Spoločnosť Microsoft dnes oznámila, že počnúc veľkou májovou aktualizáciou Windows 10 prestane poskytovať 32-bitovú verziu operačného systému. Minimálne nároky na hardvér, na ktorom ide spustiť Windows 10, sa tak nepatrne zvýšia, informuje portál ZDnet.

Na začiatok treba poznamenať, že táto zmena sa nijako nedotkne majiteľov, ktorí už vlastnia počítače pracujúce na 32-bitovom Windowse 10. Microsoft prisľúbil, že aj naďalej bude na túto verziu vydávať bezpečnostné aktualizácie a rovnako aj všetky veľké aktualizácie, ktoré budú pristávať do ich počítačov zároveň s tými pre 64-bitovú verziu.

V prípade, že máš doma staršie zariadenie s 32-bitovým procesorom, túto verziu Windowsu si budeš môcť aj naďalej kúpiť v štandardnej krabicovej verzii. Zmena sa teda skutočne dotkne iba výrobcov nových zariadení, ktorí budú musieť siahnuť po 64-bitových procesoroch a aspoň po 2 GB operačnej pamäte RAM. V prípade 32-bitovej verzie Windows 10 boli minimálne nároky na operačnú pamäť RAM iba 1 GB.

Windows Love/YouTube

Ako informuje portál BleepingComputer, Microsoft nezverejnil žiadnu štatistiku, aké percento zariadení v súčastnosti beží na 32-bitovej verzii Windows 10. Ako jeden z možných zdrojov však uvádzajú štatistiky z hernej platformy Steam, podľa ktorej využíva 32-bitovú verziu Windows 10 iba 0,20 % hráčov, zatiaľ čo 64-bitovú verziu používa až 86,08 % hráčov.

Táto štatistika nie je úplne smerodajná, nakoľko hráči potrebujú vo svojich počítačoch pomerne výkonné a hlavne nie príliš zastaralé procesory, ktoré však dnes už výhradne bežia na 64-bitovej architektúre. Staršie 32-bitové procesory by sa skôr mohli nachádzať v domácich počítačoch na prehliadanie webu, alebo v kancelárskych zariadeniach, kde je ich výkon ešte stále dostačujúci.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom