Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Prijímacie pohovory vo veľkých technologických firmách sa odlišujú tým, aké otázky sú uchádzačom kladené. Potencionálny budúci zamestnanec tak musí neraz riešiť zložité úlohy, pri ktorých sa poriadne zapotí. Tradičné spôsoby pohovorov sa po dlhých rokoch rozhodol zmeniť Microsoft, ktorý zaviedol nový program, aby otestoval skutočné schopnosti kandidátov. 

Tieto zmeny nastali pod vedením nového výkonného riaditeľa spoločnosti, Satyu Nadellu. Microsoft tak prišiel so zmenami, ktoré mali zásadne zmeniť kultúru veľkej technologickej spoločnosti a spôsob, akým prijíma nových zamestnancov. Pri nábore softvérových vývojárov tak teraz firma uplatňuje „Alternatívny rozhovor“, pri ktorom je uchádzač hodnotený na základe schopností, ktoré pre danú prácu potrebuje. Microsoft sa týmito zmenami chce uistiť, že jeho pracovníci budú v tímoch pracovať medzi sebou a riešiť reálne problémy pre skutočných zákazníkov.

V Microsofte chcú odhaliť skutočný talent uchádzačov o prácu

Ešte pred pár rokmi by sme sa na pohovore v Microsofte stretli s otázkami typu, koľko pingpongových loptičiek sa zmestí do Boeingu 747, alebo inými matematickými úlohami. Pravdaže, aj takýto pohovor mal svoje výhody a mal kandidátom objasniť to, s čím sa budú stretávať pri svojej každodennej práci v Microsofte. Týmto spôsobom sa však aj vhodní uchádzači k vytúženému miestu často nedostali. Podobné pohovory sa rozhodol zavrhnúť aj Google, ktorý si uvedomil, že tento systém nie je najvhodnejší.

Nenechaj si ujsť
Google na pohovoroch trápi uchádzačov poriadne zložitými otázkami. Zvládol by si ich?

Od roku 2016 rozbehol Microsoft svoj nový program alternatívnych rozhovorov, ktoré najprv testoval na interných zamestnancoch, vrátane juniorov a seniorov z rôznych oblastí. Spoločnosť dokonca začala zverejňovať okruh otázok, aby sa tak kandidáti mohli vopred pripraviť. John Montgomery, riaditeľ programového manažmentu v Microsofte, pre portál Business Insider prezradil, že nové pohovory sú stavané tak, aby vyhovovali uchádzačom a odhalili, na ktorú pozíciu sú vhodní.

Počas celého procesu sa každý môže pýtať rôzne otázky. Zároveň však uchádzač dostane reálny scenár, ktorý musí tím vyriešiť. Nie každý je ale vhodný do všetkých oblastí. Niektorý kandidát môže excelovať v jednej časti pohovoru, no druhá mu už nemusí vôbec vyhovovať. Každý, kto príde do Microsoftu na pohovor, sa pritom stretne až s dvoma pracovníkmi.

Nenechaj si ujsť
10 pozícií v technologickom priemysle, kde sú najlepšie platy

Zvyčajne ide o jedného dlhodobého pracovníka a jedného „junior“ zamestnanca. Tí si na uchádzača vytvárajú vlastné názory, ktoré nezdieľajú až do ukončenia pohovoru. Týmto spôsobom sa môže kandidát o prácu cítiť pohodlnejšie a jeho schopnosti môžu byť hodnotené z rozličných pohľadov, pričom sa tiež eliminuje zaujatosť voči uchádzačom.

Stále je čo vylepšovať

Po testovaní na interných zamestnancoch spustil Microsoft svoje nové pohovory v druhej polovicu roku 2016 aj pre nových záujemcov o prácu. Sám John Montgomery chápe potreby uchádzačov a chce im poskytnúť čas na rozmyslenie, kým prídu so svojou odpoveďou. Taktiež by chcel skrátiť proces pohovorov, prípadne ho rozdeliť do niekoľkých dní, čo môže ľuďom pomôcť reagovať na daný problém.

Chceme navrhnúť proces pohovoru, ktorý by bol zameraný na uchádzača. Je to prejav kultúry spoločnosti Microsoft a je viac zameraný na identifikovanie talentu, ktorý by normálny pohovor nemusel odhaliť.“ – vyjadril sa pre portál Business Insider John Montgomery, riaditeľ programového manažmentu v Microsofte.

Tieto zmeny v kultúre spoločnosti už priniesli aj svoje plody. Prvým zamestnancom, ktorého pomocou nového pohovoru Microsoft prijal, bola Carol Smithová, senior manažérka pre open-source programy Office v Microsofte. Podľa nej to bol „najťažší pohovor, aký kedy zažila, no zároveň bol najlepším“. Jeden z najväčších technologických gigantov tak vykročil správnym smerom vpred aj pri prijímaní nových zamestnancov, ktorí majú teraz možnosť lepšie ukázať svoje prednosti, aby sa dostali do jednej z najväčších firiem sveta.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú