Že sa oplatí študovať techniku, je nám odporúčané už aj z televíznych reklám. Aj keď štúdium býva často ťažkým orieškom, odmenou je adekvátne finančné ohodnotenie, ktoré aj na Slovensku patrí k tým nadpriemerným.

Problémom je hlavne veľmi málo absolventov. So stále zvyšujúcim sa rastom a dopytom po technológiách je potrebných viac a viac ľudí, ktorí ale na trhu práce chýbajú. To vedie k neustále rastúcim platom. Ak teda stále nevieš, akým smerom sa v živote vyberieš, práve technika môže byť tou správnou voľbou. Presvedčiť ťa môže aj zoznam 10 najviac platených pozícií, ktorý je vytvorený podľa portálu Glassdoor (obdoba našej Profesii).

10. Bezpečnostný technik

Plat: 112 036 € / ročne

Dôležitá pozícia v spoločnosti, v ktorej má bezpečnostný technik na starosti ochranu údajov pred hackermi a iným formám prípadných útokov. Deje sa to prostredníctvom šifrovania a odstraňovaní bezpečnostných nedostatkov.

9. Softvérový inžinier – DevOps

Plat: 117 241 € / ročne

Práca len pre skutočne zarytých kóderov. Ich úlohou je čo najrýchlejšie splniť požiadavky a doručiť hotový kód veľmi rýchlo.

8. Podnikový architekt

Plat: 123 214 € / ročne

Podnikový architekt vyvíja plány a postupy na správne nasadzovanie a udržiavanie serverov, softvéru a iných IT vecí. Veľmi dôležité je v tomto strategické plánovanie.

7. Programový manažér

Plat: 123 726 € / ročne

Programový manažér má na starosti všetky projekty v spoločnosti, správne testovanie kódu a dohliada na celý vývojový proces.

6. Softvérový architekt

Plat: 123 731 € / ročne

Softvérový architekt zisťuje požiadavky trhu, musí vedieť, akým smerom sa projekty vyvíjajú a podľa toho určovať nasledujúce kroky. Musí byť oboznámený so všetkými informáciami a musí sa vyznať vo viacerých odboroch.

5. Architekt aplikácií

Plat: 127 140 € / ročne

Podobná pozícia ako tá predchádzajúca, avšak tu sa sústreďuje len na presné aplikácie a ich stratégie v rámci spoločnosti. Architekt rozhoduje, kedy sa majú použiť už existujúce nástroje firmy, prípadne sa vybudujú nové. Pozícia zahŕňa aj vytváranie rôznych prototypov.

4. Architekt infraštruktúry

Plat: 130 553 € / ročne

Hlavnou úlohou je spravovanie informačných systémov v spoločnosti a taktiež serverov, dátových centier a tiež cloudu. Patrí tu tiež aj ich navrhovanie a spôsob realizácie.

3. Manažér softvérového vývoja

Plat: 130 560 € / ročne

Teamleader vývojárskeho tímu, ktorý je zodpovedný za vývoj a testovanie aplikácií v rámci spoločnosti  či určitých systémov.

2. Správca dátového skladu

Plat: 131 833 € / ročne

Dátový sklad majú hlavne spoločnosti, ktoré potrebujú spracovávať veľké objemy dát a umožňujú im ich efektívne a rýchlo vyhodnocovať. Prevádzkované sú v databázach a bývajú plne automatizované. Správca dátového skladu má za úlohu dohliadať nad tým všetkým a musí vedieť rýchlo zareagovať v prípade, ak by došlo k nejakému problému, prípadne požiadavkám zo strany zákazníka.

1. Softvérový inžinier – manažér

Plat: 139 512 € / ročne

Manažér musí vedieť viesť tím ľudí, ktorých úlohou je vývoj, výskum a testovanie softvéru. Je veľmi dôležitou úlohou pri budovaní a udržiavaní softvéru, čo je aj náležite ohodnotené.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom