Najlepšie spoločnosti sveta sú preto tak dobré, pretože pre ne pracujú tí najlepší pracovníci vo svojom odbore. Získať vysnené miesto v niektorej nadnárodnej spoločnosti však nie je tak jednoduché. Okrem mimoriadnych znalosti a skúsenosti musíš prejsť náročným výberovým konaním, ktoré dá zabrať aj tým najväčším machrom.

Dôležitou súčasťou prijímacieho konania je osobný rozhovor so samotným uchádzačom. Moderné metódy psychológie a reči tela dokážu odhaliť osobnosť človeka veľmi presne. Pri rôznych otázkach sa berie ohľad skôr na to, ako na ne daná osoba reaguje, prípadne pristupuje k riešeniu problému než na to, či na ne odpovie správne. Nie je preto ničím výnimočným, ak sa na pohovore objavia naozaj bizarné otázky, ktoré s pracovnou pozíciou vôbec nesúvisia.

Takýmto štýlom pristupuje k výberu zamestnancov aj spoločnosť Google. Niektoré jej otázky sú naozaj bláznivé a preto niet divu, že veľa z nich bolo zakázaných pýtať sa na pohovore. Ešte v roku 2009 vznikol zoznam tých najbizarnejších a tie najväčšie perly boli vybrané to tohto článku.

1. Koľko by ste si účtovali za umytie všetkých okien v Seattli ? (Produktový manažér)

2. Prečo sú kanalizačné poklopy okrúhle? (Softvérový inžinier)

3. Ako by ste zistili, že má váš priateľ Bob vaše správne telefónne číslo bez toho, aby ste sa ho na to priamo opýtali? (Softvérový inžinier)

4. Koľko je na svete ladičov pián? (Produktový manažér)

5. Každá žena v meste okamžite vie, kedy bol iný muž neverný svojej žene, ale nevie kedy bol neverný jej vlastný. Mesto má zákon, ktorý zakazuje cudzoložstvo. Každá žena, ktorá vie dokázať neveru manžela ho musí ešte v ten istý deň zabiť. Ženy však tento zákon nikdy neuposlúchnu. Jedného dňa kráľovná mesto navštívi a oznamuje, že aspoň jeden manžel bol neverný. Čo sa stane? (Softvérový inžinier)

6. Koľkokrát do dňa sa ručičky na hodinách prekrývajú? (Produktový manažér)

7. Koľko vysávačov sa ročne vyrobí v USA? (Produktový manažér)

8. Navrhnite evakuačný plán pre San Francisco (Produktový manažér)

Nenechaj si ujsť!
Toto sú otázky, ktoré musia na pohovore zodpovedať uchádzači v SpaceX. Zvládol by si ich?

9. Ak vytočíme číslo na telefóne, aké slová môžu byť vytvorené z písmen spojených s týmito číslami? (Softvérový inžinier)

10. Ste zmenšený na výšku niklu a rovnako aj vaša hmotnosť je priamo úmerná vašej výške, aby bola zachovaná pôvodná hustota. Hodia vás do prázdneho mixéra. Čepele sa začnú pohybovať za 60 sekúnd. Čo urobíte? (Produktový manažér)

11. Koľko golfových loptičiek sa zmestí do školského autobusu? (Produktový manažér)

12. Vajcia môžu byť veľmi odolné, aj veľmi krehké. To znamená že sa môžu rozbiť pri páde z prvého poschodia, alebo prežijú aj pri zhodení z výšky stého poschodia. Obe vajcia sú totožné. Musíte zistiť najvyššie poschodie v 100 poschodovej budove, odkiaľ môžu vajcia padnúť bez poškodenia. Otázka je, koľko pokusov na to potrebujete, ak je dovolené rozbiť len dve vajcia. (Produktový manažér)

13. Potrebuje sa dostať z bodu A do bodu B. Neviete však, či sa tam dá dostať. Ako by ste to vyriešili? (Softvérový inžinier)

14. Vysvetlite v troch vetách, ako fungujú databázy 8 ročnému synovcovi (Produktový manažér)

Tak čo na to povieš? Na koľko otázok by si dokázal správne odpovedať? Väčšina z nich je založená na logickom uvažovaní a žiadnu vedu za tým hľadať netreba. Odpovede na niektoré z nich ponúkol portál Business Insider a čitatelia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom