáto potenciálna katastrofa sa tak pridáva na nepríjemný zoznam problémov, ktoré už Starliner spôsobil alebo môže spôsobiť. NASA bola nútená kvôli tomuto hardvéru odložiť dôležité vesmírne misie s novými posádkami.

Starliner však pre Boeing nie je len hanbou, ale tiež finančnou katastrofou. Napriek rozpočtu dvakrát vyššiemu než bol rozpočet pre konkurenčný Crew Dragon od firmy SpaceX je totiž Boeing na tomto projekte stratový a zdá sa, že sa budú výdavky aj naďalej prehlbovať kvôli neschopnosti konečne úspešne vykonať demonštračnú misiu s astronautmi.

Aktualizované 6. augusta 2024 – Kozmická loď Starliner firmy Boeing je aj naďalej pripojená k Medzinárodnej vesmírnej stanici a pred verejnosťou viac nie je možné skryť skutočnosť, že je tento stroj v poriadnych problémoch, kvôli ktorým stále nie je možné zabezpečiť bezpečný návrat dvojčlennej posádky naspäť na Zem.

NASA vyhlásila, že zvažuje všetky dostupné možnosti, medzi ktorými je zrejme aj návrat na kozmickej lodi Crew Dragon konkurenčnej spoločnosti SpaceX. Vyhlásenia oficiálnych predstaviteľov NASA si však protirečia a Boeing medzitým spustil kampaň, ktorou chce dosiahnuť, aby NASA umožnila návrat dvoch astronautov na Zem na palube Starlineru. V ohrození je v takom prípade aj celý projekt Starlineru.

Pre Boeing totiž ide o nesmierne dôležitú misiu. Ak astronautov dopraví na Zem SpaceX, Boeing neskrachuje, avšak reputácia spoločnosti utŕži extrémne nepríjemnú ranu. Starliner bol totiž v porovnaní s Crew Dragonom dvojnásobne drahší a toto nie je prvá misia, ktorú kapsula nezvládla.

Ako dodáva Ars Technica, NASA bude zrejme musieť kvôli tomuto zlyhaniu odložiť dokonca aj štart misie Crew-9. V rámci tejto misie mala kozmická loď Crew Dragon vyniesť na ISS ďalšiu štvorčlennú posádku, ktorej súčasťou mal byť tentoraz aj ruský kozmonaut.

Pôvodný článok:

Vesmírna loď americkej spoločnosti Boeing sa po dlhých rokoch riešenia neočakávaných problémov konečne dostala na obežnú dráhu, kde sa spojila s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS). Na svojej palube doniesla táto kapsula, známa ako Starliner, celým názvom CST-100 Starliner, dvojčlennú posádku astronautov, ktorí mali pôvodne na ISS stráviť len jeden týždeň.

Ide totiž len o ostrý testovací let, avšak ani po rokoch úprav nejde tak, ako by mal. Objavilo sa hneď niekoľko ďalších problémov a NASA v spolupráci s Boeingom návrat týchto astronautov už po niekoľký raz odložila, pričom z týždňovej misie je dnes už trojtýždňová a stále nie je známe, kedy sa bude môcť Starliner vrátiť na Zem. Situácia je napätá, NASA sa ale sebadôvery, resp. dôvery v Boeing zatiaľ, aspoň verejne, nevzdáva, upozorňuje NewAtlas.

Zahanbujúca porážka

Starliner je momentálne úhlavným, avšak už nie jediným konkurentom kozmickej lodi Dragon takisto americkej spoločnosti SpaceX, ktorej sa ale podarilo uviesť tento stroj do prevádzky oveľa skôr a na lacnejšej rakete. Boeing sa ale samozrejme nevzdal, keďže mal v rukách prestížny kontrakt, v prípade ktorého je po dlhom odklade a mnohých problémoch otázne, či bol pre firmu vlastne ziskový.

Firma naráža na zásadné problémy so svojou leteckou divíziou a nik ešte pred pár rokmi neočakával, že môže táto technologická ikona zažiť v pretekoch so začiatočníkom ako je SpaceX tak zdrvujúcu a zahanbujúcu porážku. Po rokoch odkladov na Zemi teraz jej kozmická loď Starliner naráža aj na odklady na obežnej dráhe, približne 400 km nad povrchom našej planéty, kam dopravila na najväčšiu vesmírnu stanicu v histórii dvoch astronautov.

ULA/Flickr

Podľa portálu SPACE.com Starliner ešte stále nemá stanovený termín návratu. Štart prebehol ešte 5. júna a celá misia mala pôvodne trvať 10 dní, pričom jej priebeh už pomaly začína atakovať hranicu jedného celého mesiaca. Na ISS zotrval počas podobnej testovacej misie dlhšie aj konkurenčný Dragon, avšak z úplne iných dôvodov – fungoval lepšie než sa čakalo a posádka potrebovala pomoc od dvoch astronautov, ktorých SpaceX do kozmu dopravil.

Kde sa stala chyba?
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP