Namiesto toho, aby svet spojil svoje sily a začal efektívne bojovať proti klimatickej kríze a na pláne ako zachrániť planétu, sa krajiny v súčasnosti predbiehajú v tom, kto sa lepšie vyzbrojí. Smutný odraz doby podčiarkuje správa portálu Wired o inovatívnom startupe, ktorý signalizuje významný posun v prístupe k vývoju moderných zbraňových systémov.

Masívna investícia

31-ročný miliardár a vizionár Palmer Luckey sa rozhodol založiť inovatívny startup Anduril. Ten sa zameriava na revolučné riešenia v oblasti vojenskej techniky pričom jeho cieľom je vybudovať špičkovú továreň na produkciu autonómnych dronov a ďalších pokročilých obranných systémov. Využívať majú softvérovú optimalizáciu podobnú tej, ktorú používa Tesla.

Zdá sa, že Luckey je v súčasnosti na dobrej ceste dotiahnuť svoje ambiciózne plány do úspešného konca. Anduril totiž získal masívnu investíciu vo výške 1,5 miliardy dolárov.

„S Arsenalom je cieľom Andurilu vyrábať a vyrábať desiatky tisíc autonómnych zbraňových systémov, ktoré uspokoja naliehavé potreby Spojených štátov a našich spojencov,“ uvádza sa v správe na oficiálnom webe spoločnosti.

Umelá inteligencia

Anduril sa snaží aplikovať efektívne postupy z high-tech sektora do zbrojárskeho priemyslu. Ich výrobná platforma Arsenal, poháňaná umelou inteligenciou, má za cieľ urýchliť a zefektívniť produkciu dronov a ďalšieho hardvéru. Spoločnosť plánuje využívať inovatívne prístupy ako dizajn zohľadňujúci výrobné procesy a softvérovú optimalizáciu výroby.

Anduril

V rámci svojej expanzie Anduril investuje stovky miliónov dolárov do výstavby prvej továrne Arsenal-1 na nezverejnenom mieste. Okrem toho už rozšírili svoje výrobné kapacity o závody v Mississippi a Rhode Island. Dôležitým aspektom ich stratégie je aj budovanie odolného dodávateľského reťazca s komponentmi prevažne z USA a spojeneckých krajín.

„Nové spoločnosti prichádzajú s iným prístupom a komunita rizikového kapitálu je konečne ochotná riskovať veľké peniaze, aby sa veci zmenili,“ komentuje situáciu Greg Allen z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie. Tento trend odráža posun vo vojenskom myslení, kde sa popri tradičných zbraniach čoraz väčší dôraz kladie na bezpilotné technológie a umelú inteligenciu.

Chce dobehnúť konkurentov

Táto významná investícia by mohla katapultovať Anduril medzi kľúčových dodávateľov pre americký obranný priemysel. Je to reakcia na potrebu zvýšiť výrobnú kapacitu USA v oblasti vojenského vybavenia, najmä vzhľadom na potenciálnych protivníkov ako Čína.

Vo svojom manifeste „Obnovenie arzenálu demokracie“ Anduril zdôrazňuje svoj zámer riešiť kritickú vojenskú slabinu USA, ktorá sa prejavila počas konfliktu na Ukrajine rýchlym vyčerpaním zásob amerických zbraní. Táto ambiciózna vízia, podporená miliardovou investíciou, naznačuje, že sme na prahu novej éry v oblasti obranných technológií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú