Operačný systém Windows 10 čaká veľká októbrová aktualizácia označená ako 20H2. Väčšiu pozornosť pútajú novinky, ktoré si už môžu vyskúšať členovia Insider programu. Microsoft totiž aktuálne experimentuje s dvojicou nových funkcií, ktoré vylepšia používateľské prostredie a uvítaciu obrazovku aplikácií, informuje Windows Latest.

Microsoft doteraz ponúka vo Windows 10 množstvo možností pre personalizáciu prostredia systému, vrátane zmeny témy z klasickej na tmavú, či prispôsobenie plochy a štýlu. Po novom však do systému zavíta aj nová prezentácia obrázkov z vyhľadávača Bing.

Uvítacia obrazovka aplikácií sa zasa prispôsobí nastavenej téme. Popritom dostane Windows 10 aj hardvérovú akceleráciu kodeku AV1, ktorý sa postará o zníženie spotreby dát pri online streamovaní a menšiu spotrebu energie, informuje XDA Developers.

Microsoft vylepší prostredie Windows 10 a jeho aplikácií

Prvou spomínanou novinkou bude funkcia Windows Spotlight, ktorá na pracovnú plochu systému prinesie prezentáciu najlepších obrázkov z vyhľadávača Bing. Windows 10 síce ponúka možnosť vytvorenia vlastnej prezentácie obrázkov na ploche, no takáto možnosť je často zdĺhavá. Spotlight je pritom aktuálne dostupný pre uzamykaciu obrazovku systému, kde sa obrázky náhodne menia.

Práve túto možnosť prinesie Microsoft aj pre pracovnú plochu Windowsu 10. Momentálne ju však zatiaľ ešte len testuje, no neskôr by mala byť sprístupnená pre každého. Pokiaľ sa ti však nechce na aktualizáciu čakať, môžeš využiť aj aplikáciu Bing Wallpaper, ktorá funguje takmer rovnako. Pri inštalácii si vypýta povolenie pre zmenu predvoleného vyhľadávača, čo je však možné zamietnuť.

Druhou avizovanou novinkou je potom prispôsobenie uvítacej obrazovky pri univerzálnych aplikáciách ako Hudba Groove, Microsoft Store a pod. podľa nastaveného režimu. Po ich zapnutí sa teda objaví v strede okna logo aplikácie a jej uvítacia obrazovka sa prispôsobí tmavej alebo svetlej téme systému.

Sprístupní aj hardvérovú podporu kodeku AV1

Užitočným vylepšením bude aj hardvérová podpora kodeku AV1, ktorý dokáže skomprimovať 4K UHD video obsah o 30 % efektívnejšie ako napríklad H.265. Vo výsledku pomôže vo Windows 10 po update znížiť dátovú spotrebu. Podpora tohto kodeku bola doteraz len softvérová. Microsoft ju spustil ešte pred 2 rokmi pre aplikácie využívajúce Windows Media Foundation.

Po novom však bude kodek podporovaný hardvérom, čo odľahčí procesor a potrebné výpočty sa presunú na grafické karty. Podporované však budú len vybrané modely grafík.

Zobraziť celú galériu (4)
Freepik (Úprava redakcie)

Momentálne sa hovorí o hardvérovej podpore AV1 pre integrovanú grafiku Iris Xe v procesoroch Intel 11. generácie, v kartách RTX 3000 a Radeon RX 6000, ktoré budú predstavené 23. októbra.

Pre hardvérovú podporu potom bude potrebný aj Windows 10 od verzie 1909, najnovší driver pre grafiku a AV1 Video Extension. Vďaka tejto zmene sa tiež zníži spotreba energie, čo uvítajú najmä používatelia notebookov a prenosných zariadení s Windows 10.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom